TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-11-17 - 2003-11-23

Пијан и дрогиран професионалец на АРМ уби колега

Вест - 22.11.2003

УБИСТВО И ПОДМОЛНО ПРИКРИВАЊЕ ВО ТЕТОВО МВР распиша потерница по професионалниот војник Бобан Ивановски, кој во средата навечер го убил колегата Кирил Димовски и со вперен пиштол го натерал Јовица Јаневски, професионален војник, да го закопаат тај Кирил Димовски (32) од Прилеп, две години ...

Војник убил војник и го закопал кај Балтепе над Тетово

Утрински

Се самоуби професионален војник

Утрински

Дрогирани војници убиле колега

Дневник

Војник на АРМ убиен во Тетово, а друг се самоубил во Скопје

А1
5 поврзани вести »

Македонската црква и натаму е „расколничка епархија" за СПЦ

Утрински - 21.11.2003

СУДИР Српската црква, на тридневното заседание на Синодот кое заврши вчера, ги прогласи за ништожни сите акти на Македонската православна црква кои се однесуваат на поранешниот владика на МПЦ, Зоран Вранишковски. СПЦ, според соопштението, не ги прифаќа одлуките на нашата Црква и натаму ја именува ...

Српските владици оставија капиџик за МПЦ

Дневник

За Српската црква МПЦ и понатаму останува „расколничка епархија“

А1

СПЦ ќе преговара со МПЦ?

Дневник

МПЦ чека покана од СПЦ

Вест
5 поврзани вести »

Работнички Фершпед - победник деветти пат

Дневник - 21.11.2003

ТУРНИР "БРАНКО ХАЏИИЉОСКИ - ЧАЈКА" Македонскиот машки одбојкарски шампион Работнички Фершпед деветти пат победи на меморијалниот турнир "Бранко Хаџииљоски - Чајка", кој во претходните два дена се одржа во Тетово, а традиционално се организира во чест на починатиот одбојкар, спортски работник и ...

"Шпедитерите" по 9-ти пат до трофејот

Вест

Железничарите го бранат трофејот

Дневник

"Шпедитерите" во одбрана на трофејот

Вест

Работнички го симна Лешок од врвот

Вест
5 поврзани вести »

САД, Турција и Италија ќе лобираат за влез на Јадранската група во НАТО

Утрински - 20.11.2003

Бучковски, Антуновиќ и Зери во Загреб ја разработуваа стратегијата за влез во Алијансата >„Во регионот на Југоисточна Европа повеќе нема држави кои се надвор од процесот на евроинтеграциите. Тоа треба да го искористиме како дополнителна база од која ќе лобираат моќните држави-членки на Алијансата, ...

Трилатерална средба на министрите од Јадранската група

А1

ПОТПИШАН ДОГОВОР ЗА ВОЕНА СОРАБОТКА МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И ХРВАТСКА ЗА 2004 ГОДИНА

Канал5

Потпишан договор за воена соработка меѓу Македонија и Хрватска

Утрински

ВЛАДО БУЧКОВСКИ НА МИНИСТЕРСКИ СОСТАНОК ВО ЗАГРЕБ

Канал5
5 поврзани вести »

Децентрализацијата е услов за апликацијата, смета Трајковски

Утрински - 21.11.2003

Претседателот на отворањето на саемот на НВО повикува на консенузус за спроведување на последната задача од Рамковниот договор МАРИЈА КУКА "Поднесувањето формална апликација за членство во Европската унија е во тесна врска со реализација на пакет закони за децентрализација како дел од обврската што ...

Отворен саемот на невладините организации

Дневник

Политички говор на Трајковски на НВО саемот

Вест

Започна третиот НВО саем

А1

Саем за НВО - Трет форум на граѓанско општество во Македонија

Вест
5 поврзани вести »

Ослободени акциите на "Макпетрол"

Дневник - 19.11.2003

берза На Македонската берза вчера се тргуваше со акциите на "Макпетрол", откако ден пред тоа тргувањето беше суспендирано поради информацијата дека рускиот нафтен гигант "Лукоил" преговарал за купување на скопската компанија.

Акциите на „Макпетрол“ вратени на берзата

А1

Берзата привремено го суспендира тргувањето со акциите на "Макпетрол"

Утрински

Суспендирано тргувањето со обичните акции на "Макпетрол"

Вест

Стопирана купопродажбата на акциите на „Макпетрол“

А1
5 поврзани вести »

Коалицијата ДОС престана да постои

Утрински - 21.11.2003

Партиите што го соборија Милошевиќ не ги издржаа внатрешните поделби БЕЛГРАД - Српската политичка алијанса која го собори Слободан Милошевиќ престана да постои. Демократската опозиција на Србија (ДОС), во која се 18 партии, беше погодена од внатрешни поделби откако го собори поранешниот претседател ...

ДОС се расформира

Вест

Се распушти коалицијата што го урна Милошевиќ

Дневник

Престана да постои Демократската опозиција на Србија

А1

Америка не се грижи за Србија

Дневник
5 поврзани вести »

Визиите за центарот да не паднат на терен

Дневник - 20.11.2003

ДОМАШНИТЕ АРХИТЕКТИ ИНСИСТИРААТ НА ПРЕЦИЗЕН КОНКУРС Нарачателот треба да знае што сака и што може, согласни се архитектите Визијата за изгледот на Скопје на светскиот архитект Кензо Танге генерално е во ред, но македонската метропола сега се соочува со урбанистички и со сообраќајни проблеми, зашто ...

Томиќ признава дека во центарот на градот владее хаос

А1

Архитектите дуваат и на матеница поради старите грешки

Дневник

Странци ќе го проектираат центарот на Скопје?

Дневник

Најубава зградата на "Огњан Прица"

Дневник
5 поврзани вести »

Силекс се враќа на врвот на прволигашката табела

А1 - 23.11.2003

Силекс се враќа во старите добри времиња на врвот на прволигашката табела по денешното скратено издание на 16 - то коло. Малкумина се сомневаа во нивната победа над Тиквеш денеска во Кратово за лидерскиот скок над Победа. Слога Југомагнат по триумфот над Беласица опасно му се придодава на водечкото ...

Слога два меч без публика и 600 евра

Вест

Слога Ј. две средби на Чаир ќе игра без публика

А1

Индиспонираниот Нурединовски награден со покер голови

Утрински

Победа на врвот по бродоломите на Слога и Вардар

Вест
5 поврзани вести »

Измамените штедачи се трујат

Дневник - 19.11.2003

АЛБАНИЈА Измамените албански граѓани, кои ги продадоа своите домови за да вложат пари во пирамидалните штедилници пред десетина години, се заканија дека ќе испијат отров за глувци ако државата не им најде нови домови, јави Ројтерс.

Штедачите во албанските пирамидални штедилници сакаат да се самоубијат

Вест

Албанските штедачи се закануваат со самоубиства

А1

ПРОДОЛЖИ СУДСКИОТ ПРОЦЕС ПРОТИВ СОЊА НИКОЛОВСКА

Канал5

Сведочењето на Гругришки ништо ново за случајот ТАТ

А1
5 поврзани вести »