TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-11-17 - 2003-11-23

АМС ги награди ѓорчепетровки со година и пол задоцнување

Вест - 20.11.2003

ПРАВДАТА Е БАВНА, АМА ДОСТИЖНА Агенцијата за млади и спорт вчера во свои стипендистки ги промовираше ракометарките на Кометал Ѓорче Петров, откако тие се изборија за тоа право со освојувањето на титулата европски шампион - пред година и пол!? Шампионскиот пехар веќе одамна не е во витрините на ...

Стипендии за ѓорчепетровки за евротитулата од 2001

Утрински

Шампионките добија двегодишна стипендија

Дневник

"Кометалки" денеска ќе потпишат договори за стипендирање

Утрински
4 поврзани вести »

Образованието во штрајк по Нова година?

Дневник - 18.11.2003

СИНДИКАЛНИ ЗАКАНИ Повеќе од 35.000 вработени во образованието, науката и културата по Нова година ќе стапат во генерален штрајк ако Владата до 31 декември не ги склучи колективните договори за сите дејности и не ја утврди најниската плата.

Образованието, науката и културата од Нова Година во штрајк

Вест

Образованието се заканува со генерален штрајк во почетокот на идната година

Утрински

Синдикалците од образованието најавуваат штрајк

А1
4 поврзани вести »

Фатен разбојник во Куманово

Вест - 22.11.2003

Кумановската полиција успеала да го фати разбојникот кој пред неколу дена ограбил жена. Настанот се случил на 14 овој месец кога А.Ш.(19) влегол во станот на 61-годишната С.Р. преку отклучена влезна врата. Насилникот ја нападнал жената и успеал од џебот од пантолоните да и одземе 4.

Ограбена националната банка на Грција во Белград

А1

Во стан ограбена 75-годишна жена

Вест

Ограбен белграѓанец на Водно

Вест
4 поврзани вести »

Генералка во Генералштабот

Дневник - 22.11.2003

РЕФОРМА НА АРМИЈАТА Борис Трајковски парафирал укази за пензија на пет генерали Врховниот командант претседателот Борис Трајковски ги парафирал указите за пензионирање на пет генерали на Армијата, дознава "Дневник" од воени извори.

Во предвремена пензија веќе заминаа 274 офицери

Утрински

Трајковски потпишал укази за пензионирање на двајца генерали

Утрински

МО бара да се пензионираат половина членови на Генералштабот

Утрински
4 поврзани вести »

Пониски камати за три отсто

Дневник - 19.11.2003

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА Комерцијална банка од 1 јануари 2004 година ќе ги намали каматите за фирмите од 12 на 9 отсто. Оваа камата во почетокот ќе важи само за првокласните коминтенти, односно за фирмите што досега редовно ги извршувале своите обврски спрема банката.

Комерцијална банка ги намали каматите на 9 отсто

Утрински

Комерцијална банка од 1 јануари идната година со едноцифрени каматни стапки за кредитите

Канал5

КОМЕРЦИЈАЛНА ГИ НАМАЛИ КАМАТНИТЕ СТАПКИ

Канал5
4 поврзани вести »

Бучковски бара продолжување на воената мисијата во Ирак

А1 - 23.11.2003

Министерот за одбрана Бучковски на утрешната владина седница ќе предложи продолжување на македонската воена мисија во Ирак и замена на сегашниот контингент со нови војници. Се очекува брзо прифаќање на предлогот, а потоа во забрзана постапка тој да помине во собранието, бидејќи војниците кои сега ...

Италија целосно замре на закопот на 19 војници загинати во Ирак

Утрински

Погребани италијанските војници убиени во Ирак

Канал5

Италија ги погреба загинатите војници од Ирак

Вест
4 поврзани вести »

САД ќе го цензурираат сведочењето на Кларк против Слобо

Вест - 20.11.2003

ХАГ, 20 ноември, (АП) - Поранешниот командант на НАТО генерал Весли Кларк следниот месец ќе се појави зад затворени врати на судењето против Слободан Милошевиќ. Неговото сведочење ќе мора да помине на проценка кај американската влада пред да биде емитувано во јавноста, соопшти вчера трибуналот на ...

Кларк како претседател ќе го прави Косово независно

Дневник

Генералот Кларк ќе сведочи против Милошевиќ

Вест

Кларк ќе сведочи во Хаг

А1
4 поврзани вести »

Јан Акерман: „Очекувам концертот да биде одличен“

А1 - 23.11.2003

Третиот кумановски џез фестивал деновиве беше музички највозбудлив настан што се случуваше кај нас, гостин на овој фестивал гитаристот Јан Акерман. А1: Што очекувате од вечерашниот концерт во Куманово, г-не Акерман? Акерман: Одлично. А1: Кој е омилениот дел во вашата музика? Акерман: Тоа е лично.

Во Куманово музички спектакл

А1

Настап на холандската музичка икона Јан Акерман

Утрински

Свирки на гитаристите Дарко Јурковиќ и Јан Акерман

Вест
4 поврзани вести »

Нипот ќе остане без греење

А1 - 20.11.2003

Топлификација нема да пушти греење во „Нова Македонија“ поради тоа што ниту раководството на нипот, ниту министерството за економија не гарантираат дека греењето ќе биде платено, изјави за А1 првиот човек на топлификација, Димитар Хаџимешев.

Изданијата на НИП сепак ќе се печатат

Канал5

600-тината работници од нипот ќе ги потпишат договорите за работа

А1

Вработените на нипот работат во неподносливи услови

А1
4 поврзани вести »

Изборите во Србија пропаднаа со победа на ултранационалистот Николиќ

Вест - 18.11.2003

БЕЛГРАД, 18 ноември (АП) - Претседателските избори во Србија пропаднаа по трет пат годинава поради слабиот одsив на избирачите, исто како што се случи и во двата претходни обиди. Според последните неофицијални резултати, одsивот на избирачите бил 38,5 проценти, значително помалку од потребните 50 ...

Ултранационалистичка тревога

Дневник

Србите повторно не успеаја да изберат претседател

Утрински

Претседателските избори во Србија неуспешни

А1
4 поврзани вести »