TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-11-17 - 2003-11-23

Кимико се соочи со реалноста - последно место!

Дневник - 21.11.2003

ФИБА ЕВРОПА КУП ЗА ЖЕНИ За кошаркарките на Кимико продолжувањето на одот во европскиот куп ФИБА остана само сон, по поразот од 87-71 во 5. коло од ова натпреварување. Сега Кимико е трет во групата, а Глифада и Славија се патниците за следната фаза.

Славија ги урна надежите на Кимико

Вест

Кимико подготвен за реванш

Дневник

Да се биде или не за Кимико

Вест
4 поврзани вести »

Роднините бараат Ахмети да ја каже вистината

Дневник - 21.11.2003

КИДНАПИРАНИ Роднините на дванаесетте киднапирани Македонци во вторник ќе се сретнат со највисоките државни функционери и ќе побараат Али Ахмети да проговори за судбината на нивните најмили. Тие тврдат дека некои од киднапираните Македонци се живи и изјавуваат оти се подготвени да дадат крв за ...

Во вторник нова средба за судбината на киднапираните

Вест

Роднините на киднапираните бараат средба со власта

А1

Роднините поделени за давањето ДНК

Вест
4 поврзани вести »

И децентрализацијата е услов за апликација во ЕУ

Утрински - 20.11.2003

Според меѓународните претставници, Рамковниот договор солидно се спроведува ТАМАРА ГРНЧАРОСКА "Децентрализацијата е еден од клучните проекти што треба да се спроведе пред да се поднесе апликација за ЕУ", изјави вчера Шина Томсон, портпаролка на ЕУ во нашава земја.

Претходницата на "Проксима" во Македонија

Дневник

Европските полицајци се подготвуваат за „Проксима“

А1

ЕУ, ОБСЕ и „Конкордија“ задоволни од предаденото оружје

А1
4 поврзани вести »

Преостанатите крави префрлени во ЗИК „Пелагонија"

Утрински - 22.11.2003

Драмата во Каварската фарма на Смиленски во Ерџелија затвара три фирми ИВАН БОЈАЏИСКИ ШТИП - Вчера дојденци од битолско, под диригентската палка на луѓе од Бирото за стокови резерви, а под будното око на полицијата, ги ?собраа" преостанатите крави од краварската фарма на Методи Смиленски во ...

Прегладнети свињи растргнуваат мрши

Утрински

Од фарма на Смиленски одземени 800 крави

Утрински

Гладни свињи кинат и јадат пцовисани мрши

Вест
4 поврзани вести »

Победа и трет пат сезонава остана со празни раце во Скопје

А1 - 22.11.2003

Силекс го демне врвот на табелата во домашното фудбалско првенство. Ќе стане нов лидер со победа утре против Тиквеш, откако денеска конкурентите - Победа и Вардар киксираа на двата воведни меча од 12 коло во Првата лига. Победа загуби од Цементарница со 2:0 во Кисела Вода, а Вардар на Градски ...

Драган Томовски поднесе оставка

Утрински

Томовски се повлекува од Цементарница

Дневник

Цементарница-Победа во бугарските обложувалници

Вест
4 поврзани вести »

Балканот е способен и за добри дела

Дневник - 22.11.2003

Интервју - Исмаил Кадаре Исмаил Кадаре, албански писател што живее во Франција, се вбројува меѓу најголемите и најзначајни писатели на нашето време. Проследувачите на неговото обемно дело (четириесетина романи) го нарекоа балкански трагичар, мајстор на гротеската, современ трубадур, толкувач на ...

Исмаил Кадаре на промоција на свои дела во Скопје

Вест

Значаен чин за македонската и за албанската култура

Утрински

Промоција на книги од Исмаил Кадаре

Вест
4 поврзани вести »

Хајка против новинарите

Дневник - 20.11.2003

ЗНM Здружението на новинарите на Македонија го осудува водењето судски постапки и донесувањето пресуди за кривичните дела "клевета" и "навреда", беше речено на вчерашната прес-конференција посветена на изречените судски пресуди на новинарите Зоран Маркозанов, Соња Крамарска и Драган Антоновски.

Некој во државава сака да ги замолчи новинарите

Утрински

ЗНМ против обвиненијата за „клевета“ и „навреда“ за новинарите

А1

Црвенковски: Не сум среќен кога новинарите ги казнуваат

Утрински
4 поврзани вести »

Вашингтон ја смета т.н „АНА“ за криминална организација

А1 - 18.11.2003

САД ја сметаат т.н. „АНА“ за „криминална, екстремистичка организација, која со своите акции е закана за мирот и стабилноста на земјите од Западен Балкан“, поради што американската Влада презела мерки за спречување на нејзиното финансирање, се вели во писмената декларација на Стејт департментот.

АНА е лабава криминална екстремистичка група

Утрински

ВАШИНГТОН ЈА СМЕТА Т.Н. АНА ЗА КРИМИНАЛНА ОРГАНИЗАЦИЈА

Канал5

АНА закана за Балканот

Дневник
4 поврзани вести »

Книгата на Иван Катарџиев е историски буквар во македонската историографска школа

Утрински - 22.11.2003

Промовирана книгата „Македонија-сто години по Илинденското востание" Невена Поповска Книгоиздателството "Култура", вчера ја претстави книгата "Македонија-сто години по Илинденското востание" од академик Иван Катарџиев. Пред присутните, книгата ја претстави д-р Јован Донев, кој притоа подвлече: "Јас ...

"Македонија - 100 години по Илинденското востание" од Иван Катарџиев

Вест

Промоција на книгата "Македонија-сто години по Илинденското востание"

Утрински
3 поврзани вести »

Со холандска помош заврши обновата на манастирот во Матејче

Утрински - 22.11.2003

Промоција КУМАНОВО - Со финансиски средства од Кралството Холандија заврши обновата на фрескоживописот на манастирот "Мала Богородица" во Матејче, кој беше оштетен за време на воениот конфликт во 2001 година. На вчерашната свеченост, организирана по тој повод, присуствуваа холандскиот амбасадор ...

Кфоровци ја урнале манастирската капија

Дневник

Заврши конзервацијата на црквата во Матејче

А1
3 поврзани вести »