TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-11-17 - 2003-11-23

Судењето на Бојку ќе продолжи идната недела

Дневник - 20.11.2003

ПО БАРАЊЕ НА АДВОКАТИТЕ По барање на бранителите на Дилавер Бојку Леку продолжението на судскиот процес, најавено за вчера, е одложено за 27 овој месец. Причина за ова е што битолскиот адвокат Васко Георгиев побарал од судијката Лидија Мијакова, која го води овој процес, да се изведат нови докази.

Полициски инспектори во одбрана на Бојку

Вест

Продолжи судскиот процес против Бојку

А1
3 поврзани вести »

Чудесниот ФИЛМ "Затоичи" ќе го отвори фестивалот

Утрински - 21.11.2003

ДЕНЕСКА ПОЧНУВА 44. Солунски филмски фестивал Сунчица Уневска Годинешниот Солунски филмски фестивал денеска ќе го отвори филмот што ја одушеви публиката на фестивалот во Венеција, јапонскиот "Затоичи" на Такеши Китано. Публиката на "Затоичи" му го додели својот "Златен лав", а критиката рече дека ...

Китано ја отвора трката за Златен Александар

Вест

Четиринаесет филма во трка за "златен и сребрен Александар"

Дневник
3 поврзани вести »

Седумдесет милиони евра од Германија лежат неискористени

Утрински - 22.11.2003

Германците се жалат на бавното повлекување на финансиската помош за Македонија Околу 70 милиони евра, кои германската влада и ги додели на Македонија во изминатите неколку години како финансиска помош или поволни кредити, се уште лежат неповлечени.

Неискористени 70 милиони германски евра

Дневник

Македонија не искористила 70 милиони евра помош од Германија

А1
3 поврзани вести »

Одбојкарка која случајно стана манекенка

Вест - 20.11.2003

НАЈУБАВОТО НОВО ЛИЦЕ НА МАКЕДОНИЈА: МАРИЈА ЦУРЕВА Новото лице на модната агенција "ВВВ менаџмент" од Њујорк за Македонија е струмичанката Марија Цурева. Новото лице на модната агенција "ВВВ менаџмент" од Њујорк за Македонија е струмичанката Марија Цурева.

Струмичанката Марија Цурева ќе добие професионален бук во Милано

Вест

Марија Цурева е ново лице

Дневник
3 поврзани вести »

Уапсен македонски државјанин со 21 кило хероин

Вест - 19.11.2003

НА УНГАРСКО-СРПСКАТА ГРАНИЦА Унгарските цариници завчера уапсиле македонски држвјанин кој во возило пренесувал 21 килограм хероин, вчера јави Макфакс. Дрогата била запленета на Граничниот премин Роежке на границата меѓу Унгарија и Сребија и Црна Гора, на 180 километри од Будимпешта.

Запленети 21 килограм хероин кај македонски државјанин

Дневник

Уапсен македонски државјанин со 21 килограм хероин

А1
3 поврзани вести »

Ненаменско трошење пари има, но криминал нема

Утрински - 21.11.2003

Груевски Ексминистерот за финансии и актуелен претседател на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера и официјално ги потврди наодите на Државниот завод за ревизија за ненаменско трошење на буџетските средства во време на неговото министерување со секторот за финансии.

Државниот ревизор го обвини Груевски за ненаменско трошење буџетски пари

Утрински

Ненаменски се трошеле државни пари

Дневник
3 поврзани вести »

"Стотката" ни е на дофат

Вест - 20.11.2003

ФИФА РАНГ-ЛИСТА Нашата фудбалска репрезентација се најде на 96. позиција на најновата ранг-листа на ФИФА, што претставува пад за пет места во однос на минатомесечниот пласман. Ова е истовремено и наш најслаб досегашен пласман во последните седум години.

Итаме кон "стотката"

Дневник

Македонија падна за пет места и сега е 96

Утрински
3 поврзани вести »

Свињите од „Голдфарм“ од денеска на колење

А1 - 23.11.2003

По наредба на ветеринарната управа денеска почна колењето на свињите во кумановската фарма „Голдфарм“. Тие најпрвин се прегледуваат, и потоа се праќаат во кланиците низ Македонија. Пцовисаните свињи се закопуваат во специјални сточни јами и се врши засилена дезинфекција.

Свињите од „Голдфарм“ ќе се колат

А1

Свињите од Речица се јадат меѓу себе

А1
3 поврзани вести »

Макпетрол ја победи Окта

Дневник - 20.11.2003

КУГЛАЊЕ - Македонска лига Лоша проверка за нашиот претставник во Лигата на шампионите, Окта Макпетрол ја надигра Окта во дербито на 8 коло од Македонската кугларска лига. Нафташкото дерби со 3.366 - 3.219 очекувано му припадна на шампионот, кој сезонава нема пораз, а нашиот претставник во Лигата на ...

Окта утре го пречекува лидерот Макпетрол

Дневник

ОКТА со два години задоцнување, ќе отвори погон за десулфуризација

Канал5
3 поврзани вести »

Вардар и Пелистер остануваат во врвот

Дневник - 21.11.2003

РАКОМЕТ - СУПЕРЛИГА (МАЖИ) И покрај минусното салдо, Струмица реши да игра во Лигата Двете скопски екипи Вардар Ватростална и Металург и по комплетирањето на 9. коло на машката ракометна Суперлига го делат првото место. Во дербито меѓу Вардар В.

Кузманоски и Маљцев се вратија на паркетот

Вест

Домашните не дозволија изненадување

Дневник
3 поврзани вести »