TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-11-17 - 2003-11-23

Ракети врз ирачкото Министерство за нафта

Утрински - 22.11.2003

Герилски напади врз неколку значајни важни објекти во Багдад БАГДАД - Герилци од помошни товарни возила вчера истрелаа проектили кон седиштето на ирачкото Министерство за нафта и два хотела кои се користат од страна на странските контрактори и новинари, во најновите напади врз цели кои се поврзани ...

Ракетирано Министерството за нафта во Багдад

А1

ДО ИТАЛИЈАНСКАТА АМБАСАДА ВО БАГДАД ОТКРИЕНА РАКЕТНА НАПРАВА

Канал5
3 поврзани вести »

Неизвесно е кога ќе почне откупот на тутунот

Дневник - 22.11.2003

ТУТУНСКИТЕ КОМБИНАТИ БЕЗ ДОГОВОР Дел комбинати бараат откупот да почне веднаш, а другите дури во февруари Тутунските комбинати не можат да се договорат кога ќе го почнат откупот на годинашниот тутун, поради нивната различна финансиска состојба.

Тутунот ќе се презема, исплатата неизвесна

Утрински

И оваа година нема пари за откуп на тутунот

А1
3 поврзани вести »

Со труби и свирчиња добија поддршка за битолски "Лозар"

Вест - 19.11.2003

ЧЕТИРИТЕ ФИРМИ НА ПАНДЕЛЕСКИ И НИКОЛОВСКИ ПРОТЕСТИРАА ПРЕД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ФИНАНСИИ Синдикалците се заканија дека ако и на први декември нивните газди не ја преземат битолската фабрика, ќе ги конфискуваат производите во трговската мрежа и ќе ги демолираат продавниците и угостителските об Околу ...

Ако не се добие „Лозар" во владение, ќе се конфискува „пелистерка"

Утрински

Штрајк за запирање на производството на ПОС АИК Лозар

А1
3 поврзани вести »

Европа е должна да му помогне на Балканот

Утрински - 18.11.2003

Предавање на Трифун Костовски во Краков, Полска Од нашиот дописник Ришард Билски КРАКОВ - Со големо интересирање студентите на Јагелонскиот универзитет во Краков вчера го проследија предавањето на пратеникот на парламентот на Република Македонија, Трифун Костовски, на тема "Балканот и Македонија ...

Предавање на Трифун Костовски во Краков

Утрински

На Балканот му е потребен мал Маршалов план

Утрински
3 поврзани вести »

Нилскиот коњ Берта се породи

Дневник - 21.11.2003

ЗООЛОШКА ГРАДИНА Нилскиот коњ Берта, која скопската Зоолошка градина пред неколку дена ја доби на подарок од Белград, се породи вчера наутро. Вработените во Зоолошката велат дека се уште не можат да го одредат полот на новороденчето, бидејќи мајката била многу агресивна и тие не се осмелувале да и ...

Скопската снаа Берта доби бебе

Вест

Дебелата Берта стана скопска снаа

Вест
3 поврзани вести »

За подметнувачите на бомбата кај Сопот по десет години затвор

Утрински - 20.11.2003

Во Основниот суд во Куманово изречени пресудите на Сулејман Сулејмани и Самет Љутвиу Столе БоЖиновски КУМАНОВО - Вчера во Основниот суд во Куманово, Кривичниот совет со кој претседава Стојман Димковски им изрече казна затвор од по десет години на Сулејман Сулејмани и Самет Љутвиу и двајцата од ...

По 10 години затвор за тероризам

Вест

Сулјемани и Љутвиу добија по 10 години затвор

А1
3 поврзани вести »

Сведоштво за Македонија во германскиот печат

Дневник - 21.11.2003

ПРОМОциЈа Делото на Драшко Антов "Независна Македонија во германските медиуми" е специфично и особено важно, пред се, поради фактот дека ние секогаш имаме проблем кога станува збор за нашата историја. Книгата е напишана без претензија, со убедливо работење, со факти и со неверојатна способност за ...

Промоција: "Македонија во Германските медиуми"

Вест

Исклучително сведоштво за нашата понова историја

Утрински
3 поврзани вести »

Адвокатот на акционерите тегнет за нос во судница

Вест - 18.11.2003

ПОЧНА СУДЕЊЕТО ЗА УПАДОТ ВО ТЕТОВО ТАБАК Рекетарите на командант Баци на излегување од судницата физички го малтретирале адвокатот Саша Крстиќ, тегнејќи го за нос и подмолно удирајќи го во бубрези. Наводната газдарица на "Тетово табак" пред судот и Вчера во Основниот суд во Тетово започна главниот ...

Ѓулер Сулејмани тврди дека купила 53 отсто од акциите на тетовскиот Монопол

Утрински

Процесот Сулејмани одложен поради недостиг на докази

А1
3 поврзани вести »

Амбасадорот Ефремов не и ја организирал роденденската забава на Марија Васиќ

Вест - 19.11.2003

Амбасадорот на република Македонија во Кина проф. др Георги Ефремов ја демантираше завчера објавената информација во нашиот весник дека и организирал роденденска забава и торта на Мис на Македонија Марија Васиќ во Шангај. Според амбасадорот, со таквите информации не се повредува идентитетот и ...

Марија доби торта, ама не од амбасадата

Дневник

Марија Васиќ го прослави 19-тиот роденден во Шангај

Вест
3 поврзани вести »

ФБИ уапси 48 брокери на Волстрит

Утрински - 20.11.2003

Поради измама на малопродажни инвеститори за неколку милиони долари ЊУЈОРК - Агентите на ФБИ во операцијата во вторникот уапсија 48 вработени на Волстрит кои работат со девизи во неколку врвни компании за кои се смета дека измамиле малопродажни инвеститори за неколку милиони долари.

ФБИ уапси 48 брокери од Волстрит

А1

ФБИ УАПСИ 48 БРОКЕРИ НА ВОЛСТРИТ

Канал5
3 поврзани вести »