TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-11-17 - 2003-11-23

Пациент од „Бардовци“ нападнал болничар

А1 - 17.11.2003

Пациент од болницата за душевно болни - Бардовци, во четвртокот со метален шилец повредил болничар кога истиот се обидел да го смести на едно од одделенијата на болницата. „ Во моментот бил на едно од другите одделенија, бил предупреден да се врати и реагирал непредвидено дал отпро и во тоа давање ...

ИНЦИДЕНТ ВО ДУШЕВНАТА БОЛНИЦА ВО СКОПЈЕ: ПАЦИЕНТ ИЗБОДЕЛ СТРАЖАР

Канал5

Пациент избодел стражар во "Бардовци"

Вест
3 поврзани вести »

Скромен учинок на Илиевски и на Стефанов

Утрински - 21.11.2003

Трето коло на Евролигата Македонскиот репрезентативец Влатко Илиевски со осум поени и пет асистенции придонесе во победата на европскиот првак Барселона во гости против По Ортез (83:79) во третото коло од Евролигата. Тој за 33 минути игра погоди два од осум шутеви од поле (1/5 за два, 1/3 за три), ...

Крка постигна само 35 поени против ЦСКА

Дневник

Екипите на Илиевски и Стефанов победија во третото коло од Евролигата

А1
3 поврзани вести »

Државните станови без ДДВ?

Дневник - 20.11.2003

владата Чека абер од ММФ за данокот Планираните приходи во буџетот ќе се намалат за 5 милиони евра Управата за јавни приходи од мојата плата редовно си зема пари за персоналниот данок, газдата ми задржува од платата кога ќе задоцнам на работа, банката ми пресметува затезна камата кога сум во минус, ...

Државата ќе ја плати разликата во ДДВ за комерцијалните станови

Утрински

За довршување на комерцијалните станови-кредит од 500 милиони денари

Утрински
3 поврзани вести »

Новинарите потпишуваа договори за работа

Дневник - 21.11.2003

НИП Новинарите во изданијата на НИП "Нова Македонија" вчера ги потпишуваа договорите за вработување на определено време во издавачката куќа. Утврден е и надоместот што треба да го добијат работниците - од 6.800 до 7.800 денари.

"Нова Македонија" и "Вечер" утре не излегуваат?

Дневник

"Вечер" и "Нова Македонија" повторно пред блокада

Утрински
3 поврзани вести »

Обвинетиот бил на свадба, тврди татко му

Вест - 19.11.2003

СУДСКИ ПРОЦЕС ЗА БОМБИТЕ ВО КУМАНОВО Сефер и Селвер Ајети, татко и чичко на Авни Ајети обвинет за кривично дело тероризам, вчера во Основниот суд Куманово сведочеа и се обидоа да му дадат алиби на Ајети. Тие посведочија дека во време на експлозиите Сефер и Селвер Ајети, татко и чичко на Авни Ајети ...

Обвинетиот за експлозијата во Куманово доби алиби

Дневник

Продолжи процесот за бомбите во Куманово и Ваксинце

А1
3 поврзани вести »

Швајцарски "Гленкор" најзаинтересиран за "Злетово", "Саса" и "Тораница"

Вест - 18.11.2003

РУДАРСКИОТ ИНСТИТУТ ОД ШТИП БАРА ПОСЕРИОЗЕН ПРИСТАП ВО ПРОДАЖБАТА НА ОЛОВОЦИНКОВИОТ БАСЕН Рударско-геолошкиот факултет до Владата и идниот инвеститор вчера упати и јавно известување дека како најстручна и единствена компетентна институција во оваа сфера во државата се на располагање да подготва ...

Најдоборо за обоената металуригија е менаџерството, велат стручњаците

А1

Рударска треска во источна Македонија

Дневник
3 поврзани вести »

Пошумување на Водно

Дневник - 19.11.2003

ПАРКОВИ И ЗЕЛЕНИЛО Денеска ќе се пошумува локалитетот Долги Рид на Водно. На површина од 1,5 хектари ќе бидат засадени 3.000 садници од типот чемпрес, хамеципарис, улмус и даб. Акцијата е теренска настава на студентите од Шумарскиот факултет во соработка со Градскиот комитет за сообраќај, ...

Пошумување на Средно Водно

Вест

Есенско пошумување на Водно

Дневник
3 поврзани вести »

Презентација на универзитетите во светот

Утрински - 22.11.2003

"Денови на меѓународно образование" Од 25 до 27 ноември на Филозофскиот факултет по шести пат ќе се одржат "Денови на меѓународно образование". Претставници на различни образовни институции ќе се претстават со свои програми на факултетите од нивната матична земја.

Скратена постапка за Тетовскиот универзитет

Утрински

Универзитетот бара поголем буџет или се заканува со штрајк!

Утрински
3 поврзани вести »

Наркозависници умираат поради нечисти дроги

Дневник - 20.11.2003

предупредување Триесет и шест зависници починале од предозираност или од употреба на нечисти дроги во Куманово во минативе седум години. Старосната граница кај зависниците во тој град е намалена и меѓу нив има и деца од 14 и 15 години, вели д-р Драги Караџински, директор на Невропсихијатриското ...

Косовски Албанки шверцуваат турски хероин преку Македонија

Дневник

Регистрирани 5.500 наркозависници

Дневник
3 поврзани вести »

Каспаров ремизираше со компјутерот „ХЗД Фриц“

А1 - 20.11.2003

Гари Каспаров ремизираше со 2:2 во мечот со компјутерот „ХЗД Фриц“ откако со реми заврши и последниот меч од натпреварот. Во првиот меч од серијата, Каспаров и „ХЗД Фриц“ ремизираа, за во второто коло победата да ја однесе компјутерот. Но, во третата рунда славеше Каспаров.

Каспаров - Фриц 2-2

Утрински

Каспаров го распамети компјутерот

Утрински
3 поврзани вести »