TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-11-24 - 2003-11-30

Мисирков - пионер на македонската идеја и писменост

Утрински - 29.11.2003

Меѓународен научен собир „Делото на Крсте Мисирков" Невена Поповска Вториот ден од Меѓународниот научен собир посветен на делото на Крсте Петков Мисирков, протече во одржување на две сесии на кои околу четириесеттина учесници од земјава и странство ги презентираа своите реферати посветени на ...

Втор ден од научниот собир за Мисирков

А1

Епохалното дело на Мисирков актуелно и во современоста

Утрински

Собир во чест на основоположникот на современиот македонски јазик

Вест

ОТВОРЕН МЕЃУНАРОДНИОТ НАУЧЕН СОБИР “ДЕЛОТО НА КРСТЕ МИСИРКОВ”

Канал5

Дневник А1 Дневник Вест Дневник Дневник Утрински Утрински

26 поврзани вести »

Експлозија во седиштето на опозиционата партија во Грузија

А1 - 29.11.2003

Во седиштето на Лабуристичката партија во Тбилиси рано утрово одекна силна експлозија во која нема повредени лица. Лабуристичката партија беше во опозиција на поранешниот претседател Едуард Шеварнадsе, но не учествуваше во протетстите кои доведоа до негово сменување од функцијата.

ГРУЗИЈА-НАПНАТО

Канал5

Американскиот амбасадор - главен револуционер

Утрински

Михаил Саакашвили кандидат на опозицијата

Утрински

Нови избори по 45 дена

Утрински

Вест Дневник А1 Дневник Утрински Вест Утрински Утрински

20 поврзани вести »

Бранко Црвенковски: „Посетата во САД беше успешна“

А1 - 29.11.2003

„Она што е јасно дека САД стојат зад РМ во процесот на интегрирање во евроатланските структури“ рече премиерот Бранко Црвенковски во интервју за А1. Бранко Црвенковски: Посетата во САД ја ценам како успешна. Прво поради тоа дека таквата посета се одвиваше во време кога САД се окупирани со настаните ...

Црвенковски од Вашингтон доби поддршка за иден претседател

А1

Премиерот бара извинување од Ројтерс

Вест

САД не ни гарантираат за НАТО

Дневник

Пауел: САД ќе и помогнат на Македонија за НАТО

Вест

Вест Утрински Вест Утрински Утрински Канал5 Дневник А1

18 поврзани вести »

Трајковски ги знае законите, но сакал да ги смири тензиите

Дневник - 28.11.2003

хари доби одговор Претседателот Борис Трајковски предложи претставници од Булачани да бидат во комисијата на МВР за случајот "Поштар" не поради тоа што не ги знае законите, туку за да се смират тензиите, изјави Андреј Лепавцев, портпарол на претседателот.

Хари: Полицијата ја извршуваше законската обврска

Вест

Хари му порача на Трајковски да не се меша во МВР

Дневник

Костов го обвинува Трајковски дека му се меша во надлежностите

Утрински

Костов: „Полицијата изврши законска обврска“

А1

А1 Дневник Канал5 Дневник Вест А1 Утрински Вест

16 поврзани вести »

Свеченост за испраќање на македонските војници во Ирак

А1 - 30.11.2003

Свечено испраќање на македонскиот армиски контингент во мисијата „Слобода за Ирак“ се одржа денеска во касарната „Илинден“ во Скопје. На свеченоста присуствуваа македонскиот претседател Борис Трајковски, министерот за одбрана Владо Бучковски и други високи претставници, меѓу кои и американскиот ...

"Волците" ќе заминат за Ирак

Утрински

Ирак ја подели опозицијата

Вест

Македонија праќа свежи сили во Ирак

Дневник

Бучковски: „Учеството во мировните мисии го скратува патот кон НАТО“

А1

А1 А1 Утрински Вест Дневник А1 Канал5 Дневник

15 поврзани вести »

Во Белград поставен епископ на полошко-кумановската митрополија

А1 - 30.11.2003

Денеска во раните утрински часови во Соборната црква во Белград, во присуство на патријархот Павле е хироторисан архимандрит Јоаким Јовчевски во епископски чин. Со оваа постапка архимандрит Јоаким е поставен за епископ велички и за администратор на полошко-кумановската митрополија.

Поставувањето на Јовачевски е казниво и против уставот на РМ

А1

Српската црква ќе постави бруцош за владика во Македонија!

Утрински

Владика Наум: „Разговорите со СПЦ нема да продолжат“

А1

"Kрстоносна војна" со СПЦ

Дневник

Канал5 Утрински А1 Дневник Утрински А1 Канал5 Дневник

15 поврзани вести »

МВР: „Груевски никогаш не даде согласност за вработување на бранителите“

А1 - 30.11.2003

Како министер за финансии Никола Груевски никогаш не даде согласност за вработување на бранителите, а во два наврати го одби барањето на МВР за вработување на 1.125 припадници на единицата за брзи интервенции „Лавови“, ова е дел од официјално соопштение на МВР со кое се коментира јавниот настап на ...

Третирајте не барем како терористите

Вест

За полицијата пукањето кај Карпалак е монтиран случај

Утрински

Нека не стрелаат на Плоштад

Дневник

Маријан „Мачето“ раскажува за експлозијата кај Карпалак

А1

Канал5 Дневник Дневник Утрински Вест А1

11 поврзани вести »

Уапсено лицето, нарачател на нападот во Истанбул

А1 - 29.11.2003

Турската полиција соопшти денеска дека уапсила едно лице за кое се сомнева дека го испланирало нападот врз синагогата Бет Израел во Истанбул. Портпаролот на полицијата Халил Јилмаз изјави дека уапсениот чие име не го соопшти, испланирал и наредил напад врз синагогата.

Идентификувани бомбашите самоубијци од Истанбулските напади

Вест

ТРИ ЛИЦА ОСОМНИЧЕНИ ЗА ВМЕШАНОСТ ВО НАПАДИТЕ ВО ИСТАНБУЛ

Канал5

Осомничени три лица за нападот во Истанбул

А1

Албанци подготвувале масакр

Дневник

Утрински Утрински Вест А1 А1 Утрински

11 поврзани вести »

Нови инциденти во Ирак

А1 - 30.11.2003

Тројца Ирачани загинаа денеска додека постаувале бомба покрај патот по кој се движат американски конвои во областа Хавиџа, 50 километри западно од Киркук, соопшти локалната полиција. Според првичните резултати од истрагата, еден од тројцата Ирачани загинал додека ја поставувал бомбата што му ...

Според ирачките шиити, планот на САД за Ирак е недоволно исламски

Утрински

Убиени 5 ирачани и едно дете во одвоени судири

А1

Ирачаните по грешка најавија крај на окупацијата

Дневник

Предавањето на власта на Ирачаните ќе ја зајакне безбедноста

Утрински

Дневник А1 А1 А1

9 поврзани вести »

ХРВАТСКА- НОВА ХДЗ

Канал5 - 30.11.2003

ХДЗ е реформирана демократрска партија на десниот центар, исчистена од ,,туѓманизам,, и од сите екстремисти, вели нејзиниот лидер. Иво Санадер ветува целосна соработка на новата хрватска влада со хашкиот трибунал и во ,,случајот Готовина,, , ХДЗ е реформирана демократрска партија на десниот центар, ...

ХДЗ доби 66 мандати и поддршка од Србите

Дневник

Иво Санадер бара партнери за состав на влада

Утрински

ХДЗ се враќа на власт

Дневник

ХДЗ си ја врати власта над Хрватска

Вест

Утрински А1 Вест Канал5

9 поврзани вести »