TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-02-10 - 2003-02-16

Папандреу побара Арапската лига да соработува околу Ирак

А1 - 16.02.2003

Арапските држави силно ја осудуваат едностраната воена интервенција во Ирак и предупредуваат дека нема да учествуваат или да пружат било каква помош за таква воена разврска. Ова се наведува во декларацијата што ја усвои Арапската лига на денешниот самит во Каиро, на кој учествуваше и шефот на ...

НАТО пред компромисно решение

А1

Франција, Германија и Белгија обвинети за „вандализација“ со НАТО

А1

Антивоени протести ширум светот

А1

Стотина скопјани протестираа против војна во Ирак

А1

Вест Утрински Дневник Утрински Дневник Дневник Дневник Вест

59 поврзани вести »

Данокот на додадена вредност ќе ги поскапи становите за десет отсто

Дневник - 15.02.2003

ГРАДЕЖНИЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ Високата цена на становите ќе не доведе во ситуација да градиме нешто што нема да се продава, истакнаа од фирмата "Илинден" Становите ќе поскапат за најмалку десет отсто ако досегашната даночна стапка од 5 отсто се зголеми на 18, во согласност со потпишаниот Договор со ...

Луѓето ги прават успесите и неуспесите

Дневник

Со новиот ДДВ становите ќе поскапат десет отсто

Утрински

Зголемениот ДДВ ќе ги поскапи становите за 10 отсто

Вест

Ем им се сака, ем сакаат да останат невини

Вест

А1 Утрински Вест Дневник Вест Капитал А1 Дневник

22 поврзани вести »

Репрезентацијата на Аргентина на 2 април во Скопје?

Вест - 15.02.2003

Информација која одекна и во Сплит Специјално од Сплит: Тони Зографски Голема е веројатноста на 2 април во Скопје да гостува репрезентација на двократниот светски шампион Аргентина. Оваа информација силно одекна кај нашата фудбалска експедиција во Сплит.

Хајдуковите репрезентативци во СФРЈ добија хрватски дресови

Утрински

Марковиќ: Македонија има подобра фудбалска иднина од Хрватска

Дневник

Македонија се надева на освојување на првиот фудбалски турнир

А1

Шаќири го донесе шестото реми на Џиџи

Вест

Утрински Дневник А1 Утрински Дневник А1 Утрински Дневник

17 поврзани вести »

Холандскиот шампион не го издржа навивачкиот вулкан

Утрински - 14.02.2003

Работнички Фершпед во првиот четвртфинален меч од Топ тим купот го совлада Омниворлд со 3:1 НИКОЛА БУРАГЕВ Македонскиот шампион Работнички Фершпед направи голем исчекор кон пласман во фајнал-форот на одбојкарскиот Топ тим куп, откако во првиот четвртфинален натпревар, во преполната сала во ...

Радост за победа, жал за загубениот сет

Дневник

Сите на одбојка

Вест

Холанѓаните изгореа во скопскиот пекол

Вест

Одбојкарите најатрактивни во јануари

Дневник

А1 Вест Вест Дневник Утрински Утрински А1 А1

15 поврзани вести »

Робертсон му порача на Џафери да биде конструктивен

А1 - 15.02.2003

Лидерот на ДПА Арбен Џафери му напишал писмо не само на претседателот Трајковски, туку и на генералниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон. Содржината позната - тврдење дека имплементацијата на Рамковниот договор оди бавно и дека Законот за амнестија не се спроведува соодветно, поради што ДПА нема да ...

На Рамковниот договор му треба финансиска инјекција од светот

Утрински

Уште 20 милиони долари за примена на охридскиот договор

Дневник

Џафери: Ќе го повлечам својот потпис од охридскиот договор, нека се потпише Ахмети

Дневник

Изразено жалење поради неприсуството на ДПА

Утрински

Утрински А1 А1 Утрински Вест Дневник А1 Утрински

15 поврзани вести »

Макроата ги продавале проститутките од 750 до 1.500 евра

Утрински - 14.02.2003

Во последната година се прекинати три големи алки на трговија со луѓе во земјава Жаклина Ѓорѓевиќ "Ми кажаа дека ќе одам да работам во Грција, но не очекував дека ќе ме продадат. Десетина пати сум продавана во Србија. Во Македонија дојдов во 2001 година, во Велешта, каде што пет месеци работев во ...

На Дилавер Бојку ќе му се суди и во Велес

Вест

Притворен уште еден макро од струшкото село Велешта

Вест

Пари од проституцијата завршуваат и во партиски фондови

Утрински

Притворен и најголемиот "конкурент" на макрото Дилавер Бојку-Лека

Дневник

А1 Утрински Утрински Дневник Утрински А1 А1 Вест

14 поврзани вести »

Штајнер останува на Косово уште неколку месеци

А1 - 15.02.2003

Шефот на УНМИК Михаел Штајнер ќе остане на должноста цивилен администратор на Косово и во наредните месеци, откако потпиша договор за продолжување на мандатот. „Потпишав договор за продолжување на мојот мандат на Косово за уште неколку месеци со цел да ја завршам работата што тука ја започнав“, ...

Реџепи и Даци одбиле да се сретнат со Бучковски

А1

АРМ и КФОР ќе воспостават "жешка линија" за границата

Утрински

Албанските партии не сакаат сила против УЧК

Дневник

Емисари од Косово ги поддржуваат бандите во Македонија

Дневник

Вест А1 Вест Дневник Утрински А1 А1 Утрински

13 поврзани вести »

Премиерот Црвенковски го зголеми јазот меѓу Македонците

Дневник - 15.02.2003

зоран витанов Деновиве измина периодот доволен за да се направат првите процени за успешноста или неуспешноста на функционирањето на Владата. За реално да го согледаме првиот впечаток од "промената на промените", битно е да ја согледаме најпрвин политичката, потоа безбедносната и на крај ...

Драстично ќе се намали трошењето на Владата

Дневник

Државата сака да се ослободи од капиталот во фирмите

Утрински

Црвенковски сака да ја врати довербата во пазарот

А1

Црвенковски: Аранжманот со ММФ мораше да се склучи

Утрински

Утрински Капитал А1 Дневник Утрински Утрински Вест Дневник

13 поврзани вести »

„Кометал“ поразен на „Кале“

А1 - 16.02.2003

Ракометарките на македонскиот и европски шампион „Кометал Ѓорче Петров“ не успаеја на свој терен да го совладаат најдобриот шпански клуб „Валенсија“. Иако во текот на целиот натпревар нашите најдобри ракометарки имаа резултатска предност и на шест минути пред крајот на натпреварот водеа и со три ...

Меч-топка за пласман во четврт-финалето

Дневник

Да се биде или не за ѓорчепетровки

Вест

Нацева: Не помислуваме на ништо друго освен на победа

Утрински

Од нашиот напад зависи дали Шпанките ќе имаат полуконтри

Дневник

А1 Дневник Дневник Вест Дневник Утрински Вест

12 поврзани вести »

Продолжува блокадата на железничкиот сообраќај

А1 - 15.02.2003

И денеска продолжува блокадата на железничкиот сообраќај. Вработените бараат исплата на декемвриската и јануарската плата. Средбата на раководството со петте синдикати на МЖ кои се за целосна блокада не донесе резултати. Синдикалците го блокираат и домашниот и меѓународниот сообраќај, а единствено ...

Железничарите го превезуваа само челикот на „Макстил"

Утрински

Железничкиот сообраќај парализиран, се пропуштаат само возовите за "Макстил"

Дневник

Железничкиот сообраќај во целосен прекин

А1

Од денеска целосна блокада на железничкиот сообраќај

Утрински

Дневник А1 А1 Дневник

9 поврзани вести »