TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-02-17 - 2003-02-23

Турција во вторник решава за распоредување на војници на САД

А1 - 23.02.2003

Турскиот министер за надворешни работи Јашар Јакиш изјави денеска дека е многу веројатно турскиот Парламент во вторник да гласа за предложеното распоредување на американските војници во Турција при евентуалниот напад на Ирак.

Новата резолуција на САД за Ирак в понеделник?

А1

САД идната недела ќе бараат одобрување од ОН за војна

Утрински

Турција и САД "се разбираат" ама, договор нема

Вест

САД веќе можат да ја почнат војната, а имаат и планови како ќе го чуваат мирот

Дневник

Вест Вест Утрински Вест Вест Дневник Утрински А1

43 поврзани вести »

Штрајк во „Нова Македонија“, нема дневни весници

А1 - 23.02.2003

Дневните весници на НИП „Нова Македонија“, в понеделник, нема да излезат од печат освен детските списанија со намален тираж и намален број страници поради реактивирање на штрајкот на вработените. Ова ќе биде првпат за речиси шест децении постоење на најстарата издавачка куќа да не излезат дневните ...

Од понеделник "Нова Македонија" ќе штрајкува пред Владата

Утрински

Весниците "Нова Македонија" и "Вечер" нема да се печатат

Дневник

Железничарите до петок треба да добијат плата

Дневник

Нормализиран железничкиот сообраќај

А1

А1 Утрински Дневник А1 Дневник Утрински Утрински Вест

31 поврзани вести »

Бомбашкиот напад е атака врз уставниот поредок на земјава

Утрински - 20.02.2003

Врховен суд Терористичкиот бомбашки напад врз зградата на Основниот суд во Струга е напад врз уставниот поредок на земјата, а овој настан е насочен кон независноста и самостојноста на судската власт како еден од столбовите на Македонија, како самостојна и суверена држава, е заклучокот што произлезе ...

Украинската амбасада го осудува нападот на судот

Утрински

Експлозијата во Струга напад на уставниот поредок

А1

За МВР струшките бомбаши се уште без политички мотив

Дневник

Кај уапсените најдени експлозив, оружје и војнички униформи

Вест

Утрински Утрински Дневник А1 Утрински Вест Вест А1

17 поврзани вести »

Реџепи: „Апсење на членови на ОВК пораз на НАТО“

А1 - 22.02.2003

„Со апсењето на припадниците на поранешната ОВК не само што ќе се намали вредноста на борбата на ОВК, туку тоа ќе биде пораз и за НАТО, бидејќи токму оваа групација почитувајќи ги сите конвенции на војување му овозможи на НАТО да го ослободи Косово“, изјави косовскиот премиер Бајрам Реџепи.

Учката Лимај ќе се врати на Косово за доброволно да оди во Хагив војна во Ирак

Вест

Тројцата припадници на ОВК не се чувствуваат виновни

Дневник

Лимај ќе се врати на Косово за доброволно да замине за Хаг

А1

Првите косовски Албанци се појавија пред Трибуналот во Хаг

Утрински

Дневник Вест А1 Дневник Вест А1 Дневник А1

16 поврзани вести »

Убиен 15-годишен Палестинец во Газа

А1 - 23.02.2003

Едно 15-годишно момче е убиено и петмина други Палестинци се повредени при денешната операција на израелски војници во Беит Ханун, во северниот дел на Појасот Газа, соопштија палестински извори. Израелските сили во акцијата урнале куќа на активист на исламското движење Хамас.

Палестинците објавија прекин на Интифадата

А1

„Четворката“ апелира на прекин на огнот во Израел

А1

Израелците го поделија појасот Газа на три зони

Утрински

Израелските сили го поделија Појасот Газа на три зони

А1

Дневник Вест Утрински А1 Утрински Вест А1

12 поврзани вести »

Југ-Зегин бара преигрување на мечот со Суперра

Дневник - 22.02.2003

прва лига Ракометниот клуб "Југ-Зегин" од Скопје бара преигрување на првенствениот натпревар во Струмица против Суперра бидејќи на шест играчи на Југ не им било дозволено да настапат со објаснување од делегатот Марјан Огњановски оти немаат потврда за нов лекарски преглед.

"Истите играчи денес можат да играат, а утре не!?"

Вест

Голманот на Југ мораше да изигрува голгетер во Струмица!

Вест

"Тутунарите" нанижани вторпат за три дена

Утрински

Делегатот Огњановски не дозволи настап на шестмина од Југ

Дневник

Дневник Вест Вест Дневник Утрински Утрински Вест

12 поврзани вести »

Пропуштена е голема шанса

Вест - 22.02.2003

ОДБОЈКА - ПО ИСПАЃАЊЕТО НА РАБОТНИЧКИ ФЕРШПЕД ОД ТОП ТИМ КУПОТ Екипата на нашиот одбојкарски шампион Работнички Фершпед со пласманот во четвртфиналето на Топ Тим Купот го постигна најголемиот успех во клупската одбојка по осамостојувањето на Македонија.

Фајнал форот избега за пет поени

Вест

Работнички Фершопед елиминиран во Холандија

Утрински

Пет поени кусок ни го скусија полуфиналето

Дневник

Одбојка: Работничи Ф. не се пласира во фајнал фор турнирот во Топ Тим купот

А1

А1 Дневник Дневник Вест Утрински А1 Дневник

12 поврзани вести »

Постои ли воопшто АНА?

А1 - 23.02.2003

Две различни интернет страници на две различни АНА. Едната, која со соопштение минатата недела ја презеде одговорноста за нападот во Струга и другата, која со соопштение од петокот вели дека нејзините припадници немаат врска со струшкиот настан. „Вистинска конфузија со името АНА.

Ахмети: Граѓаните треба да се чувствуваат безбедно во Македонија

Утрински

Ахмети: АНА постои само на Интернет

Дневник

АНА ќе провоцира, но нема сила да ја дестабилизира Македонија

Утрински

Ахмети за АНА „читал преку Интернет“

А1

Дневник Дневник Вест Дневник А1 Утрински Дневник

12 поврзани вести »

Последно прибежиште

Утрински - 22.02.2003

"Роман на годината" на "Утрински весник" Јован Стрезовски Од оној ден кога Кежо и Мисле дознаа што пишува во тестаментот што го остави Никифор, нивната љубов кон бојца започна да им стинее. Се случуваше ден-два да не дојдат дома.

Спасе Јовковски

Утрински

Македонија ќе докаже дека заслужува доверба од Унијата

Утрински

Разговорливи ветрови

Утрински

Бројачи

Утрински

Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински

11 поврзани вести »

Кометал ЃП вечерва игра со Лада, но мисли на идната сезона

Дневник - 22.02.2003

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНКИ Претседателот на Кометал ЃП, Иван Бојков, рече дека по средбата со Лада клубот ќе направи целосна анализа на сезонава и план за следната, без разлика кој ќе биде тренер Европскиот женски ракометен првак Кометал Ѓорче Петров вечерва, на мечот во Скопје, против Лада Тољати ...

Кометал Ѓорче Петров го чека крајот на ЛШ за да се сврти кон иднината

Вест

Кометал Ѓ.П. најавува достојно простување од Лигата на шампионките

А1

Болно приземјување по шампионскиот вознес

Утрински

Протест до ЕХФ за судењето

Утрински

Дневник А1 Вест Дневник Утрински

10 поврзани вести »