TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-02-17 - 2003-02-23

"ЦИП - продукт" судски ќе го преземе "Лозар"

Утрински - 21.02.2003

Нов расплет околу приватизацијата на битолската фирма В понеделник во Битола, во 11 часот, е закажано присилното извршување на одлуката на Основниот суд Скопје 2 за примопредавање на раководењето со АД "Лозар Пелистерка" од поранешниот ПОС АИК "Лозар".

Поранешен директор на велешки "Лозар" со измама сакал да ја купи фирмата

Дневник
2 поврзани вести »

15 години затвор за Мароканецот кој ги помогнал нападите на 11 септември

Вест - 20.02.2003

ХАМБУРГ, 20 февруари (Ројтерс) - Судот во Германија вчера го осуди на 15 години затвор мароканскиот државјанин Мунир Ел Мотасадек зашто ги помагал самоубиствените киднапери од нападите на 11 септември, во првиот судски процес што се води против осомничен заговорник за терористички напад.

Помагач на терористите од 11 септември казнет со 15 години затвор

Дневник
2 поврзани вести »

Добитникот си замина со "рено меган"

Дневник - 22.02.2003

НАГРАДНА ИГРА НА "МТ НЕТ" Главниот извршен директор на "Македонски телекомуникации", Атила Сендреи, вчера на добитникот Славчо Темов му ги предаде клучевите од автомобилот "рено меган", кој беше главната премија на наградната игра за корисниците на услугите на МТ Нет.

Славчо Темков добитник на „рено меган"

Утрински
2 поврзани вести »

Шешељ ќе докажува дека Трибуналот лаже

А1 - 17.02.2003

Лидерот на српските радикали Воислав Шешељ, против кого Хашкиот трибунал покрена обвинение за воени злосторства, изјави синоќа дека „ќе успее со силата на аргументи да докаже дека наводите во обвинението против него се лажни“.

Трибуналот го завери резервираниот билет на Шешељ за Хаг

Дневник
2 поврзани вести »

Фергусон призна дека го повредил Бекам

Дневник - 19.02.2003

Тренерот на Манчестер ј., во лутина по поразот од Арсенал, шутнал копачка, која го погодила Бекам во глава, по што му била шиена аркадата Нема повеќе да се случи ова, беше коментарот на сер Алекс Фергусон, менаџерот на Манчестер јунајтед, откако Шкотланѓанецот призна дека го повредил Дејвид Бекам.

Фергусон го удри Бекам со копачка во лицето

Утрински
2 поврзани вести »

Осумте услови на ОН ги налутија косовските Албанци

Капитал - 20.02.2003

Зошто Приштина реагира незадоволно на концептот "стандард пред статус" Осумте услови на ОН ги налутија косовските АлбанциВраќањето на бегалците на Косово и дијалогот на Приштина и Белград се (за косовските Албанци) најболните точки од списокот на УНМИК Артан МустафаКосовските Албанци, кои толку ...

Продолжен мандатот на Михаел Штајнер

Утрински
2 поврзани вести »

Шверц со семенски материјал

А1 - 18.02.2003

Дел од раноградинарите од струмичкиот регион велат дека посеаното семе за домати не никнало и посеаните површини останале празни. По пријавите на земјоделците, инспектори од струмичката полиција започнале истрага и деновиве против седум лица биле поднесени кривични пријави за измама на купувачи.

Уапсени дистрибутерите на "глуво" семе за домати

Дневник
2 поврзани вести »

Растат гневот и жалот кај Јужнокорејците додека се трага по 340 исчезнати

Утрински - 20.02.2003

По смртта на 126 лица во намерно подметнатиот пожар во Јужна Кореја ТЕГУ - Роднините од Јужна Кореја вчера чекаа во агонија да слушнат што се случило со стотината исчезнати и за кои се верува дека се изгорени во намерно подметнатиот пожар во метрото, при што загинаа најмалку 126 лица и изгореа два ...

440 жртви во несреќата во метрото во Јужна Кореја

А1
2 поврзани вести »

Опозицијата го обвинува СДСМ за брутална смена на судството

Утрински - 22.02.2003

Реакција Скопје - "Бруталната смена на Судскиот совет што ја прави СДСМ со цел да го стави под контрола целокупното судство е почеток на крајот на демократијата во Македонија", е ставот на најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ.

Опозицијата ја обвини власта за партизација на судството

Утрински
2 поврзани вести »

Претепани двајца инкасатори

Вест - 20.02.2003

НАСИЛСТВО ВО СКОПСКОТО СЕЛО МОРАНЕ Двајца инкасатори завчера биле нападнати во скопското село Моране кога се обиделе да му исклучат струјата на К.Н. поради неплатени сметки за потрошена струја. За инцидентот била известена и полицијата која по целосно расветлување на случајот се очекува против ...

Бившиот пратеник од ДПАНазми Кадриу натепал инкасатор

Дневник
2 поврзани вести »