TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-02-17 - 2003-02-23

Би- Би

Вест - 22.02.2003

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Колку чини територијата на Македонија? Еден телефонски разговор со Буш 1 Видовте ли на што личеше средбата меѓу Бранко Црвенковски и Али Ахмети? Со таква помпа и таков протокол, небаре се среќаваат претседатели на странски држави, а не коалициони партнери.

Проди не критикува за Ирак, Трајковски вели дека нема да седиме на страна

Дневник

Проди не е среќен поради ставот на Македонија

Вест

Романо Проди: „Грција ќе ја ратификува Спогодбата на Македонија со ЕУ“

А1

Проди: „За евроинтегрирање е потребна обемна работа“

А1

Утрински А1 Утрински Дневник Утрински

10 поврзани вести »

Бучковски: ДПА даде отворена поддршка на АНА

А1 - 22.02.2003

Може да се оцени дека лидерот на ДПА Арбен Џафери на последната прес конференција го упати првиот сигнал за поддршка на вооружените екстремисти кои се претставуваат како АНА. Ова сомневање го изрази министерот за одбрана Владо Бучковски во денешното интервју за „Радио Слободна Европа“, програма на ...

Бучковски не може да потврди дали во Македонија постои АНА

А1

Бучковски: Нема да има пролетна офанзива

Утрински

Бучковски: „Пролетна офанзива нема да има“

А1

Средба на Бучковски со дипломатскиот кор

Утрински

Утрински А1 А1 Утрински А1

10 поврзани вести »

Албанија сведочи против Милошевиќ

Дневник - 22.02.2003

ПРЕД ХАШКИОТ ТРИБУНАЛ Албански експерти, пред се правници, заминале во Хаг за да сведочат во името на Албанија на судењето на поранешниот југословенски лидер Слободан Милошевиќ. Експертите ќе им предадат на истражните органи на Трибуналот тајно досие, кое содржи сведочења на косовски Албанци за ...

И Трајковски во Хаг?

Вест

На Карла дел Понте не и ја откриле државната тајна за Љуботен

Дневник

И претседателот Трајковски пред Хаг?

А1

Карла дел Понте бара закон за соработка со Хаг

Вест

Дневник Утрински А1 А1

9 поврзани вести »

Модест во знак на гафовите на модната писта

Дневник - 22.02.2003

МОДНИ РЕВИИ ВО СКОПЈЕ Саемот се затвора вечерва со голема ревија на познатите австриски куќи за долна облека "Волфорд" и "Палмерс", која почнува во 19 часот Третиот ден на саемот за мода и текстил "Модест ексклузив 2003" помина во знакот на ревиската презентација на "Стилос", фирма што во ...

Префинета женственост во црно-бели комбинации

Дневник

Со Лиле и Славица ќе се фалиме во светот

Вест

Париз во Скопје, а Скопје за никаде

Вест

"Модест" вечерва почнува со ексклузивна модна ревија

Утрински

Дневник Вест Вест

8 поврзани вести »

Македонија ќе назначи нов преговарач за името

А1 - 22.02.2003

Македонско-грчките преговори околу името ќе имаат нов претставник од македонска страна. Неговото име се уште е мистерија не затоа што не се транспарентни, туку затоа што не може да се договорат и испазарат Владата и Претседателот.

Нимиц се виде само со амбасадорот Тошевски

Вест

Нимиц пристигна во Скопје

А1

Нимиц ќе го добие предлогот за "двојната формула"

Дневник

Метју Нимиц утре доаѓа во Скопје

А1

Вест Дневник Утрински

8 поврзани вести »

Педесет и првата американска ѕвезда

Дневник - 22.02.2003

Уводник - Христо Ивановски Прашањето за војна со Ирак што ја заговара Америка, а верно ја поддржува Англија, го подели светот. НАТО никогаш не бил во толку длабока криза, односите меѓу ЕУ и САД максимално се затегнати, па дури се доведува во прашање и оправданоста од постоењето на организацијата на ...

Ширак: Рано е за војна со Ирак

Вест

Париз сака да биде клучен играч на црниот континент

Утрински

"Нема да замолчиме" му порача Источна Европа на Ширак

Вест

Ширак ги нападна источноевропските земји

Утрински

Утрински Дневник А1

8 поврзани вести »

Банкарот на Слобо избран за претседател на грчкиот Кипар

Дневник - 18.02.2003

НА ИЗБОРИТЕ ВО НЕДЕЛАТА Кипарските Грци во неделата си избраа нов претседател, Тасос Пападопулос (69), кој во својата кариера со само 24 години бил министер за внатрешни работи, бил главен преговарач со кипарските Турци, но бил и на американската црна листа поради банкарски врски со Слободан ...

Тврдокорен предизвик за предлогот на ОН за Кипар

Утрински

Кипар на приемен испит

Утрински

Тасос Пападопулос нов претседател на грчки Киар

Вест

Тасос Пападопулос нов претседател на кипарските Грци

А1

Вест Утрински

7 поврзани вести »

Приходот од ТВ-правата за мечот со Англија ќе ја покрива булата?

Дневник - 21.02.2003

ФУДБАЛ Фудбалската федерација на Македонија ќе инкасира дури 750.000 евра од ТВ-правата за мечот со Англија во септември во Скопје, пари што добро ќе и дојдат на Федерацијата, кој е во була. Во финансискиот план, до кој дојде "Дневник", пишува дека ФФМ во 2003 година ќе се офајди и од приходите од ...

ФФМ планира до потроши 100.000.000 денари

Вест

Фудбалската федерација во минус од 350.000 евра

Вест

Унијата доби шанса до вторник да се соземе

Дневник

Унијата на прволигашите добива црвен картон?

Дневник

Дневник Утрински

7 поврзани вести »

Жан Митрев ја врати опремата

Утрински - 21.02.2003

ОДЛУКА Специјалната болница за кардиохирургија "Филип Втори" вчера го предаде ангиографот добиен со грчка донација на користење на Клиниката за кардиологија при Клиничкиот центар. Вториот апарат - ехокардиограф, според Гоце Цоневски, адвокат на сопственикот на болницата, д-р Жан Митрев, ќе и биде ...

Жан Митрев ја врати грчката медицинска донација

А1

Жан Митрев ќе ја врати опремата без надомест

Дневник

Жан Митрев ќе ја врати грчката медицинска донација

А1

Бучковски бара од Митрев денеска да ја врати грчката донација

Утрински

Вест Утрински

7 поврзани вести »

Бајпас за породилиштето во Чаир

Вест - 22.02.2003

ПРОТЕСТОТ ВО ГИНЕКОЛОШКО-АКУШЕРСКАТА БОЛНИЦА ПРЕКИНАТ Фондот за здравство ветил дека ќе им исплати две од шесте заостанати плати на 32-та вработени кои преку младинсаката организација се ангажирани во болницата во Чаир Вработените кои преку младинска организација беа ангажирани во Геникологија и ...

Родилките се праќаат во Клиничкиот центар

Дневник

Министерството и Фондот прават напори да се обезбедат две од неисплатените шест плати

Утрински

Нема пари за храна за бебињата, а хонорарците штрајкуваат за плати

Утрински

Нема пари ни за бебињата

Вест

Дневник А1

7 поврзани вести »