TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-02-17 - 2003-02-23

Андов не верува дека Трајковски не може да влијае на Димовска

Утрински - 20.02.2003

Реплика Стојан Андов не верува дека Борис Трајковски не сака или не може да влијае на Димовска таа да дојде на седница на Анкетната комисија за заштита на слободите и правата на граѓанинот, која треба да расправа за прислушувањето.

Андов: Не можеш да се вериш за Европа, а да ашикуваш со Америка

Вест

Андов предлага декларација за унапредување на односите меѓу Македонија и ЕУ

А1

Андов ја кани Димовска на погрешна адреса

Дневник

Андов бара Борис да му ја донесе Доста

Вест

Вест А1

7 поврзани вести »

Се расветлуваат финансиските дубиози на Сугаревски

А1 - 23.02.2003

Расчистувањето на финансиската афера во РЕК Битола продолжува. Од утре се најавува поинтензивна истрага против притворените екс директори Владо Сугаревски и Влатко Кочински, како и против останатите инволвирани. Според денешните сознанија, обрачот се стега околу повеќе фирми кои работеле на ...

"Црниот тефтер" му ја скрои судбината на Сугаревски

Утрински

Владо Сугаревски и Влатко Кочински зад решетки

Дневник

Црниот тефтер на Сугаревски кобен за него и за неговите пајташи

Дневник

Сугаревски се нафатирал со четири стана и 700.000 евра во странска банка

Вест

А1 А1

7 поврзани вести »

Буш го симнува Ахмети од „Црната листа“

А1 - 22.02.2003

Али Ахмети, лидерот на ДУИ и на поранешната паравојска во Македонија - ОНА, на 18 март патува за САД, дознава А1. Тоа практично значи и симнување на Ахмети од таканаречената „Црна листа“ на американскиот претседател Џорџ Буш.

Средбата со Ахмети за власта е нормална, за опозицијата е капитулација

Утрински

Бигман: Средбата на Црвенковски со Ахмети е значајна и корисна

Утрински

Прва средба Црвенковски - Ахмети

Утрински

Црвенковски и Ахмети и официјално се сретнаа

Вест

А1 А1

7 поврзани вести »

Евросилите се исплашија од АНА?!

Дневник - 22.02.2003

брисел Евросилите нема да дојдат на 15 март во Македонија, како што е планирано, затоа што Вашингтон и Брисел сериозно ги сфатиле заканите на АНА за "пролетна офанзива", тврди дипломат во Брисел, кој сакаше да остане анонимен.

Евросилите ќе ја почнат мисијата во Македонија на 15 март

Утрински

Доаѓањето на евросилите најавено за 15 март

А1

Мисијата на ЕУ во Македонија ќе биде мала, но многу значајна

Утрински

Безбедноста зависи од примената на охридскиот договор

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Јужнокорејски "фантоми" избркале севернокорејски "миг"

Дневник - 21.02.2003

БРКАНИЦА НАД ЖОЛТО МОРЕ Севернокорејски борбен авион "миг-19" вчера ги надлетал јужнокорејските територијални води во Жолто Море, но бил набркан од ловци "Ф-5 фантом", јави Ројтерс. Екскурзијата на севернокорејскиот борбен авион, прва по 1983 година, траела само 2 минути.

Северна Кореја се закани дека ќе го поништи и примирјето со Сеул

Дневник

Северна Кореја ќе се повлече од мировниот договор од 1953

А1

Северна Кореја има свој Холивуд

Вест

Северна Кореја верува во сигурна победа во нуклеарна војна против САД

Вест

А1

6 поврзани вести »

Трупци на родовските стебла

Дневник - 21.02.2003

Коментар - Георги Барбаровски Ако е божја, мора да се почитува. Ако е заповед, мора и често да се повторува. Грешниците се смртни, гревот е вечен. Македонскиот премиер Бранко Црвенковски во таков тон ја изговори "единаесеттата заповед" од конгресната говорница на својата партија.

Функционерите не го сфатиле сериозно непотизмот

Утрински

Зикри Положани си го сместил внукот во управен одбор

Дневник

Функционери на СДСМ почнаа сами да се повлекуваат

Дневник

СДСМ ги чешла именуваните кадри

А1

Дневник

6 поврзани вести »

Унгарците самите себеси се услужувале за милиони евра

Вест - 22.02.2003

МАТАВ ? ПЛАЌАЛ КОНСУЛТАНТСКИ УСЛУГИ НА ФИРМАТА ЌЕРКА "ТЕЛЕ МАКЕДОНИЈА" Со купопродажниот договор за Телеком се предвидува формирање на компанија која ќе обезбедува консултантски услуги, за кои годишно се издвојуваат седум милиони евра Првиот човек на "Македонски телекомуникации" Атила Сендреи, ...

"Телеком": консултантите се плаќале според договорот

Утрински

Трансферите на пари од Телеком биле за консултантски услуги

А1

Директорите на Телеком профитот го селеле во Будимпешта

А1

Фијаско на првата средба Телеком - Влада

А1

А1

6 поврзани вести »

Наумоски не успеа да ја спречи елиминацијата на Пипо

Утрински - 21.02.2003

Иако даде 20 поени против Орегон (70:72) во четврт-финалето на италијанскиот куп Македонскиот интернационалец Петар Наумоски и покрај тоа што со 20 постигнати поени беше најефикасен на натпреварот, не успеа да ја спречи елиминацијата на Пипо Милано против Орегон Канту (70:72) во четврт-финалето на ...

И Пеце елиминиран од Купот на Италија

Дневник

Не помогнаа ни 17-те поени на Врбица Стефанов

Утрински

Монтепаски елиминирана во Купот од Помпеа

Дневник

Аир Авелино со втора победа по ред

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

Бистата на Јумни Јонузи поместена 10 метри

Вест - 18.02.2003

ПОПРАВЕНА ТАБЛАТА ВО УЧИЛИШТЕТО ВО ШЕМШОВО Учениците Македонци кои сега учат во Сиричино, во Шемшово ќе се вратат по одлуката на одборот на нивните родители Неделава, доцна попладнето беше преместена бистата на Јумни Јонузи од пред основното училиште во Шемшово на новата локација пред новата ...

Создадени услови за нормализирање на наставата

Утрински

Бистата преместена, но и натаму останува во дворот на училиштето

Утрински

Дислоцирана бистата на Јумни Јонузи

А1

Родителите од Шемшово поделени каде децата да продолжат со учење

Утрински
5 поврзани вести »

Реформи од три до пет години за да се дојде до можна приватизација

Утрински - 22.02.2003

Електростопанство на Македонија ги почна активностите за трансформација ЗДЕНКА ПАВКОВИЌ Процесот на трансформација на ?Електростопанство на Македонија", за да се дојде до фаза на можна приватизација на делови на претпријатието, ќе трае од три до пет години, оценуваат во ЕСМ.

Пуштена реформската струја во ЕСМ

Дневник

ОБСЕ - инкасатори за струја во западна Македонија

Дневник

Должниците без струја - директорите без плата

Дневник

Струјата за домаќинства по иста цена, но поскапа за индустријата

Утрински
5 поврзани вести »