TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-02-17 - 2003-02-23

Комуналиите во Кисела Вода ќе може да се отплаќаат на пет години

Вест - 20.02.2003

ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА ДИВОГРАДБИТЕ ВО НАЈГОЛЕМАТА СКОПСКА ОПШТИНА Ќе се легализираат дивоградбите што се вклопуваат во генералниот и деталните урбанистички планови, а на оние граѓани кои веќе платиле за водоводен, канализациски или електричен приклучок ќе им биде минуси Општина Кисела Вода планира да ги ...

Кисела Вода преплавена со дивоградби

Вест

Интензивирање на контактите меѓу невладиниот сектор

Утрински

Без струја дел од Кисела Вода

Утрински

Без струја дел од Кисела Вода

Дневник
5 поврзани вести »

Грција ќе и даде на Македонија 74,4 милиони евра и покрај спорот со името

Утрински - 22.02.2003

И покрај тоа што парламентот во Атина не го ратификуваше договорот АТИНА - Владата на Грција ќе го спроведе билатералниот договор со Македонија за економска реконструкција, вреден 74,7 милиони евра, и покрај тоа што договорот во минатиот месец не беше ратификуван во грчкото собрание, официјално е ...

Атина ќе ја вклучи Македонија во Планот за Балканот

А1

Македонија нема да добие ниту евро од грчкиот план за реконструкција на Балканот!?

Дневник

Нема реакции за ратификација на „Планот за Балканот“

А1

Грција нема ратификувано Спогодба за развојна соработка само со Македонија

А1
5 поврзани вести »

Законот за амнестија може да заврши пред судот во Стразбур

Дневник - 21.02.2003

ПО ОДЛУКАТА НА УСТАВНИОТ СУД Законот за амнестија може да биде предмет на разгледување на Европскиот суд за човекови права во Стразбур, откако Уставниот суд на Македонија завчера одби да ја преиспита неговата уставност. Адвокатот Игнат Панчевски, подносителот на иницијативата за оценување на ...

Нема да се испитува уставноста на Законот за амнестија

Дневник

Нема да ја оценува уставноста на Законот за амнестија

Утрински

НЕМА ДА СЕ ПРЕИСПИТУВА УСТАВНОСТА НА ЗАКОНОТ ЗА АМНЕСТИЈА

Вест

Законот за амнестија е уставен

А1
5 поврзани вести »

Регионална соработка во борбата против криминалот

Утрински - 22.02.2003

Средба Митрева - Роберт Сери Скопје - Македонскиот министер за надворешни работи, Илинка Митрева, се сретна со Роберт Сери, директор на Дирекцијата за управување со кризи и операции на НАТО и шеф на мисиите на Алијансата на Балканот.

Митрева ја заврши посетата на Канада

Утрински

Канада е заинтересирана за унапредување на соработката со Македонија

Утрински

Канада ја поздравува реформската ориентација на Владата

А1

Средба на Митрева со Македонците во Торонто

Дневник
5 поврзани вести »

Австриски банди посредуваат за лажни бракови со емигранти

Вест - 22.02.2003

ВИЕНА (ДПА) - Австриската полиција е во потрага по организираните банди кои остваруваат големи заработувачки од посредувањето во склопувањето на лажни бракови меѓу жени со австриско државјанство и мажи со турско државјанство кои бараат дозвола за траен престој и враборување во Австрија.

Од Струшко до Кумановско дејствуваат стотина банди

Утрински

Гнил компромис со терористите

Дневник

"Трите банди"

Дневник

Тетовската полиција разби повеќе криминални банди

Вест
5 поврзани вести »

За Македонија ќе беше загуба ако не се родеше Паскал Сотировски

Утрински - 22.02.2003

Ферид Мухиќ, професор Вообичаено е да им се даваат титули на најумните, за она во што се најумни. Оваа средновековна традиција доживува ренесанса во македонскиот научник, физичар и астрофизичар - Паскал Сотировски. Неговото исклучително познавање на Сонцето - најважната ѕвезда на нашето небо со ...

Почина астрофизичарот Паскал Сотировски

Дневник

Живот посветен на Сонцето

Утрински

Почина академик Паскал Сотировски

Вест

Денеска Академијата ќе одржи комеморативна седница за Паскал Сотировски

Утрински
5 поврзани вести »

Хрватска се пријави во ЕУ

Дневник - 22.02.2003

АНКЕТА НА "ВЕЧЕРЊИ ЛИСТ" Дури 70,4 отсто од граѓаните на Хрватска позитивно би се изјасниле на евентуален референдум за присоединување кон Европската Унија, покажуваат резултатите на анкета објавени на денот кога Хрватска официјално се кандидира за членка на европското семејство, јави МИА.

Загреб и официјално побара влез во ЕУ

Утрински

Хрватска побара влез во ЕУ

Вест

Хрватска поднесува кандидатура за ЕУ

А1

Хрватска формално го започнува патот кон членство во Европската унија

Капитал
5 поврзани вести »

Прекината рекордната серија на Спарси

Утрински - 22.02.2003

Сан Антонио, по осум победи едноподруго на гостински терен, поразен од Далас (87:95) Серијата која што Сан Антонио ја оствари на гостинските паркети (осум победи во исто толку натпревари) е најдобар резултат на сите времиња во НБА лигата, кога е во прашање една турнеја.

Далас го победи Сан Антонио откако "му извади око" на Данкан

Дневник

НБА: Прекината серијата победи на Сан Антонио

А1

Тим Данкан ја комплетира најуспешната гостинска серија

Утрински

Сан Антонио - прв тим од НБА со седум победи по ред на гости

Дневник
5 поврзани вести »

Бранко не ги примил типовци оти бил зафатен со Карла

Вест - 20.02.2003

ВРАБОТЕНИТЕ НА АД "ТИПО" ПРОТЕСТИРАА ПРЕД ВЛАДАТА Најдоцна до утре типовци чекаат абер од Владата кој ќе ги ислуша нивните барања, како и одговор од Судот дали ќе им го регистрира новото раководство, во спторивно, од идната недела ќе пртоестираат пред Основни По неколкучасовен протест пред Владата, ...

Типовци нема да дозволат враќање на сменетите директори

Вест

Типовци бараат да се признае новото раководство

Дневник

Вработените во „Типо“ протестираа пред Основниот суд Скопје 1

А1
4 поврзани вести »

Усвоен Предлогот за измени на Законот за РСС

А1 - 20.02.2003

Собраниската Законодавно-правна комисија на денешната седница го усвои Предлогот за донесување закон за изменување и дополнување на Законот за Републички судски совет. За опозицијата измените по итна постапка на Законот, со кој петтмина од седумте актуелни членови на Советот ќе бидат пензионирани, ...

РСС бара судиите и нивните семејства да ги штити полиција

Вест

РСС: Експлозијата е обид за попречување на судската власт

Утрински

РСС бомбашкиот напад го смета за терористички акт

А1
4 поврзани вести »