TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-02-17 - 2003-02-23

Коби Брајант на седми меч едноподруго до бројката од 40 поени

Утрински - 21.02.2003

Лејкерси извојуваа победа во Солт Лејк Сити против Јута од 93:87 Коби Брајант со 40 поени (на седми натпревар едноподруго постигнува најмалку толку кошеви) му донесе вредна победа на шампионот Лос Анџелес Лејкерс во Солт Лејк Сити против Јута од 93:87.

"Неугледниот" Детроит - лидер на Истокот

Дневник

Коби им "подари" 52 поена на Рокетси

Утрински

Коби повреден постигна 52 поена за победа против Хјустон

Дневник
4 поврзани вести »

Акција „Оружје за книги“

А1 - 23.02.2003

Деца, помали и поголеми, момчиња и девојчиња, од сите националности дојдоа денеска во детската амбасада „Меѓаши“ и доброволно го предадоа своите играчки оружје. Симболично ги фрлија своите пластични пиштоли и пушки и добија книги од „Матица Mакедонска“.

Лила прво го "разоружа" својот син

Дневник

„Книги за пластични пиштоли" - акција за „разоружување"

Утрински

Со амбуланти и патишта ќе се наградува враќањето на оружјето

Утрински
4 поврзани вести »

ЈСП бара ДДВ по повластената стапка од 5 отсто

Вест - 21.02.2003

ЈСП"Скопје" засега нема да ја зголемува цената на билетите и бара од Министерството за финансии за јавниот превоз, да се плаќа повластена стапка на ДДВ од 5 отсто. Крсто Вељановски, генерален директор на ЈСП"Скопје", вели дека претпријатието веќе подолго времме работи на работ на минимум за проста ...

Поскапи билети и ѓубрарина или ништо од мостовите

Дневник

Градот нема пари да ги покрие трошоците на ЈСП и на комуналците

Дневник

Ако не поскапат билетите, ЈСП ќе си удри клуч

Дневник
4 поврзани вести »

Барселона со рекордна 11. победа, Арсенал исфрустриран од Ајакс

Вест - 20.02.2003

СТАРТУВАШЕ ПРОЛЕТНАТА ПОЛУСЕЗОНА ОД ФУДБАЛСКАТА ЛИГА НА ШАМПИОНИ Везеше на теренот. - Хавиер Савиола На Барселона можеби не и цутат рози во домашното првенство, но затоа во Лигата на шампионите без проблеми ја забележа својата рекордна 11. последователна победа.

Барса го урна рекордот на Милан од 10 победи во ЛШ едноподруго

Утрински

Преродената Барса го урна рекордот со 11 победи по ред

Дневник

3-то коло од 2-рата фаза на фудбалската Лига на шампионите

А1
4 поврзани вести »

Снежното невреме блокираше повеќе од 200 населени места во Грција

А1 - 19.02.2003

Повеќе од 200 населени места во Грција се блокирани поради снежното невреме што ја зафати земјата, јавуваат грчките медиуми. Голем број патни правци се во прекин поради снежните навеви и одроните од земја, а проблеми има и во одвивањето на железничкиот сообраќај.

Најмалку 44 загинати во невремето во САД

А1

Снежната бура над Њујорк и Вашингтон уби 28 лица

Дневник

28 жртви во невреме во САД

А1
4 поврзани вести »

Фондот за станови гарантираше за кредитот на Смиленски

Дневник - 22.02.2003

БИВШИОТ ДИРЕКТОР ИЛИЈА КИТАНОВСКИ ТВРДИ Гаранцијата за кредитот од еден милион долари дадена на бизнисменот Методија Смиленски беше поткрепена со банкарска гаранција од Експорт импорт-банка и со владина одлука, изјави на вчерашната прес-конференција Илија Китановски, поранешен директор на Јавното ...

Китановски демантира дека го задолжил Јавното станбено претпријатие

А1

Полицијата комплетира досие за пратеникот Илија Китановски

А1

Нови композиции под африканско влијание

Утрински
4 поврзани вести »

Украдени осум милиони броеви на кредитни картички

Утрински - 21.02.2003

ФБИ трага по компјутерски криминалци во САД ЊУЈОРК - Претставници на индустријата и иследниците соопштија во средата дека ФБИ го истражува неодамнешниот компјутерски криминал во којшто повеќе од 8 милиони броеви на кредитни картички беа украдени од компанијата која ги спроведува трансакциите.

Хакер го пробил системот на "виза" и "мастеркард"

Вест

"Најголем конкурент ни е готовината"

Капитал

Хакер го пробил системот на „Виза“ и „Мастеркард“

А1
4 поврзани вести »

Томислав: Откако ја знам Јаница, другите девојки не ме интересираат

Утрински - 20.02.2003

Кој е тајниот кавалер на двократната светска и трикратна олимписка шампионка во скијање "Би сакала да ги поздравам сите свои навивачи во Хрватска, а посебно еден Томислав", рече најдобрата светска скијачка, 20-годишната Јаница Костелиќ, во телевизискиот пренос од швајцарскиот Сент Мориц минатата ...

Операција на десното колено во март

Утрински

Ивица и Јаница Костелиќ - светски прваци во слалом

Дневник

Бела хрватска бајка во Сент Мориц

Утрински
4 поврзани вести »

Вардар - Телеоптик 3-1

Дневник - 21.02.2003

Македонскиот првак Вардар го совлада српскиот второлигаш Телеоптик со 3-1 (1-1), во вчерашниот пријателски меч одигран во Скопје. Стрелци на головите беа Драган Начевски, Славчо Георгиевски и Боби Божиновски за Вардар, а Маровиќ од пенал за ...

Кичевци загубија во финалето и покрај водството

Дневник

Будуќност го однесе трофејот во Србија

Вест

Трофејот за Будуќност од Војводина

Утрински
4 поврзани вести »

„Факти“: СДСМ го оспорува албанскиот јазик

А1 - 20.02.2003

Коалициониот партнер на ДУИ, СДСМ го проблематизира албанскиот јазик во секој негов сегмент, оценува денеска скопскиот весник на албански јазик „Факти“. Весникот наведува дека иако има навестувања оти албанскиот јазик ќе се употребува во работните тела на Парламентот, спречено е овој јазик да се ...

"Факти": По март се очекува реконструкција на Владата

Утрински

Реконструкција на Владата по март?

А1
3 поврзани вести »