TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-02-17 - 2003-02-23

Тајсон и Етјен ќе се борат, а можеби и не

Утрински - 21.02.2003

И покрај двете откажувања на мечот Свежо истетовиран околу левото око, Мајк Тајсон, сепак, ќе се бори во сабота против Клифорд Етјен. Спектаклот во Мемфис на двапати беше откажан, па поради тоа и последната вест, која вели дека Етјен, сепак, одлучил да се бори, треба да се прифати со резерва.

Откажан мечот Тајсон - Етјен

Утрински

Тајсон го откажа мечот поради болест

Дневник
3 поврзани вести »

Барса и со Антиќ ја продолжува низата победи?

Вест - 18.02.2003

СТАРТУВА ПРОЛЕТНАТА ПОЛУСЕЗОНА ВО ФУДБАЛСКАТА ЛИГА НА ШАМПИОНИ Во Европа ги лекуваат раните од домашното првенство. - Патрик Клајверт Заврши зимската пауза за учесниците во најеминентното европско клупско фудбалско натпреварување и дел од нив денеска продолжуваат со натпреварите од Лигата на ...

Клаус Топмелер доби "корпа" од управата на "фармацевтите"

Утрински

Баерн постигна пет гола за 35 минути

Дневник
3 поврзани вести »

Оштетена старата манастирска црква над селото Лешок

Утрински - 19.02.2003

СКВЕРНАВЕЊЕ ТЕТОВО - Старата манастирска црква "Свети Атанасие", која се наоѓа над селото Лешок во правец на потшарпланинското село Брезно, била оштетена со поголеми последици. Покрај насилно искршената влезна врата, најсериозни оштетувања биле нанесени на олтарот.

Владиката Кирил од "практични причини" не го менува Скопје за Лешок

Дневник

Нападната полициска патрола во Манастирот во Лешок

Вест
3 поврзани вести »

Македонскиот балет беше во Белград

Вест - 21.02.2003

ПО ПЕТНАЕСЕТ ГОДИНИ ПАУЗА Педесетипетчлената екипа на Балетот на МНТ, зачвера се врати од тридневното гостување во Белград. Беше тоа возвратна посета по неодамнешниот настап на белградскиот балет кај нас. По петнаесеттина години пауза гостувањето на нашиот ансамбл во Народно позориште со ...

Гостување на сцената на Народно позориште со "Порги и Бес"

Утрински

Балетот на МНТ на гостување во Белград

Вест
3 поврзани вести »

Нема кој да ги чува затворениците во тетовскиот затвор

Дневник - 18.02.2003

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ПРАВДА БАРА ИТНА РЕАКЦИЈА ОД ВЛАДАТА Во затворот нема доволнo чувари, а е пребукиран со затвореници, меѓу кои се наоѓаат и десетина осудени на повеќегодишни затворски казни за тешки кривични дела Тетовскиот затвор, во кој останале само двајца чувари откако петмина заминаа на ...

Се бара ургентно вработување на 62 затворски чувари

Утрински

Сите петмина чувари на тетовскиот затвор на боледување

Дневник
3 поврзани вести »

Вардар со посилен состав од ланскиот

Вест - 19.02.2003

Според шефот на стрчниот штаб на "црвено - црните"Ѓоко Хаџиевски: Ефикасен во Макарска.- Рожерио Оливеира Со враќањето на опоравените Захариевски и Симоновски, како и со новаците Гроздановски, Стисниовски и Бајрамовски, Вардар ќе има многу посилен тим од ланскиот, е констатација на шефот на ...

Хаџиевски најави одбрана на титулата

Утрински

Вардар е посилен од есеноска и ќе ја одбрани титулата

Дневник
3 поврзани вести »

Руската и Српската црква наскоро ќе разговараат за МПЦ

Утрински - 22.02.2003

Според СПЦ Белград - Претставниците на Српската православна црква (СПЦ) и Руската православна црква (РПЦ), наскоро ќе организираат Меѓународна богословско-научна конференција посветена на проблемите во православието, со посебен осврт на дејствувањето на расколничките движења, вклучувајќи го и ...

СПЦ и РПЦ ќе расправаат за расколничката црква во БЈРМ

Дневник

СПЦ и РПЦ ќе расправаат за „расколничката црква во БЈРМ“

А1
3 поврзани вести »

Кумановски полицајци крвнички претепале двајца Роми

Дневник - 21.02.2003

ФОРУМ ЗА ПРАВА НА РОМИТЕ-АРКА Двајца Роми биле крвнички претепани во полициската станица во Куманово, од страна на полицајци во цивилна облека, на 7 февруари годинава, бидејќи по грешка биле осомничени за кражба на каса со пари.

Полицајци претепале двајца Роми, па им се извиниле

Вест

Полицијата брутално претепала двајца Роми во Куманово

А1
3 поврзани вести »

Второ злато за Бенте Скари

Утрински - 21.02.2003

Светско првенство во нордиски дисциплини во Вал ди Фиеме Норвежанката Бенте Скари, стигна до својот втор златен медал на Светското нордиско првенство во Вал ди Фиеме, откако во класичен стил најбрзо ја мина 10 км. долгата патека, за време од 25,47 минути.

Бенте Скари го освои вториот златен медал на СП во нордиски дисциплини

А1

Отворено Светското првенство во нордиско скијање

А1
3 поврзани вести »

Пензионерите ќе протестираат ако поскапат лековите

Дневник - 19.02.2003

ЗДРАВСТВО Ако поскапат лековите, пензионерите ќе организираат масовни протести во земјава. Ваквите закани од Сојузот на пензионерите на Македонија доаѓаат по најавите за зголемување на данокот за додадена вредност на лековите од 5 на 18 отсто.

Лек на рецепт во сите приватни аптеки

Вест

Здравството бара да не се поскапуваат лековите

Вест
3 поврзани вести »