TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-02-17 - 2003-02-23

Промоцијата за Блаже Конески не ги собра академиците

Вест - 19.02.2003

ОД "ТАБЕРНАКУЛ" ВО МАНУ Промоцијата со поетиката и расказите на Конески воедфно со намера да биде и потсетување на големото име од македонската литература и наука не им беше повод на поголемиот број академици да дојдат во домот Во Македонската академија на науките и уметностите, завчеравечер ...

Неповторливото богатство на лирскиот опус на Конески

Дневник

Академиците ќе го рецитираат Блаже Конески

Вест
3 поврзани вести »

HgH2О (Жива вода)

Капитал - 20.02.2003

СТЕНД БАЈHgH2О (Жива вода)Курсот на денарот и натаму ќе бил стабилен, бидејќи тој бил "основно номинално сидро на стабилноста на македонската економија", според Љубе Трпески. Стабилна ќе била и инфлацијата (до 3%) и буџетскиот дефицит (1,5%). Следствено - стабилен ќе биде и развојот со едвај над 0%.

"Финтата" на Владата нема да помине кај ММФ

Капитал

Батлер: "Загрижува сомнежот дали министерот за финансии е дораснат околу договорот со ММФ"

Капитал
3 поврзани вести »

Во Скопје ќе дојдат најдобрите минатогодишни филмови

Утрински - 21.02.2003

Шестиот скопски филмски фестивал ќе се одржи од 14 до 23 март СунЧица Уневска Шестото издание на Скопскиот филмски фестивал ќе се одржи од 14 до 23 март во киното Милениум. Слично како минатата, и оваа година програмата се состои од шеесетина филма кои премиерно ќе бидат прикажани пред македонската ...

Најдобрите филмови на светот во Скопје

Вест

Светски авторски филмови и "светски" гости

Дневник
3 поврзани вести »

Концерт со италјански и српски уметници

Дневник - 20.02.2003

МАКЕДОНСКА ФИЛХАРМОНИЈА Македонската филхармонија ќе одржи симфониски концерт во Домот на армијата, вечерва, во 20 часот со кој ќе диригира Роберто Мисто, од Италија. Солистка на пијано е Наташа Вељковиќ, од Србија и Црна Гора. На програмата се дела од Моцарт и од Бетовен.

Бетовен со пијанистка од Србија

Вест

Симфониски концерт со гости од Италија и од Југославија

Утрински
3 поврзани вести »

Тутунарите не прифаќаат понижувачка откупна цена

Вест - 19.02.2003

ПРОТЕСТ НА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ПРЕД ВЛАДАТА Тутунопроизводителите инсистираат тутунот да им се откупува по загарантирана цена од 111 денари и вчера одлучија да преноќат пред Владата, се додека не ги прими премиерот Бранко Црвенковски.

Тутунарите испратија јасни сигнали од чад до премиерот

Дневник

Протест на земјоделците пред Владата

А1
3 поврзани вести »

Сугаревски префрлил 750.000 евра на приватна сметка во Австралија

Утрински - 20.02.2003

ПритвъAен ексдиректороЃEъь РЕК "БитьJЃE ЃEј во ъьјЃEЃEЃEдесеЃEслучаи извршиЃEтрЃEЃEивичыG деЃE ГъGЃEКаревскЃE БИТОЛА - ИстражниоЃEсудијЃEво ОсньAыGъC суЃEво БитьJЃEвчерЃEЃE изрече безбедыMснЃEЃEркЃEЃEитвоЃEво траење ьC 30 деъь ъь ВЃEдо СугаревскЃE ЃEатеникъC ъь ВМРО-ДПМНЕ во ...

Велешта живее поспокојно без проститутки

Утрински

По трагите на Адам од Говрлево

Утрински
3 поврзани вести »

Запленет софистициран македонски производ за Пакистан

А1 - 23.02.2003

„Очигледно е дека нашите органи работат во интересот на странските служби. Неразбирливо е што нашите органи не се интересираат за развојот на Македонија“, изјави во интервјуто за А1 професорот Благоја Самакоски, кому, како што тврди, на царинскиот терминал во Скопје му е запленет софистициран ...

Самаковски: Царината штити странски интереси

Утрински

Некој го кочи извозот на роботот на прилепски "Микросам"

Дневник
3 поврзани вести »

Скок на Македонија за едно место - 85.

Утрински - 20.02.2003

Најнова ранг-листа на ФИФА Македонската фудбалска репрезентација на се наоѓа на 85 место новата ранг-листа на Светската фудбалска федерација-ФИФА, што е за една позиција подобар пласман од претходното рангирање. Новата листа претрпе многу мали промени во однос на претходната.

Македонија со благ скок на 85. позиција

Вест

Македонија еден чекор напред, сега е 85-та

Дневник
3 поврзани вести »

Триста елитни ирански војници настрадаа во авионска несреќа

Дневник - 21.02.2003

ВЕРОЈАТНО ПОРАДИ СИЛЕН ВЕТАР Ирански воен авион со 302 елитни војници и членови на екипажот прексиноќа се урна на високите планински врвови во југоисточните делови на земјата. Нема преживеани во најкатастрофалната иранска авионска несреќа, една од најтрагичните во историјата на авијацијата.

Се урна ирански авион, загинаа 302 гардисти

Вест

Се урна авион со 300 војници во Иран

А1
3 поврзани вести »

Скопски фајналфор во Купот

Дневник - 18.02.2003

КОШАРКА Балкан стил, Вардар Империјал, Фершпед Работнички и МЗТ Скопје 2000 се четирите екипи што на фајналфорот на 18-ти и 19 април ќе го одлучуваат годинашниот победник во Купот на Македонија за мажи. Од овие четири скопски екипи, две (МЗТ 2000 и Ф.

Во завршницата МЗТ, Ф. Работнички, Балкан С. и Вардар И.

Утрински

Балкан Стил подобар во двомечот со Жито Вардар

Вест
3 поврзани вести »