TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-02-24 - 2003-03-02

„Сандеј Телеграф“: Војната во Ирак ќе почне по втората резолуција во ОН“

А1 - 02.03.2003

Велика Британија и САД ќе почнат со воени операции против Ирак веднаш по изгласувањето на втората Резолуција во Советот за безбедност на ОН, без оглед каков ќе биде резултатот, пишува денеска британскиот весник „Сандеј телеграф“.

Ирак започна да ги уништува ракетите „АЛ-Самуд 2“

А1

И Блер, по стапките на Буш, ќе го разоружа Ирак

А1

Арапските држави во обид да спречат војна во Ирак

А1

Малите ги критикуваа големите, но беа игнорирани

Утрински

Утрински Утрински Вест Дневник А1 А1 Вест Вест

47 поврзани вести »

И Попев го прифати наметнатиот Стручен совет

Дневник - 01.03.2003

Гоце Попев, претседателот на Судиската организација при Фудбалската федерација на Македонија, го прифаќа новиот Стручен судиски совет (ССС), кој завчера го прифати Комитетот за итност, како наметнато решение од Одборот на прволигашите.

Судискиот одбор ја презема Втората лига, Стручниот совет - Првата

Вест

Попев: Нема да дозволам да "изгори" Делчо Јакимовски

Утрински

Комисијата за делегирање да се преименува во Стручен совет

Утрински

ФФМ го прифати наметнатиот Стручен совет

Дневник

Утрински Вест А1 Утрински Дневник Вест А1 Дневник

18 поврзани вести »

Тирана против српска мини-држава на Косово

А1 - 01.03.2003

Албанската влада го оцени како неприфатлив обидот на Србите од Косово да постигнат поголем степен на самостојност од власта во Приштина, предупредувајќи дека ваквите постапки би можеле да го зарозат соживотот на етничките заедници во покраината.

Ахмети мост меѓу македонските и косовските власти

А1

Штајнер: Трибуналот не може да им суди само на Србите

Вест

Штајнер: „Хаг не може да им суди само на Србите“

А1

Коштуница и Штајнер разменија изрази на загриженост

Дневник

А1 Дневник Дневник Дневник Дневник Утрински Вест Утрински

13 поврзани вести »

Бугарите доминираа

Дневник - 28.02.2003

СКИЈАЊЕ - ОПЕН МАВРОВО 2003 Бугаринот Стефан Георгиев, со вкупно време од 1:33.55 мин. од двете слаломски возења, е победник на Отворено скијачко првенство на Македонија во машка и женска конкуренција, кое се одржа вчера, на Маврово, а се бодува со ФИС-бодови.

Учесници од 16 земји

Вест

Бугарите први во слаломот

Утрински

Пелистерски куп за деца

Утрински

На Отвореното скијачко првенство на Македонија денеска возен слалом

А1

Вест Дневник Утрински А1 Дневник Утрински Вест

12 поврзани вести »

Еднонеделниот штрајк во НИП-от ги подели вработените

А1 - 02.03.2003

Новинари и уредници од редакциите на „Нова Македонија“ и на „Вечер“ тврдат дека штрајкот е политички и дека професионалната обврска за секојдневно информирање им е одземена од Штрајкувачкиот одбор, без нивна согласност. Вработените тврдат дека притисокот од одборот е толку голем што и работните ...

Вработените не сакаат милост, туку трансформација

Дневник

Весниците и денеска нема да излезат од печат

Дневник

Ниповци и натаму бараат средба со Црвенковски

А1

Вработените и државата трагаат по можни пари за плати

Утрински

А1 Утрински Вест Дневник А1 А1 Дневник

12 поврзани вести »

Над 50 отсто од средношколците консумираат алкохол

Вест - 01.03.2003

СПОРЕД АНКЕТАТА НА КОМИСИЈАТА ЗА ИЗРАБОТКА НА НАЦИОНАЛЕН ПЛАН ЗА АКЦИЈА ЗА ДЕЦАТА Според координаторот на Комисијата Ѓорѓи Илиевски, ова се поразителни резултати, а скоро иста е состојбата и со малолетниците кои консумираат дрога Над 50 отсто од средношколците во Македонија консумираат алкохол.

Илиевски: Повеќе од 50 отсто од средношколците се пијанат!

Утрински

50% од средношколците пробале алкохол

А1

Полицијата им даде "жолти картони" на кафулињата

Дневник

Се поголема потреба од закон за малолетници

А1

Дневник Дневник А1 Утрински Дневник Дневник

11 поврзани вести »

На Шешељ Трибуналот му личи на инквизиција

Дневник - 28.02.2003

СРПСКИОТ РАДИКАЛ ВО ХАГ Српскиот радикален политичар Воислав Шешељ завчера на првото појавување пред Хашкиот трибунал одбил да се изјасни за 14-те обвинувања за воени злосторства во Босна и во Хрватска, јави Ројтерс. Шешељ рекол дека ќе го искористи правниот рок од 30 дена за добро да ги проучи ...

Шешељ во Хаг ќе се брани сам

Вест

Шешељ ги отфрли 14-те обвиненија за воени злосторства

Утрински

Шешељ одби да се произнесе по хашките обвиненија

А1

Шешељ денеска пред Хашкиот суд

Вест

Утрински Дневник Вест Утрински А1 Дневник

11 поврзани вести »

Досега се откупени само 50 отсто од тутунот

Утрински - 01.03.2003

Иако откупот на минатогодишната реколта завршува до крајот на овој месец АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА Досега немало ваков тежок откуп на тутун, велат тутунопроизводителите. Според Законот за тутун, крајниот рок за откуп е 31 март, меѓутоа иако останува уште само еден месец, досега се преземени само ...

Владата, сепак, ќе помогне да се плати тутунот

Утрински

Штрајкувачите од „Нико Доага" велат дека не го блокираат откупот

Утрински

Петров: „Пари за тутунот ќе бидат обезбедени“

А1

Штрајк во Крушевскиот тутунски комбинат

А1

Вест Утрински Вест А1 Утрински А1

11 поврзани вести »

Претседателе, зошто не сте задоволен со тоа што го имате?

Дневник - 01.03.2003

Уводник - Бранко героски Некој изгледа го убедил Бориса Трајковски дека никогаш нема да стане голем шеф на оваа малечка држава ако не ги земе под своја команда одбраната и дипломатијата и ако не ги убеди странците дека тој е човекот алфа и омега со кого мора ексклузивно да се разговара и да се ...

Оставката - патетичен гест, насочен против државните интереси

Вест

За Трајковски, оставката на Тошевски е непрофесионален чин

Дневник

Кабинетот на Трајковски контра Тошевски

А1

Тошевски се повлекува и го обвинува Трајковски

Утрински

Вест А1 Утрински Дневник Вест

10 поврзани вести »

Милатовиќ останува до јуни 2004

Дневник - 27.02.2003

РАКОМЕТ - УПРАВАТА НА КОМЕТАЛ ЃП СЕ ДОГОВОРИ СО ТРЕНЕРОТ Како прво засилување се најавува Украинката Вергељук, чие доаѓање е речиси договорено Досегашниот тренер на Кометал Ѓорче Петров, Милорад Милатовиќ, ќе остане да работи со екипата уште една сезона, до јуни 2004 година, откако се договори со ...

Милатовиќ на клупата на ѓорчепетровки уште една сезона

Вест

Милорад Милатовиќ останува тренер на Кометал Ѓ.П.

А1

Милатовиќ нема да остане во Скопје?

Дневник

Се чека спонзорот Костовски да пресече за тренерот

Дневник

Утрински А1 Дневник Дневник Вест

10 поврзани вести »