TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-03-15 до 2004-03-21

На Косово мирно

А1 - 20.03.2004

Бурата која беснееше на Косово изминатите три дена полека стивнува. 28 мртви и над 600-тини повредени Албанци, Срби и припадници на меѓународните полициско воени сили на Косово. Од Косово мораа да заминат 3.600 срби. 25 цркви и манастири и 110 српски куќи се во пепел.

Сурои: Косово е заложник на насилства

А1

НАТО ќе пука врз насилните Албанци на Косово

Вест

Надежите за повеќеетничко Косово се мртви

Време

Србите безбедни само во базите на КФОР

Време

Време Време Утрински Утрински Утрински Дневник Дневник Дневник

59 поврзани вести »

Црвенковски нема да се откаже од премиерската функција

А1 - 20.03.2004

Премиерот Бранко Црвенковски нема намера да се откаже од својата функција или да ја стави во мирување додека трае предизборната кампањата, затоа што смета дека државата не смее да си дозволи да остане без претседател и без премиер, посебно по последните случувања на Косово.

Црвенковски не ја остава Македонија без премиер

Вест

Пратениците собираат потписи за Црвенковски

Време

Пратениците од владејачката коалиција ги депонираа потписите за Црвенковски

Утрински

Политичкиот маратонец пред нов предизвик

Дневник

Време Време Вест Време Утрински Утрински Утрински Утрински

38 поврзани вести »

ВМРО ДПМНЕ бара Црвенковски да се повлече од премиерската функција

А1 - 20.03.2004

„Го сметаме за несериосно објаснувањњто на СДСМ дека во моментов државата нема претседател и дека не смее да остане и без премиер“, изјави денеска Лазар Темелков, портпарол на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Сашко Кедев.

Се типува на генерацијата 1962

Време

ВМРО-ДПМНЕ: Бранко да не оди во Даблин

Вест

Црвенковски ќе оди во Даблин, ако треба и со Кедев

Време

ВМРО-ДПМНЕ бара од Црвенковски да ја стави премиерската функција во мирување

Утрински

Дневник Дневник Дневник А1 Вест Време Утрински Дневник

33 поврзани вести »

За Кометал Ѓорче Петров заврши европската одисеја

А1 - 21.03.2004

За Кометал Ѓорче Петров заврши европската одисеја. Норвешкиот Ларвик е во 1/2-финалето од ракометната Лига на шампионките откако во возвратниот натпревар рутински триумфираше со 33:27. Победата е повисока од трите гола кои Кометал како залиха ги понесе од првата средба во Скопје.

Ракометарките на Еуростандард се простија од европската сцена

А1

Кометал ЃП верува дека три гола се достижни за влез во полуфиналето

Време

Еуростандард ЃП брка разлика од осум гола со Ваг

Време

Се најавува неизвесен меч до последниот напад

Вест

Вест Утрински Дневник Дневник Вест Утрински А1 Време

28 поврзани вести »

Бошковски, Џелили и Острени собраа 10.000 потписи

А1 - 21.03.2004

Пред истекот на последните 24 часа од рокот за собирање на потписи, Љубе Бошковски, Зуди Џелили и Г’зим Острени велат дека го исполниле цензусот од 10.000 потписи. Од изборниот штаб на ДПА велат дека веќе ја имаат поддршката од граѓаните, иако пред само два дена почнаа да ги собираат потписите за ...

До ДИК се уште никој не доставил кандидатура

А1

Зуди Џелили, нов претседателски кандидат на ДПА

Вест

Љубе продолжува, Џафери се повлекува

Вест

Џафери се повлече, Џелили нов кандидат

Време

Утрински Утрински Дневник Дневник А1 А1 Дневник Време

26 поврзани вести »

МНР нема да дозволи Швимер да се повлече од скандалот

А1 - 21.03.2004

Македонската дипломатија не се откажува од намерата генералниот секретар на Советот на Европа Валтер Швимер целосно да се огради и да го повлече скандалозниот документ со кој на телата на најстарата европска институција им се препорачува да ја користат придавката словенски за македонските граѓани, ...

Советот на Европа треба да го повлече интерниот документ

Време

Стразбур си ги мие рацете, МНР им благодари на медиумите

Време

Швимер му стави крст на спорниот документ

Утрински

Стразбур ја повлече скандалозната инструкција

Дневник

А1 Утрински Дневник Канал5 А1 Време Време Утрински

23 поврзани вести »

Јовчев: Вардар ме мести, зашто ми должи 30.000 евра!

Време - 20.03.2004

ФУДБАЛ - Не е точно дека сум учествувал во расправа во која имало и пукотници - ни соопшти Гого Јовчев, голманот на македонскиот фудбалски шампион Вардар. Ова по завчерашното соопштение на црвено-црните во кое пишуваше дека чуварот на мрежата учестувал во вооружен инцидент во просториите на клубот, ...

Ми должат 30.000 евра, немаше никакво пукање

Вест

Јовчев го демантира Вардар и си ги бара парите

Дневник

Гого Јовчев: „Бев сам во Вардар да си ги барам своите права“

А1

Скандалозен упад на Јовчев во клупските простории на Вардар

Време

Вест Утрински Дневник А1 Време Утрински А1 А1

22 поврзани вести »

ЕТА повикува на дијалог со новите шпански власти

А1 - 21.03.2004

Баскиската сепаратистичка организација ЕТА соопшти дека е подготвена на дијалог со новите шпански власти за мирно решавање на проблемите. Во писмото на ЕТА што денеска го објавува баскискиот весник „Гара“, се повикува идниот шпански премиер Луис Родригес Сапатеро да напави „силни и смели чекори“ за ...

Двесте и првата жртва

Дневник

Анан го критикува Мадрид поради избрзаното обвинување

Утрински

Азнар барал од уредниците да се обвини ЕТА

Утрински

Анан ја критикува шпанската влада

А1

Утрински Време Утрински Утрински Дневник Вест Време Вест

16 поврзани вести »

Градиште е катастарски, а не археолошки простор

Време - 20.03.2004

Полемики околу истражувањето на Кале И меѓу археолозите има спротивставени мислења околу вклученоста на нивниот еснаф во истражувањата на локалитетот Градиште, почнати неодамна како составен дел на најавениот зафат за изградба на новата американска амбасада.

Археолозите ги истражуваат првите слоеви на земјата

Утрински

На Градиште систематски, а не сондажни испитувања

Вест

Калето не смее да се чепка

Дневник

Локацијата на Кале мора систематски да се истражува

А1

Време Утрински А1 Време А1 Утрински Утрински Дневник

13 поврзани вести »

Фрлените икони се од „Свети Јован Крстител“

Време - 17.03.2004

По откривањето икони на буниште во Битола Пронајдените 60 икони што вчера беа фрлени на буништето од влезот на Битола не му припаѓаат на манастирот од т. н. охридска архиепископија „Свети Јован Златоуст“ во Нижо Поле. Денеска истрагата доби нов тек и е утврдено дека 20 икони се од манастирот „Свети ...

"Византија: вера и моќ" отворена во њујоршки Метрополитен

Вест

И Грците сакаат да ги видат нашите икони

Време

Македонските икони во Њујорк под името БЈРМ

Утрински

Никој не знае чии се иконите фрлени на ѓубриште крај Битола

Утрински

Дневник Канал5 Време Време Утрински Вест Време Дневник

13 поврзани вести »