TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-03-22 до 2004-03-28

Промовиран слоганот на Кедев

А1 - 28.03.2004

Првиот митинг на претседателски кандидат, Сашко Кедев изборниот штаб на ВМРО ДПМНЕ го закажа за вторник. Традиционално, кампањата ќе започне со митинг во Охрид ќе заврши во Скопје. Кандидатот на ВМРО ДПМНЕ ќе настапи со слоганот, „Кедев за претседател Новото лице на Македонија, правда сигурност и ...

ЛП и Партијата на движење на Турците ќе го поддржат Кедев

А1

Кедев се откажа од пратеничката плата

Време

Белграѓани ќе го промовираат Црвенковски, Кедев оди со „сонценце“

Време

Смрзнат премиер

Вест

Утрински Дневник Канал5 А1 Време Вест Време Вест

44 поврзани вести »

СЦГ подготвила предлог резолуција за Косово

А1 - 27.03.2004

Државната заедница на Србија и Црна Гора подготвила предлог резолуција за Косово и Метохија која ќе ја понуди на усвојување во Советот за безбедност (СБ) на Обединетите нации(ОН) - изјави синоќа шефот на дипломатијата Горан Свилановиќ.

„Фајненшел тајмс“: Можни се нови насилства на Косово

А1

Приштина ќе плати за запалените српски куќи

Време

Српскиот парламент со декларација за Косово како нераздвоен дел на Србија

Вест

Две бригади на Ал каеда дејствуваат на Косово

Дневник

А1 Време Време Вест Дневник А1 Вест Време

39 поврзани вести »

САД спречи осуда на ОН за убиството на лидерот на Хамас

Вест - 27.03.2004

ГАЗА, 27 март, (Ројтерс) - Палестинците вчера ги обвинија САД дека на Израел му дале дозвола за убиство со тоа што ставија вето на осудата на ОН за убиството на лидерот на Хамас, Шеик Ахмед Јасин. САД завчера во Обеди ГАЗА, 27 март, (Ројтерс) - Палестинците вчера ги обвинија САД дека на Израел му ...

САД ставија вето на резолуцијата на ОН против Израел

Утрински

Убиени двајца нуркачи-терористи

Дневник

Грција се отпиша од книгата на жалост за шеик Јасин

Време

Хамас им се закани на сите Израелци со смрт

Утрински

Дневник Дневник Дневник А1 Вест Време Дневник А1

32 поврзани вести »

СДСМ од среда ќе ја започне претседателската кампања

А1 - 28.03.2004

Eден ден по митингот на Кедев во среда и Социјалдемократскиот сојуз со свечена конвенција ќе ја започне кампањата на претседателскиот кандидат Бранко Црвенковски. Изборниот штаб на Црвенковски најави дека од први до 12. април ќе се одржат повеќе митинзи и средби со граѓаните.

Опозицијата бара премиерот да не прима плата, власта обвинува за негативна кампања

Утрински

Шеќеринска со владино возило во изборниот штаб

Вест

Црвенковски ја замрзнува функцијата во кампањата

Утрински

Црвенковски ќе ја замрзне премиерската функција

Дневник

А1 Време Време Време Време Вест Утрински Дневник

26 поврзани вести »

ДИК го утврди редоследот на претседателските кандидати

А1 - 28.03.2004

Со извршеното влечење ждрепка е утврден следниот редослед на листите на кандидати за избор на претседател на РМ. Зуди Џилили, Бранко Црвенковски, Г’зим Острени и Сашко Кедев. Љубе Бошковски, независниот кандидат кој отпадна од трката за претседател го нема на оваа листа, поради неисполнувањето на ...

Врховниот суд ја одби жалбата на Бошковски

А1

Таен сојуз ВМРО-СДСМ за моја елиминација

Вест

Бошковски: Има заговор за да ме елиминираат од трката

Време

СДСМ и ПДП гласаа за кандидатурата на Бошкоски

Утрински

Утрински Дневник Дневник Канал5 А1 Вест Време Утрински

19 поврзани вести »

Да се поништи договорот со „Мајкрософт“ и да се вратат парите во буџетот

Време - 27.03.2004

ВМРО-ДПМНЕ БАРА ВМРО-ДПМНЕ ја повика Владата до 15 мај да го поништи договорот за стратегиско партнерство со „Мајкрософт“, а префрлените пари за таа намена да ги врати во буџетот. Партијата побара одговорност и јавно извинување од вицепремиерката за евроинтеграции Радмила Шеќеринска и од ...

Компјутерџиите во војна за државен софтвер

Дневник

ВМРО ДПМНЕ бара од Владата да го поништи договорот со „Мајкрософт“

А1

Договорот со „Мајкрософт“ и е корисен само на Владата

Време

За слободните софтверџии монополот на †Мајкрософт" е неспорен

Утрински

Вест Време Утрински Утрински Дневник Канал5 А1 Време

17 поврзани вести »

Позитивна атмосфера за првиот устав на ЕУ

Дневник - 27.03.2004

ЕВРОПСКИТЕ ЛИДЕРИ РЕШИЈА Европските лидери завчера се согласија да ги обноват преговорите за усвојување на првиот европски устав, јави Ројтерс. - Имаме позитивна атмосфера. Има силна волја да продолжиме напред, сите се согласуваат дека треба да се пронајде компромисно решение - изјави ирскиот ...

Претседателот на Европскиот парламент ја поздрави апликацијата на Македонија

Утрински

Македонија го поднесе барањето за членство во ЕУ

Време

Македонија ја поднесе апликацијата за ЕУ

Вест

Брисел ќе ја разгледува апликацијата во мај

Утрински

Дневник Време Утрински Дневник Канал5 Канал5 А1 Вест

17 поврзани вести »

Андоновски: „Стварноста опасно се труди да му се доближи на театарот“

А1 - 27.03.2004

Денот е за вистинска драма, на штиците што живот значат. Верувам дека театарот е светлина што му го осветлува патот на човештвото. Ова е дел од светското послание на египетската писателска Фатја ал Асал. Нашиот Венко Андоновски вели: „Театарот се трудел да биде стварносен и да се доближува до ...

27 март Светски ден на театарот

А1

Гостуваат студенти од единаесет земји

Време

Враќање на театарот кон цивилизацијата и духовноста

Време

Претставата "Малечката" од Сема Али ќе го означи стартот

Утрински

Дневник Време Вест Дневник Дневник А1 Утрински Утрински

17 поврзани вести »

Илјадници картички со слоганoт „Кажи Македонија“ беа испратени во Стразбур

А1 - 28.03.2004

Илјадници картички со слоганoт „Кажи Македонија“ и денеска беа потпишани од граѓани, естрадни уметници, спортисти, новинари. Потписи беа ставени и во отвореното протестно писмо што заедно со картичките ќе биде испратено до Советот на Европа во Македонија и Стразбур.

Разгледниците до Стразбур ќе се пополнуваат во Градскиот парк

Утрински

Актот на Швимер за Македонија е најсериозен вид дискриминација

Дневник

Хелсиншкиот комитет со протестно писмо до Швимер

А1

Граѓаните пишуваат, Советот молчи

Време

Утрински Време Утрински Дневник А1 Време Утрински Време

15 поврзани вести »

Ракометарките на Кометал ЃП впишаа нова титула во домашниот куп

А1 - 28.03.2004

Ракометарките на Кометал ЃП впишаа нова титула во домашниот куп. Формалноста во финалето неприкосновениот шампион овојпат ја одработи против ТК Бренд кој е збришан со дваесет гола разлика. Куп на Македонија - жени, финале Ќе остане запишан реултатот од 33:13 за единаесетиот трофеј во дванаесетото ...

Кометал и ТК Бренд финалисти на женскиот ракометен куп

А1

Викендов финале на женскиот куп на Македонија

А1

Акција - „Го сакам Работнички Кометал“

Време

"Романтичарите" се свртеа кон младите

Вест

Утрински Дневник Дневник Време Вест Утрински Утрински Дневник

14 поврзани вести »