TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-03-29 - 2004-04-04

Шева претера, Милан потврди дека не е посериозно повреден

Дневник - 02.04.2004

спорт флеш Повредата на првиот напаѓач на Украина и на европскиот првак Милан, Андриј Шевченко, не е од посериозна природа и можно е да биде во тимот за неделниот дуел со Модена, соопшти официјалната веб-страница на "росонерите".

ФФМ му посака брзо закрепнување на Шевченко

Утрински

Македонија со нова победа, Шевченко со раскрвавен нос

Вест

Скршена Украина и - два заба на Шевченко

Време

Шевченко во бес фрли дрес

Дневник

Дневник Утрински Утрински Време Време А1 Утрински Вест

27 поврзани вести »

Џелили: Ќе дојдат 5-те минути на Албанците

А1 - 04.04.2004

5-те минути на Албанците ќе дојдат. Рамноправност на Албанците во Македонија и одбрана на идентитетот. Тоа ќе го стори ДПА, порача на денешниот митинг во Сарај Зуди Џелили. „Ние имаме јасен патоказ да излеземе од оваа криза, Македонија да стане мултиетничка, како што е предвидено во Уставот.

Џелили: „Не признаваме да бидеме граѓани од втор ред“

А1

Во Охрид Џелили се претстави со мотото „По јасни патеки“

А1

Зуди Џелили бара и парламентарни избори

Дневник

Стопанството ќе здивне со постегнат буџет

Дневник

Утрински Дневник А1 Дневник Утрински Вест Време Утрински

19 поврзани вести »

Штрајкот со глад во НПК прекинат, се чека разврска

Утрински - 03.04.2004

Ќе се најде ли решение за отпуштените работници Отпуштените работници од Националната платежна картичка вчера го ставија во мирување неколкудневниот штрајк со глад, на кој се одлучија поради тоа што ги загубија своите работни места од ова акционерско друштво.

Поповски: Политичката одлука за НПК е многу погрешна

Вест

Вработените го прекинаа штрајкот

Време

Прекинат штрајкот во НПК

А1

Штрајкувачите од НПК добија ултиматум до денеска да се иселат

Утрински

Канал5 Време А1 Дневник Време Утрински А1 Утрински

17 поврзани вести »

Развеани новите бајраци пред НАТО

Дневник - 03.04.2004

СВЕЧЕНОСТ ВО БРИСЕЛ Во Брисел вчера се одржа свечена церемонија по повод приклучувањето на новите членки во НАТО, јави МИА. Со церемонијата, на која присуствуваа генералниот секретар на Алијансата Јан де Хоп Шефер и шефовите на дипломатии на членките, беше одбележан приемот на Бугарија, Романија, ...

Во Брисел истакнати знамињата на новите членки на НАТО

Утрински

НАТО со 7 нови сојузници од Источна Европа

Вест

Истакнати знамињата на новите земји членки во НАТО пред Брисел

А1

ИСТАКНАТИ ЗНАМИЊАТА НА НОВИТЕ ЧЛЕНКИ НА НАТО ПРЕД ГЛАВНИОТ ШТАБ ВО БРИСЕЛ

Канал5

Утрински Утрински Дневник А1 Дневник Канал5 А1 А1

17 поврзани вести »

Бошковски чека абер од Стразбур

Дневник - 02.04.2004

процедура Меѓународниот суд за човекови права го прими барањето од Љубе Бошкоски и се очекува да достави мислење до македонските органи дека тој ги исполнува сите услови да биде претседателски кандидат, соопшти вчера шефот на Изборниот штаб, Горан Митевски.

Уставниот суд ги прекршил Уставот и сопствениот деловник

Време

Бошкоски ги чека вестите од Стразбур

Утрински

Стразбур последна шанса за Бошковски

А1

Уставниот суд го отфрли барањето на Љубе

Вест

Утрински Време А1 А1 Утрински Време Вест Дневник

16 поврзани вести »

И европските судови се неажурни

Време - 02.04.2004

СИМЕОН ГЕЛЕВСКИ ВОЗВРАЌА НА КРИТИКИТЕ НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА Тодор Стојчевски Нашето судство е неажурно, но не се разликува многу од тоа на оние што не критикуваат, изјави Симеон Гелевски, претседател на Врховниот суд. - Нашето судство е неажурно, но премногу се идеализира европското.

Боксерска вреќа

Време

Гелевски побара темелна реформа и повеќе пари за судството

Утрински

Судиите кренаа гард по ударите од Брисел

Дневник

Софрониевска побара оставка од претседателот на скопска единица

Вест

А1 А1 Време Вест Утрински Дневник А1 Канал5

16 поврзани вести »

Средба Холкери-Реџепи

А1 - 03.04.2004

Цивилниот администратор на Косово Хари Холкери денеска во седиштето на УНМИК го прими косовскиот премиер Бајрам Реџепи, со кого разговараа за последните настани во покраината. Како што беше соопштено, тие, меѓудругото, разговараа и за соработката меѓу косовските и меѓународните институции.

Франција ќе го командува КФОР за време на изборите

Дневник

Европарламентoт бара именување на претставник за Западен Балкан

А1

Во Косово загинале „само“ 19 лица

Време

ЈОВИЌ ТВРДИ ДЕКА ЕКСТРЕМИСТИТЕ НА КОСОВО СЕ ВКОПУВААТ, КФОР ДЕМАНТИРА

Канал5

Утрински Канал5 Време Вест Утрински А1 Време Време

16 поврзани вести »

Самоковци за Велигден со две плати

Време - 02.04.2004

ЗАВРШИ ШТРАЈКОТ ВО „СУВЕНИР“ Со ветување дека ќе добијат две плати до Велигден, вработените во АД „Сувенир“ вчера го напуштија Скопје. По тридневното инсистирање на самоковци да добијат барем две плати од осумте што не им се исплатени, вицепремиерката Радмила Шеќеринска ветила дека ќе добијат пари ...

Работниците ќе добијат по две плати и сини картони

Утрински

"Сувенир" ќе штрајкува во Самоков

Дневник

Прекинат протестот на вработените од „Сувенир“

А1

Самоковци под отворено небо

Време

А1 Време Дневник А1 Време Време А1 Време

14 поврзани вести »

Острени: Остварување на еднакви шанси за сите граѓани

А1 - 04.04.2004

Остварување на еднакви шанси за сите граѓани е приоритет за кој вети дека ќе се залага претседатеслкиот кандидат на ДУИ и ПДП Г’зим Острени. Тој верува дека само така ќе се подобрат меѓуетничките односи. Еднаквост според Острени не значи само рамноправност во вработувањето, туку и пред законот.

Острени во Дебар се заложи за јакнење на меѓуетничката доверба

А1

Острени повика на интеграција на жената во општеството

А1

Острени ќе ги хармонизира разликите

Вест

Острени: На Албанката не и треба инфериорната улога

Утрински

Дневник Дневник Утрински Време А1 Дневник Вест А1

13 поврзани вести »