TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-04-05 до 2004-04-11

По 17 години докторска кариера Кедев се определува за политика

А1 - 11.04.2004

Слоганот новото лице најдобро го опишува политичкиот ангажман на кандидатот за претседател Сашко Кедев. Новајлија на македонската политичка сцена, кој за прв пат станува политички активен пред две години како пратеник. Тогаш никој не насетуваше дека новиот и речиси политички неискалениот Кедев ќе ...

Велигден во агендите на претседателските кандидати

А1

Кедев: Македонија и припаѓа на нејзиниот народ

А1

Кедев: Наш заеднички интерес е подобрување на животот на граѓаните

А1

Изборните карвани растрчани по гласови

Време

Време Време Вест Утрински Утрински Утрински Дневник Време

53 поврзани вести »

Прекинат огнот во Фалуџа

А1 - 11.04.2004

Во Фалуџа, центарот на ирачкото востание против американските сили денеска само спорадични судири меѓу бунтовниците и американските сили. Бунтовниците соопштија дека ќе го почитуваат прекинот на огнот, но само доколку американската војска прекине со опсадата на градот.

ВО ФАЛУЏА ЗАГИНАЛЕ ПОВЕЌЕ ОД 600 ИРАЧАНИ

Канал5

САД ги игнорирал симптомите на заболените војници во Ирак

А1

Жестоки борби во Фалуџа, САД нуди прекин на огнот

А1

Ирак повторно станува сериозна грижа за Буш

А1

Вест Време Утрински Утрински Дневник Канал5 А1 А1

52 поврзани вести »

Острени на митинг во Тетово

А1 - 11.04.2004

„Претседателот на државата и како единка и како институција има надлежност да го следи и иницира имплементирањето на Рамковниот договор“, рече вечерва во Тетово претседателсот кандидат на Демократската унија за интеграција Гзим Острени.

Острени сака да ги урне предрасудите за избор на претседател по национална основа

А1

Г’зим Острени се претстави пред Гостиварчани

А1

За доброто на Г'зим, ќе се навикнам и на медиумите

Вест

За држава со развиена демократија

Време

Утрински Утрински Утрински Дневник Дневник А1 Време Утрински

33 поврзани вести »

Џелили на митинг во Гостивар

А1 - 11.04.2004

„Албанците во Македонија можат да избираат меѓу опцијата на ДПА, која нуди партнерство и зачувување на албанскиот идентитет, и опцијата на ДУИ која протежира братство и единство, а води кон асимилација, опција која се покажа неиздржана уште во поранешна СФРЈ“, рече на вечерашниот митинг во Гостивар ...

ДПА обвинува за неправилности во организацијата на изборите

А1

За Зуди сум инспирација која го понесува

Вест

Џелили во странство ќе се претставува со албанското знаме

Утрински

Џелили се кандидира за да ги штити Албанците

Дневник

Дневник А1 Време Време Време Утрински Утрински Дневник

27 поврзани вести »

Христијанскиот свет го слави Велигден

А1 - 11.04.2004

Камбаните на сите цркви и манастири го одбележаа христовото воскресение. А сите бискупи, архиереи и проповедници на верниците им го честитаа најголемиот христијански празник Велигден со зборовите: Христос Воскресе - Вистина Воскресе.

Охриѓани во црквите и манастирите го поздравија Исусовото Воскресение

А1

Христијаните ги започнаа обичаите по повод велигденските празници

А1

Честитки по повод празникот Велигден

А1

Во Струмица Велигденски хепенинг

А1

А1 А1 А1 Време Утрински Утрински Утрински Дневник

24 поврзани вести »

Црвенковски: Исправени сме гордо пред европското семејство

А1 - 11.04.2004

„Јас и вие сме новото лице на Македонија. Христос воскресна“, рече претседателскиот кандидат на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски на вечерашниот митинг пред жителите на општината Кисела Вода, кој се одржа пред трговскиот центар „Бисер“.

Црвенковски: Пред нас е историска шанса да побегнеме од блаканската кал

А1

Никако да му го погодам гравот

Вест

Македонија повторно пред одлука

Време

Црвенковски вети дека ќе ги смири меѓуетничките тензии

Утрински

Дневник А1 Дневник Време Утрински Дневник Вест Време

23 поврзани вести »

До ДИК нема пристигнато никаква жалба за изборите

А1 - 10.04.2004

До ДИК засега нема пристигнато никаква жалба, по обвинувањата од изборните штабови на Кедев и Џелили дека во некои општини во избирачките списоци има запишано поголем или ист број гласачи од бројот на жители евидентирани со последниот попис.

Гласачките ливчиња денеска ќе бидат доставени до ОИК

А1

Се заокружува редниот број на кандидатот за кој гласате

Дневник

За вишокот избирачи не е виновен пописот

Дневник

Гласачките ливчиња од денеска во општинските изборни комисии

Дневник

А1 Време Вест Време Вест Утрински Дневник А1

17 поврзани вести »

Полно тактика, тенка убавина

Вест - 10.04.2004

КОШАРКА - СУПЕРЛИГА ФЕРШПЕД РАБОТНИЧКИ - МЗТ СКОПЈЕ 74:65 ФЕРШПЕД РАБОТНИЧКИ - МЗТ СКОПЈЕ 74:65 (21:20, 18:13, 14:16, 21:16) Скопје. - Сала во Градскиот парк. Гледачи: 1.000. Судии: Стојовски и Мицевски. Фершпед Работнички: Стефанов 5, Стојановски 4, Веселиновски, Димитровски 11, Симиќ 13, ...

Металците „стопени“ во Градски парк

Време

Работнички и МЗТ се избегнаа во полуфиналето од Купот

Време

Ф. Работнички организатор во машка конкуренција, Кимико во женска

Утрински

Ф. Работнички и МЗТ 2000 се избегнаа во полуфиналето

Дневник

Дневник А1 Време Утрински Дневник Утрински Дневник Вест

16 поврзани вести »

Пелистер нема да игра во плејофот?

Време - 09.04.2004

РАКОМЕТ Пелистер МБ најави можност да се откаже од учеството во плејофот, дознава „Време“. Тие стравуваат да не им се повтори финалето на Купот и во завршницата од првенството во ракометната суперлига. Ако го направат најавеното, причината ќе биде разочараноста од случувањата во Кавадарци и ...

Гацов: Спорни се 15, а не 5 секунди

Вест

Освојувачот на Купот скроен на записничката маса

Утрински

Жалба на Пелистер МБ до Управниот одбор на РФМ

Утрински

Резервистот Петковски стана херој

Вест

Време Утрински Дневник Време Вест Утрински Утрински Дневник

13 поврзани вести »

Лакшми Митал ја купи најскапата куќа на светот

Канал5 - 11.04.2004

Лакшми Митал челичниот магнат кој е заинтересиран да ја купи “Ладна Валавница“ и “Полуконти“ си купи 12 собна палата во западен Лондон за рекордни 70 милиони фунти - што ја прави најскапата куќа во светот Индијски челичен м Лакшми Митал челичниот магнат кој е заинтересиран да ја купи “Ладна ...

Експертите на "Митал" ќе ги снимаат Ладна валалница и †Полуконти"

Утрински

Се заострува трката за купување на Полуконти и Ладна валавница

А1

Индискиот магнат за челик ги потврди намерите

Време

Вработените се тепаат да ги продадат акциите од „Ладна валалница“

Време

Вест Утрински Дневник А1 Утрински Канал5 А1

12 поврзани вести »