TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-01-05 до 2004-01-11

Македонскиот ракомет деновиве актуелен

А1 - 11.01.2004

Главно ракометни ќе бидат за нас деновите што претстојат. Под импресии на синоќешната, не многу убедлива победа над Дин, која ја врати атмосферата но покажа оти екипата се уште ја бара играта, Кометал Ѓорче Петров засилено ќе се подготвува за најтешкиот испит гостувањето кај данскиот Шлагелсе.

Вечерва Кометал ЃП под скопското Кале игра против екипата на Дин

А1

Кометал ЃП го пронајде лекот за виенските рани

А1

"Младите заслужуваат шанса"

Вест

Враќање на победничкиот дух

Утрински

Дневник А1 А1 Утрински А1 Вест Утрински Дневник

13 поврзани вести »

Со помал буџет за плати во НАТО

Вест - 10.01.2004

АМБАСАДОРОТ БИГМАН МУ ЈА СООПШТИ ДОМАШНАТА ЗАДАЧА НА БУЧКОВСКИ Донесување на стратегиски одбранбен преглед, модернизација на опремата, систем на повеќегодишно планирање, програмирање и буџетирање, како и назначување нов началник на ГШ се работите што треба Македонија да ги направи за да добие ...

За модернизација на АРМ ќе се потрошат 66 милиони евра

Утрински

АРМ подготвува "спектакли" за Истанбул

Дневник

Промовиран планот за реформи во АРМ

А1

Спор Трајковски-Бучковски

Утрински

Утрински Дневник Вест Утрински Дневник А1 А1

12 поврзани вести »

Градско не се согласува со новата територијална поделба

А1 - 11.01.2004

Градоначалникот и советот на општина Градско поддржани со консензус од политичките партии партиципиенти во локалната власт денеска им овозможија на граѓаните да гласаат за тоа дали да остане нивната општина или не во рамките на постојните граници.

Владата, најверојатно, ќе попушти само за Струга

Утрински

Струга не сака спој со друга

Дневник

Стружани не ја даваат општината

Вест

Стружани ќе ја тужат Владата во Стразбур

Утрински

Дневник А1 Утрински Дневник А1 Утрински

11 поврзани вести »

Мора да излеземе од гетото

Дневник - 10.01.2004

Интервју - Отец Давид Монахот отец Давид е еден од првите што во 1995 година почнаа да го возобновуваат македонското монаштво. По чин е игумен, а сега е духовник во манастирите во Трескавец кај Прилеп и во Јанковец, Ресенско.

Послание по Јован Незлатоуст

Дневник

Проблематична сплотеност со државата

Дневник

Македонската православна црква ја формирале комунистите?!

Утрински

МПЦ со индигнација ги отфрла обвинувањата од СПЦ

Дневник

А1 А1 Утрински Утрински Дневник

10 поврзани вести »

Учениците ќе си останат дома и по распустот

Вест - 10.01.2004

ОБРАЗОВАНИЕТО, НАУКАТА И КУЛТУРАТА НА 26 ЈАНУАРИ ВО ГЕНЕРАЛЕН ШТРАЈК Над 35.000 административци ќе штрајкуваат се додека не се утврди најниската плата во образованието и науката како основа за исплата на плати според Колективниот договор за образованието и науката По завршувањето на зимскиот ...

Гинекологија - Чаир пак во штрајк

Вест

„Чаир" ќе работи селективно до исплата на декемвриската плата

Утрински

Платите изродија штрајк во Чаир

Дневник

ССМ и Синдикатот за здравство го поддржуваат штрајкот во гинекологија „Чаир“

А1

Утрински Дневник А1 А1

9 поврзани вести »

На греана ракија покрај огин во Гевгелија

Вест - 08.01.2004

Ден пред Бадник, во понеделникот вечерта, во Гевгелија традиционално се одржа "Коледарски хепенинг". Греаната ракија и вино, скарата, неколкуте запалени бадникови огнови, двата огномета, и нашите естрад Ден пред Бадник, во понеделникот вечерта, во Гевгелија традиционално се одржа "Коледарски ...

Големите огнови и коледарите го најавија раѓањето на Богомладенецот

Утрински

Божик да ни донесе мир и спокој

Дневник

Православните христијани го слават Бадник, а утре Божиќ

А1

Денеска почнуваат божиќните празнувања

Канал5

А1 Утрински Утрински Дневник

9 поврзани вести »

Рели Дакар: Низ пустините во Мавританија се загубија повеќе учесници

А1 - 10.01.2004

Кошмарната беше деветата најдолга етапа на релито Париз Дакар во која низ пустините во Мавританија се загубија повеќе од половина учесници. На целта сите почести за Хироши Масуока со Мицубиши и Сирил Деспре на КТМ. Но веста на денот од релито е одложувањето на следните две етапи.

Петерхансел убедливо води

Утрински

Откажани 10 и 11 етапа од релито Дакар 2004

А1

Масуока ја зголеми предноста пред конкурентите

Утрински

Петерхансел го презеде водството на релито Дакар 2004

А1

А1 Вест Утрински Дневник

9 поврзани вести »

Нов случај на САРС во јужна Кина

А1 - 11.01.2004

Втор случај на САРС е откриен во провинцијата Кантон во јужниот дел од Кина, објавија денеска здравствените власти на Хонг Конг. „Денеска од Кантон примивме информација дека е откриен нов случај на заболен за кој постои сомневање оти е инфициран со висрусот на САРС“, изјави советникот на ...

Кина потврди нови можни случаи од болеста САРС

Утрински

Кинеска келнерка има САРС

Дневник

Тројца кинески новинари се хоспитализирани со симптоми на САРС

А1

Кина јави за уште еден случај на САРС

Канал5

Канал5 А1 Канал5

8 поврзани вести »

Се урна американски воен хеликоптер, 8 загинати

Вест - 09.01.2004

БАГДАД, 9 јануари - Осум лица загинаа вчера откако американски хеликоптер блекхок се урна во близина на ирачкиот град Фалуџа во обид принудно да слета. Најмалку четворица од загинатите се американски војници, соопшти портпарол на американските сили во Ирак.

Загина еден американски војник, а 34 се повредени

Утрински

Кај Фалуџа се урна американски "блек хок" - девет мртви

Утрински

Осум американски војници загинаа во хеликоптерска несреќа

Дневник

Се урна хеликоптер на САД во Ирак, 8 загинати

А1

А1 Вест Утрински

8 поврзани вести »

Струја од "Света Петка" за четири години

Вест - 09.01.2004

ПОЧНА ИЗГРАДБАТА НА ТРЕТАТА ХИДРОЕЛЕКТРАНА НА ТРЕСКА ЕСМ се уште нема обезбедено пари за "Света Петка", која според проектот чини околу 45 милиони евра. Првата фаза ќе ја финансира ЕСМ со сопствени средства, а за втората фаза потребни се околу 30 милиони евра, од ко "Електростопанство на ...

И „Света Петка" ќе ја претвора Треска во струја

Утрински

За "Света Петка" 45 милиони евра

Дневник

Почна изградбата на ХЕЦ „Матка 2“

А1

Старт на изградбата на ХЕЦ „Матка 2"

Утрински

Дневник Канал5

7 поврзани вести »