TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-05-10 - 2004-05-16

Костов доби мандат од Црвенковски за состав на влада

Утрински - 15.05.2004

Новоизбраниот шеф на државата и идниот премиер имаа прва официјална средба Новоизбраниот претседател на Република Македонија, Бранко Црвенковски, вчера му го довери мандатот за состав на нова влада на Хари Костов, досегашен министер за внатрешни работи, со што почнуваат да течат пропишаните рокови ...

Костов доби мандат за нова влада

Вест

КОСТОВ ПРЕД ПРВА ГРЕШКА

Утрински

Нова влада со стари министри

Време

Премиер без банкарска гаранција во политиката

Утрински

Утрински Дневник А1 А1 Канал5 Дневник Утрински Дневник

67 поврзани вести »

Млеко производителите се уште не знаат дали ќе протестираат

А1 - 15.05.2004

По двочасовните разговори со министерот за економија Стевче Јакимовски, лидерот на земјоделците Вељо Тантаров бегајќи од новинарите единствено рече дека немал што да изјави. Дали во понеделник ќе ги донесат кравите и млекото пред владата и самите не знаеја? Министерството за економија останува на ...

Фармерите бараат да продолжи откупот на млеко

Утрински

Млечниот џин на колена

Време

Славково млеко

Вест

Млекарницата ги откупува вообичаените количества млеко

Утрински

Дневник А1 Дневник Време Дневник Утрински Вест Време

37 поврзани вести »

Раздорот во ВМРО ДПМНЕ се продлабочува

А1 - 15.05.2004

Вчерашната седница на Централниот комитет на ВМРО ДПМНЕ, беше прекината, откако толпа од неколку стотици партиски симпатизери, противници на лидерот Груевски насилно упаднаа во салата во која заседаваше ова партиско тело. Уште пред стартот на седницата, која доцнеше речиси еден час атмосферата пред ...

Груевски: Партиската седница беше насилно прекината

А1

Љубчо на Водно, партијата низводно

Дневник

Груевски се бори за европско ВМРО-ДПМНЕ

Вест

Груевски го скокна ИК и свика седница на Централниот комитет

Утрински

Време Дневник А1 Утрински Време Вест Утрински Дневник

33 поврзани вести »

Се бара жив или мртов

Дневник - 15.05.2004

павлетраЈанов Предлагам да се распише потерница против тој (Хари Костов) што поднесе кривична пријава против Ламбе Арнаудов за наводна злоупотреба на службената положба, зашто таа пропадна, а никој не му се извини на Ламбе Трети едноподруго неуспешни претседателски избори.

Правните експерти велат дека е виновно МВР

Утрински

Полицијата се фатила на блеф со мобилката на Бошкоски

Утрински

Батлер побара одговорност за надлежните што го криеле †случајот Раштански Лозја"

Утрински

Западнобалканска формула за успех

Дневник

Време Дневник Дневник А1 Канал5 Вест Дневник Време

33 поврзани вести »

Њујоркер: „ Рамсфелд дал зелено светло за малтретирањата во Абу Граиб“

А1 - 16.05.2004

Американскиот секретар за одбрана Доналд Рамсфелд дал зелено светло за употреба на недозволиви методи во испрашувањето на затворените ирачани тврди неделникот Њујоркер. Скандалот во багдадскиот затвор Абу Граиб не избувна поради криминални склоности на неколкумина американски резервисти, туку ...

Буш: Никогаш нема да се повтори малтретирање на затвореници

А1

САД ослободија затвореници од „Абу Граиб"

Утрински

Американските војници ослободија десетици ирачки затвореници

Дневник

Ослободени над 300 ирачки затвореници од Абу Граиб

Вест

А1 Време Дневник Дневник Вест А1 Вест Утрински

24 поврзани вести »

Украина победи на Евросонг 2004

А1 - 16.05.2004

Претставничката на Украина, пеачката Руслана победи на натпреварот за Избор на песна на Евровизија што се одржа синоќа во Истанбул. Второто место го освои претставникот на Србија и Црна Гора Жељко Јоксимовиќ, а третото грчкиот претставник Сакис Рувас.

Евровизиското натпреварување како фудбал на крајот се бројат головите

А1

Тоше и Македонија се посигурни во „ангелот“

Време

Ќе дадам се од себе

Дневник

Тоше ќе атакува на висок пласман на Евровизија

Дневник

Утрински Утрински Дневник Вест Време Утрински А1 Време

21 поврзани вести »

Во Мадрид заврши ЕП во пливање

А1 - 16.05.2004

Во Мадрид заврши Европското Првенство во пливање. Со пласманот на 16.место во квалификациите на 400 метри слободно, Весна Стојановска ги заокружи настапите на македонските претставници. Нејзиниот резултат 4 минути, 24 секунди и 63 стотинки е за повеќе од 7 секунди послаб од времето со кое беше ...

Весна Стојановска е 12-та во трката на 200 метри пеперутка

А1

Стојановска и Миладиновски ги потврдија олимписките норми

Дневник

Стојановска 24-та на 200 м слободно

Утрински

Стојановска и Миладиновски ги потврдија „Б“ олимписките норми

А1

Дневник Време А1 Дневник Време А1 Време Утрински

20 поврзани вести »

Металург го обезбеди второто место

Време - 14.05.2004

РАКОМЕТ - 9. КОЛО ОД МАШКИОТ ПЛЕЈОФ Скопски Металург го обезбеди второто место на суперлигашката табела на едно коло пред крајот од разигрувањето за шампионската титула во македонскиот машки ракомет. Ова откако завчера лесно го победи Тутунски комбинат Бренд со 44-28 (22-15).

Металург и дефинитивно вицепрвак

Вест

Манасков призна дека згрешил, Тедико истапи од плеј-офот

Утрински

Не го удрив судијата Николовски

Дневник

Првенството е нерегуларно!

Време

Вест А1 Утрински Време Вест Дневник А1 Време

18 поврзани вести »

Фершпед Р. славеше со 90:82 против МЗТ Скопје

А1 - 16.05.2004

Фершпед Работнички поведе со 2:0 во победи против вечниот конкурент МЗТ Скопје во финалната серија од плеј-офот на домашното кошаркарско првенство. Откако стартуваше со автоматска предност од 1:0 поради подобриот меѓусебен биланс во лигашкиот дел, во првиот натпревар бранителот на титулата вечерва ...

"Металците" во обид да ја симнат етикетата на губитници

Вест

МЗТ со повеќе бекови, а Фершпед повисок

Дневник

"Шпедитерите" по 11-та титула, "металците" сонуваат првенец

Утрински

"Шпедитерките" се извадија

Вест

Дневник Дневник Вест Утрински Утрински Вест Утрински Утрински

17 поврзани вести »

Наумов бара легализирање на вилите во Трпејца

Вест - 15.05.2004

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ОХРИД КАЈ МИНИСТЕРОТ БУЏАКУ Буџаку му ветил на градоначалникот дека до понеделник ќе ја разгледа можноста за донесување урбанистички план за селото Трпејца во кој ќе бидат вклопени и куќите кои без одобренија се изградени покрај брегот Градоначалникот на Охрид Никола Наумов, на ...

Сопствениците на дивоградбите се судрија со полицијата

Утрински

Ујдурми за легализација на дивоградбите

Вест

Се бара легализација на викендичките кај Костозглобна болница

Утрински

За Охрид ќе се решава во четири очи

Дневник

А1 Дневник Утрински А1 Вест Дневник Дневник Утрински

13 поврзани вести »