TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-05-17 до 2004-05-23

Во ВМРО ДПМНЕ војна за придобивање на членовите на ЦК

А1 - 23.05.2004

Отворената војна во врвот според партиски извори, за само неколку часа преминала во битка за придобивање на членовите на Централниот комитет, кој има решавачка улога меѓу два конгреси. Преговорите со нив, се одвиваат во седиштето на партијата на првиот спрат се приврзаниците на Георгиевски, само ...

Георгиевски тргна во офанзива против Груевски

Дневник

Европската партија против смените

Дневник

Георгиевски сака повторно да биде претседател на ВМРО ДПМНЕ

А1

Груевски не се откажува од лидерството

Време

Утрински Дневник Дневник Време Утрински Дневник Канал5 А1

35 поврзани вести »

Семејството Велиу не дава крв за ДНК-анализа?

Време - 22.05.2004

СЛУЧАЈ „ЈАМА“ Дел од роднините на Албанците киднапирани за време на воениот конфликт одбиле да дадат крв за ДНК-анализа на телата пронајдени во јамата на планината Бистра, дознаваме од полициски извори. - Знам дека денеска роднините на киднапираните Албанци даваа крв за ДНК-анализа, но некои од нив ...

Идентификацијата на телата се врши во соработка со Еуропол

Утрински

Роднините на исчезнатите Албанци ќе дадат примероци за ДНК анализа

А1

Идентификувани две од четирите тела извадени од јама на Бистра

Утрински

Обдукцијата не одговори чии се телата од Јама

Дневник

Канал5 А1 Време Вест Време Утрински Утрински Дневник

27 поврзани вести »

Кај урбаните полицајци не палат врски и пријатели

Време - 22.05.2004

КАМПАЊА ЗА УРИВАЊЕ НА ДИВОГРАДБИТЕ Сашо Таневски Урбаната полиција веќе трета недела ги урива дивите објекти на поширокото подрачје на Охрид, но и во другите делови на земјава. Акцијата вчера продолжи во Кочани, во центарот на Гостивар, во Скопје, а најавено е дека инспекциските служби и натаму ќе ...

Јанев: Стопирање на акцијата во Охрид ќе значи замижување пред дивоградбите

Вест

Се уриваат дивоградби по хрватското крајбрежје

Време

Охридското крајбрежје претворено во депонија

Утрински

Срушени 30 дивоградби во Кочани

А1

Вест Вест Утрински Вест Вест Утрински А1 Време

19 поврзани вести »

Костов им нуди соработка на опозицијата и на Синдикатот

Време - 22.05.2004

ПРОГРАМАТА НА МАНДАТАРОТ СТАСА ВО СОБРАНИЕТО Интензивирање на економските реформи, доследно спроведување на рамковниот договор и завршување на процесот на децентрализација се дел од програмата за работа на владата на Хари Костов.

Старо-новата влада на Хари Костов стапува на сцена на 31 мај

Утрински

Програмата на Костов во рамките на Рамковниот

Дневник

Костов ја достави програмата на Владата до Собранието

А1

Костов: Претстојат сериозни прашања

Време

Време Утрински Дневник Канал5 Време Вест Утрински Дневник

17 поврзани вести »

Буш знаел за малтретирањето затвореници

Дневник - 23.05.2004

ВЕСНИК ТВРДИ Американскиот претседател Џорџ В. Буш знаел за понижувањето и за малтретирањето на ирачките затвореници, но не постојат пишани документи што би го докажале тоа, јави МИА пренесувајќи напис на лондонскиот весник "Индипендент".

Затворениците во Абу Граиб биле принудувани да јадат од клозетска шолја

Вест

Новите снимки од "Абу Граиб" побрутални од претходните

Утрински

САД ослободи 472 ирачки затвореници

Дневник

Објавени нови фотографии од грозотиите во Абу Греиб

Дневник

А1 Утрински Дневник А1 Време Вест Утрински А1

17 поврзани вести »

Петар Гошев е избран за гувернер

Време - 22.05.2004

СОБРАНИЕ Александра Митевска Нов гувернер на Народната банка е Петар Гошев. Така одлучи вчера Собранието, кое со 56 гласа „за“ и со шест „против“ го прифати предлогот на претседателот Бранко Црвенковски реконструираниот министер да раководи со монетарните власти во наредните седум години.

Непринципиелно за принципите

Време

Петар Гошев именуван за гувернер

Вест

Петар Гошев избран за нов гувернер на НБМ

Утрински

Гошев отиде во НБМ, ама не дојде на својот избор

Дневник

А1 Време Вест Утрински Дневник Канал5 А1 Утрински

16 поврзани вести »

Јакимовски вети дека ќе се среди хаосот во млекопроизводството

Утрински - 20.05.2004

Министерот за економија во Струмица Во земјата имаме една лоша состојба во млекопроизводството, но очекувам до крајот на месецот да ја ставиме под контрола. Точно е дека на кус рок индивидуалните млекопроизводители трпат штети, меѓутоа на долг рок ова средување на состојбите ќе биде во нивни ...

Млекарниците откупуваат, протестите откажани

Време

Млекарниците во Македонија продаваат фалсификувано млеко

Вест

И млекото од фармите ќе се контролира

Утрински

И фармерите употребувале

Дневник

А1 Вест Време Време Утрински А1 Вест Време

16 поврзани вести »

Јадранската група ќе дејствува со заеднички проекти

Дневник - 23.05.2004

ЕВРОАТЛАНТСКА СОРАБОТКА Претседателите на евроатлантските клубови на Македонија, Албанија и на Хрватска, Лазар Еленовски, Аријан Старова и Радован Вукадиновиќ, завчера во Скопје потпишаа Декларација за евроатлантско партнерство и соработка.

Џексон: Македонија, Хрватска и Албанија имаа добра година

А1

Македонија треба да го изработи патот кон НАТО

Време

НАТО препорачува да ги правиме реформите сами

Утрински

Скопје преку Брисел сака да стаса во Истанбул

Дневник

А1 А1 Вест Време Утрински Утрински Дневник А1

16 поврзани вести »

ММФ: Нема економски раст оти нема доволно реформите

Вест - 21.05.2004

ПОПОВСКИ И РОЗВАДОВСКИ ЌЕ ПРЕГОВАРААТ ЗА НОВ АРАНЖМАН НАЈДОЦНА ВО СЕПТЕМВРИ Тоа е главната причина зошто економскиот раст во Македонија е уште низок иако во последните две години работите изгледаат многу подобри. Мора да се справите со некои преостанати големи структурни проблеми, з ММФ ја оцени ...

Пари ќе дојдат ако докажеме дека сме способни

Време

ММФ, кој прв почна?

Време

Македонија ја одржа економската стабилност, но заостанува со реформите

Утрински

Критики од ММФ за бавните структурни реформи

А1

Време Утрински Дневник Канал5 А1 Вест Утрински А1

15 поврзани вести »

Македонија загуби од Грција

Време - 21.05.2004

РАКОМЕТ - ПРИЈАТЕЛСКИОТ НАТПРЕВАР Машката сениорска ракометна репрезентација на Македонија во слаб натпревар загуби од Грција со 26-32 (13-14) во пријателскиот меч одигран во средата навечер во Верија (Грција). Ова се дел од подготовките на сениорите за претстојниот бараж-двомеч со селекцијата на ...

Максимален учинок на сениорките

Вест

Македонските ракометарки шампионки на Балканот

Утрински

Македонија - балкански првак

Дневник

Нашата женска ракометна репрезентација победи на Балканијадата

А1

Вест Време Утрински Дневник А1 А1 Вест Време

15 поврзани вести »