TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-06-07 - 2004-06-13

Ал каеда има ќелија во Загреб

Дневник - 10.06.2004

ИЗВЕШТАЈ НА "ГЛОБУС" Во Хрватска постојано или повремено живеат 25 странски државјани со арапско потекло, за кои се верува дека одржуваат врски со терористичката мрежа Ал каеда, јави Макфакс. На полицискиот список е и еден поранешен алжирски пилот, по кого Вашингтон има објавено потерница поради ...

Ал Каеда во Хрватска

А1

Албанија протера 11 странци поврзани со Ал каеда

Дневник
3 поврзани вести »

Фудбалска Европа во транс

Вест - 12.06.2004

ДЕНЕСКА СТАРТУВА ЕВРО 2004 "Ротеирото" од денеска почнува и официјално да ротира. Кога денеска во 18 часот топката ќе тргне од центарот на тревникот на стадионот "Драгао" во Порто, ќе тргне и фудбалската лавина, што до 4 јули ќе биде во цен "Ротеирото" од денеска почнува и официјално да ротира.

Колина ќе го отвори 12. европски фудбалски самит

Време

Неполни 48 часа пред стартот на ЕП во фудбал

А1
3 поврзани вести »

Идентификуван уште еден од киднапираните Македонци

А1 - 09.06.2004

Идентификуван е уште еден од дванаесеттмината Македонци киднапирани во конфликтот 2001. Институтот за судска медицина и институтот во Тузла го утврдија идентитетот на Васко Михајловски од село Непроштено. Тој е четвртиот што во последниов месец е идентификуван со помош на ДНК анализа.

Деловите од телото му припаѓаат на киднапираниот Васко Михајловски

Утрински

Идентификувано уште едно тело кое му припаѓа на еден од 12-мина киднапирани македонци од конфликтот во 2001

Канал5
3 поврзани вести »

Полицајци сведочеа во корист на Амди Бајрам

Дневник - 10.06.2004

СУДЕЊЕ ВО ШТИП Клопчето дури сега почна да се одмотува и мечот на правдата сега оди кон струмичкиот градоначалник и директор на "Герас Цунев", Кирил Јанев, изјави директорот на "Шутекс-компани", Амди Бајрам. Тој рече дека Јанев бил главниот виновник во случајот.

"Адвокати ли сте, или музиканти"

Вест

Амди Бајрам за платното го обвинува Јанев

А1
3 поврзани вести »

МТ - нет го губи дискреционото право за услугата АДСЛ

Утрински - 11.06.2004

Министерот за економија стави крај на мополската позиција за нудење на услугата †брза електронска пошта" Интернет- провајдерите, покрај АДСЛ ќе можат да го добијат и бројот 055, неопходен за Интернет-врска, со што картичките ќе бидат надвор од употреба ВЕРЧЕ ГЕОРГИЕВСКА Услугата АДСЛ, или брза ...

Брз Интернет ќе добијат сите провајдери

Дневник

Мин. за економија: Телеком ќе мора да им овозможи на сите провајдери продажба на “адсл” под услови што важат и за МТ НЕТ

Канал5
3 поврзани вести »

Млекарниците и понатаму ставаат скроб во млекото

Дневник - 09.06.2004

НЕМА КРАЈ НА МЛЕЧНАТА КРИЗА Од 43 мостри што пазарните инспектори ги зедоа овој месец, 26 не одговараат на прописите за квалитет бидејќи содржат скроб и немаат доволно суви материи Пазарната инспекција информираше дека и при последните контроли на млекото се утврдени присуство на скроб, недостиг од ...

Во млекото и натаму присуство на скроб, недостиг на суви материи...

Утрински

Во македонското млеко има многу скроб и суви материи

Време
3 поврзани вести »

Подобрување на менталните способности

Дневник - 11.06.2004

ВО МАНУ ОТВОРЕН ОДДЕЛ ЗА БИОИНФОРМАТИКА Во Македонската академија на науките и уметностите во Скопје вчера беше отворен нов Оддел за биоинформатика - наука што го проучува движењето на информациите во организмот. Донатор на компјутерите и на компјутерските програми за биофидбек-техниката е Зафир ...

Отворен Оддел за биоинформатика

Утрински

Свечено отворање на Одделот за биоинформатика

Утрински
3 поврзани вести »

Македонија падна за три места

Вест - 10.06.2004

НА РАНГ-ЛИСТАТА НА ФИФА Македонската фудбалска репрезентација се најде на 93. место на најновата ранг-листа на ФИФА за месец јуни, што претставува пад за три позиции во однос на минатомесечниот пласман. Во овој период не одигравме ниту една средба.

Македонија падна три места и сега е 93.

Утрински

Македонија падна за три места, сега е 93-та

Дневник
3 поврзани вести »

Во "Абу Граиб" САД ја заобиколија Женевската конвенција

Утрински - 11.06.2004

Групата за човекови права Хјуман рајтс воч со тешки обвинувања на сметка на администрацијата на Буш Во последниве две годни американската влада прикри или не успеа да реагира на сериозните тврдења за тортура се додека не беа објавени фотографиите од затворот Абу Граиб, што поттикнаа меѓународен бес ...

Малтретирањата на затворенците во Ирак се резултат на Администрацијата на Буш

А1

Уметниците против суровоста во затворот „Абу Граиб“

Време
3 поврзани вести »

Емоции и искрена благодарност

Дневник - 08.06.2004

СУЗАНА БАКА НА "ХАЈНЕКЕН ОФ-ФЕСТ" Добитничката на наградата "Греми" повторно имаше прекрасна изведба на дел од богатото музичко наследство на Перу На третата фестивалска вечер на годинашниот "Хајнекен Оф-фест", што во неделата се одржа во Универзалната сала, скопската публика имаше можност да ужива ...

Поезија, страст, музика

Време

Најмногу публика за Сузана Бака

Вест
3 поврзани вести »