TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-06-07 - 2004-06-13

Македонија ќе ги укине визите за Словенците

Време - 12.06.2004

АНТОН РОП ВО СКОПЈЕ Македонската Влада од понеделник ќе ги укине визите за Словенците, а Љубљана во комуникацијата со нас секаде ќе инсистира да се користи уставното име на Македонија. За ова во Скопје се договорија Хари Костов и Антон Роп, премиерите на Македонија и на Словенија.

„Литострој“ ќе даде 50 милиони евра за изградба на „Матка 2“

Време

Словенците бараат европски закони за да инвестираат во Македонија

Дневник

Скопје ги укинува визите за Словенците

Дневник

За девет години 900 милиони евра дефицит во размената со Словенија

Утрински

Утрински А1 А1 Вест Утрински Дневник Канал5 А1

13 поврзани вести »

„Ултимејт фајт“ меѓу македонски и борач на СЦГ

А1 - 12.06.2004

Мечот во екстремна боречка вештина „Ултимејт фајт“, меѓу македонскиот и борачот на Србија и Црна Гора (СЦГ) Влатко Стојменов и Мирко Влаховиќ, ќе се одржи денеска во Бијело Поле, СЦГ. „Станува збор за сурова борба меѓу повеќекратен репрезентативец на СЦГ во оваа спортска дисциплина и Македонецот ...

Србија и Црна Гора останува со старата химна "Хеј Словени"

Канал5

Македонија бара целосна либерализација на размената со СЦГ

Утрински

За два месеци 3 училишни автобуси имале сообраќајна несреќа во СЦГ

А1

Македонските јуниори четврти

Дневник

Дневник Време Дневник Време Утрински Дневник Дневник Време

13 поврзани вести »

"Клиповите" го здробија нападот на Лејкерси

Утрински - 12.06.2004

Детроит - Л.А. 88:68 (2:1) Детроит Пистонс, уште еднаш предводен од расположениот Ричард Хамилтон, кој постигна 31 поен, и со уште една блескава демонстрација на игра во одбраната високо го поразија Лос Анџелес Лејкерс со 88:68 во третиот натпревар од финалето на НБА, поведувајќи со 2:1 во серијата ...

Одбраната на Детроит ги уништи лејкерси

Дневник

Дебакл на Лејкерс

Време

Детроит ги збриша лејкерси со 88:68 пред своја публика

А1

Коби спречи промоција на Детроит

Дневник

Време Утрински А1 Утрински Време Дневник А1 Утрински

13 поврзани вести »

Дозволен увоз на 120 нерегистрирани лекови

Вест - 12.06.2004

НАДМИНАТ ПРОБЛЕМОТ СО НЕДОСТИГОТ НА МЕДИКАМЕНТИ Во листата од 120 нерегистрирани лекови, освен цитостатици, влезени се и антибиотици, антитуберколозни препарати, хормони, имуно препарати, како и најновиот лек за шуга и противотровот за змиски отров Сите нерегистрирани, а неопходни лекови за ...

Визиран слободен увоз на нерегистрирани неопходни лекови

Утрински

Ќе се увезуваат и нерегистрирани лекови

Време

Државата попушти кога дојде нож до коска

Време

И шугата ќе се лекува со интервентен увоз на лекови

Дневник

А1 Канал5 Време Дневник Време Вест Дневник

12 поврзани вести »

Крушевска Република - мост меѓу северниот и Јужниот булевар

Време - 12.06.2004

ИДЕЈНИ РЕШЕНИЈА ЗА ПРИМАРНАТА СООБРАЌАЈНА МРЕЖА (3) Булеварот Крушевска Република, целосно подигнат на столбови, треба да ги спои северниот и Јужниот булевар, односно Александар Македонски кај хотелот „Континентал“ и предвидениот булевар Македонија кај „Тутунски комбинат“.

Трговскиот центар на Коч

Дневник

Брзите магистрали се уште само замисла

Дневник

За десет години сообраќајот во Скопје ќе биде парализиран

Утрински

На една улица и по 99.000 возила дневно

Дневник

Време Дневник Време Вест Утрински Време Утрински

12 поврзани вести »

Летото е клучен период за Косово

Дневник - 12.06.2004

НЕБОЈША ЧОВИЌ ОЦЕНУВА Наредните неколку месеци се клучни за иднината на Косово, оцени прексиноќа претседателот на Координативниот центар за покраината, Небојша Човиќ, јави Макфакс. - Се плашам дека се подготвува стратегија за тоа како до септември или до крајот на годината да се изготват сите ...

Протести против УНМИК и Резолуцијата 1244 во Косово

А1

Албанците прекорени за бавната обнова на српските домови

Утрински

Солана: со ова темпо никогаш нема да се изградат српските куќи

Време

Солана: „Злосторството од саботата мора да биде осудено“

А1

А1 Време Утрински Дневник Вест

10 поврзани вести »

Разбиена банда од малолетни разбојници

Дневник - 12.06.2004

ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА Момчињата ги ограбувале жртвите со закана со ќотек, а работеле исклучиво во строгиот центар на Скопје Поголема банда разбојници, кои со ќотек или со закана со нож ограбувале минувачи низ центарот на Скопје, деновиве беше откриена, информираше скопската полиција.

Ограбувале деца во центарот на Скопје

Вест

Вооружени момчиња ограбиле две менувачници

Дневник

За само четири часа ограбени две скопски менувачници

Време

Ограбена менувачница во Чаир, сопственикот повреден

Вест

А1 Време Вест Дневник А1

10 поврзани вести »

Давитков нов тренер, за Европа ќе видиме

Време - 10.06.2004

КОШАРКА - ПРЕС НА Ф. РАБОТНИЧКИ Европската лига на ФИБА може да биде повеќе товар отколку предизвик за Фершпед Работнички. Ова беше ставот на Управата на „шпедитерите“ на вчерашната прес-конференција на која Јорданчо Давитков беше промовиран како нов тренер на македонскиот кошаркарски шампион.

ФИБА-Евролигата прескапа за Фершпед Работнички?

Утрински

Давитков одбил странски клубови поради Фершпед Работнички

Дневник

Давитков: Приоритет е настапот во Евролигата на ФИБА

Вест

Фершпед Р со нов шеф на стручниот штаб

А1

Време Утрински Време Вест Време

10 поврзани вести »

Производството на млеко во прав за Македонија е утопија

Утрински - 12.06.2004

Се уште нема трајно решение на сезонските кризи со вишокот млеко Капацитетот би бил рентабилен само ако цената на суровото млеко не надминува 10 денари за литар Гоце Каревски БИТОЛА - Идејата за изградба на македонска сушилница за сурово млеко и производство на млеко во прав, како трајно решение на ...

Млекопроизводителите најавуваат протест пред Владата

А1

И битолските млекари му се налутија на Радевски

Вест

Сточарите од понеделник ќе протестираат пред Владата

А1

Со крави и сирење на протест пред Владата

Дневник

Дневник Вест Време Утрински

9 поврзани вести »

Државата не достави во Хаг докази за киднапираните Македонци

Дневник - 12.06.2004

СПОРЕД АДВОКАТОТ ШЕХТАНСКИ Јавното обвинителство нема надлежности за случајот на киднапираните Македонци, вели државниот јавен обвинител Александар Прчевски Јавното обвинителство на 10 октомври 2002 година му предало обвинителен акт насловен "Водство на ОНА" на Хашкиот суд.

Прчевски на поправен за случајот со киднапираните Македонци

Време

Прчевски е ненаделжен за Али Ахмети, одговорноста ќе ја утврдува Хаг

Утрински

Прчевски: Не сме надлежни да го гониме Ахмети за воени злосторства

Време

Прчевски: „Нема обвинение против Георгиевски“

А1

А1 А1 Канал5 А1

9 поврзани вести »