TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-06-07 - 2004-06-13

Чаирчани на референдум за неделивост на општината

А1 - 13.06.2004

Семејствата Цветковски и Алексовски веќе 40 години живеат во општината Чаир во близина на поликлиниката и амбасадата на соседна Албанија. Нивните куќи, ако се усвои владиниот предлог, ќе влезат во новоформираната општина Бутел.

Опозицијата ги повика чаирчани масовно да излезат на референдум

Утрински

Чаирчани за или против распарчувањето на Општината

Вест

Чаирчани в недела на референдум за границите на општината

Утрински

Чаирчани ќе гласаат за новата територијална поделба на општината

А1

Утрински Канал5 Време Вест

9 поврзани вести »

Михаил Ренџов е добитник на годинешното "Рациново признание"

Утрински - 11.06.2004

41. издание на манифестацијата „Рацинови средби" Престижното признание на лауреатот му е доделено за книгата "Захариј и други раскази", а одлуката за доделувањето на наградата ја донесе жири-комисијата во состав: Васил Тоциновски, Лидија КапуШевска-Дракулевска и Весна Мојсова- ЧепиШевска Невена ...

Михаил Ренџов добитник на "Рациновото признание"

Дневник

Поезија и музика „до белите мугри“

Време

Михаил Ренџов добитник на Рациновото признание

Вест

Рациновото признание одложено, Средбите почнуваат задутре

Вест

Дневник Утрински Време Вест

9 поврзани вести »

Сениорите во група со Белгија, Турција и БиХ

Дневник - 12.06.2004

РАКОМЕТ - ЖДРЕПКА ЗА ЕП 2006 Во квалификациите за ЕП 2006 година во Швајцарија, машката сениорска репрезентација на Македонија ќе игра во втората група, заедно со Белгија, Турција и со БиХ. По нашата елиминација од баражот за СП 2005 година од репрезентацијата на Србија и Црна Гора, моравме ...

Петрушевски: Сигурно во баражот

Утрински

Нашите ракометари ги добија противниците во квалификациите за ЕП 2006

А1

Македонија во вториот шешир

Утрински

Репрезентација за меѓунатпреварување

Утрински

Време А1 Време

8 поврзани вести »

Францускиот барон Пјер де Кубертен е основачот на современиот олимпизам и по 1.500 години ги обнови Олимписките игри

Време - 12.06.2004

ПРВИ ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО АТИНА 1896 ГОДИНА Францускиот барон Пјер де Кубертен е основачот на современиот олимпизам, кој во 1887 година, кога имал само 24 години, ја заговарал идејата за возобнување на олимписките игри. Оваа идеја на Кубертен, стара седум години не поминала со воодушевување на ...

Фолксваген - официјален партнер на ЛОИ во Пекинг

Време

Хари на отворањето, а Бранко на затворањето на Игрите

Време

ЛОИ во Атина ќе ги обезбедуваат 70 илјади полицајци

А1

Олимпијадата ќе ја обезбедуваат 70.000 полицајци

А1

Дневник Утрински Време

8 поврзани вести »

Драган Христовски нов тренер на Победа

Вест - 11.06.2004

Фудбал Официјалниот шампион, прилепска Победа многу бргу ја разреши дилемата околу пополнување на тренерското место по заминувањето на Никола Илиевски Џиџи. Од вчера нов тренер на прилепчани е Драган Христовски. Тој вчера во попладневните часови на мотелот крај велешкото езеро ги водеше завршните ...

Шампионското кормило во рацете на Христовски

Дневник

Никола Илиевски побарал плата од 4.000 евра?

Утрински

Драган Христовски нов кормилар на Победа?

Утрински

Бочески, Стратев, Мацков и Христовски кандидати за тренер на Победа

Време

Дневник Време Вест

8 поврзани вести »

Блер под жесток притисок за поразот на локалните избори

А1 - 12.06.2004

Британскиот премиер Тони Блер е под жесток притисок по катастрофалниот пораз што го доживеаја лабуристите на локалните избори. Изгубени се преку 460 советнички места и раководењето со осум локални совети, меѓу кои се наоѓаат и долгогодишните лабуристички „тврдини“ Њукасл, Лидс, Кардиф и Оксфорд.

Најстрашната ноќ за Тони Блер

Утрински

Блер ја губи поддршката

Време

Изборна катастрофа на лабуристите на Блер

Дневник

Тежок пораз на Лабуристите на локалните избори во Велика Британија

А1

Утрински А1 Утрински

8 поврзани вести »

Ариел Шарон на удар на доселеничкото лоби

Утрински - 11.06.2004

Израелскиот премиер ги разгорува чувствата со планот за повлекување од Газа ЕРУСАЛИМ - Еврејските доселеници би можеле да почнат да ја напуштаат Газа за два месеца, согласно распоредот за повлекување предложен од комитет на владата, поради што премиерот Ариел Шарон би се нашол во судир со моќното ...

Шарон го загуби парламентарното мнозинство

Утрински

Израелската влада почна да работи на планот за евакуација на Евреите од Газа

Вест

Шарон го изгуби мнозинството во Парламентот

А1

Усвоен планот за повлекување од Газа, владата на Шрон во криза

Вест

Дневник Утрински

7 поврзани вести »

За комуналиите на Коч се чека на Министерството

Утрински - 12.06.2004

Аларова за трговскиот центар „Рамстор" ?Сў уште чекаме Министерството за транспорт и врски да го протолкува Правилникот од кој зависи дали турскиот инвеститор Рахми Коч има право на попуст на дел од комуналиите кои ги бара за тремовите и за пешачките патеки во трговскиот центар °Рамстор°.

На милијардерот Коч ќе мора да му се гледа низ прсти?

Дневник

Буџаку ќе реши колку ќе плати Коч за комуналии

Време

Буџаку ќе му прости 800 илјади евра на Коч?

Вест

Партиски подметнувања околу Коч!

Утрински

Утрински Дневник

7 поврзани вести »

Атина гази на тенок малцински мраз

Утрински - 11.06.2004

Советот на Европа се обидува да ја дисциплинира Грција по прашањето на човековите права "Случајот Сидаропулос" останува проблем на грчките власти Димитар Чулев Не држи одбранбената тактика на Атина придодадена на последниот извештај на Комисијата на Советот на Европа, ЕКРИ, со која официјална ...

Македонци без фусноти

Дневник

Атина не признава македонско малцинство во Грција

Утрински

Евроминистрите порачаа: Признајте ги Македонците во Грција

Време

Во Грција е ризик да кажеш дека си Македонец

Дневник

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Крадец однел 800 евра од семејна куќа

Време - 12.06.2004

СВЕТИ НИКОЛЕ Арамија провалил во семејна куќа во Свети Николе и однел плен вреден околу 800 евра. Кражбата се случила во четвртокот во семејната куќа на Т.В. Крадецот начекал погоден момент кога во куќата немало никој и насилно обил една од вратите.

Украдени пари и злато, двајца провалници уапсени

Вест

Малолетници украле златен накит вреден 2.500 евра

Време

Од кумановски стан украдени 737.000 денари

Време

Повторно ограбена менувачница во Скопје

Време

Време Време

7 поврзани вести »