TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-06-07 - 2004-06-13

Комплетен триумф на "Дрим"

Вест - 08.06.2004

Куп на Македонија во кајак на мирни води, 2. коло Кајакарскиот клуб "Дрим" од Струга е севкупен победник во 2. коло на Купот на Македонија во кајак и кану на мирни води во пионерска и јуниорска конкуренција. Кајакарите на Дрим остварија триумф во сите категории во кајак и кану.

Високи оценки за организацијата на целата манифестација

Утрински

Македонија доби шест нови државни стипендисти

Време

Чешка - најуспешна нација на ЕП

Време

Македонските кајакари во епизодни улоги

Вест

Утрински Дневник

7 поврзани вести »

Богословскиот факултет ќе се занимава со "случајот Санџакоски"

Утрински - 12.06.2004

Тензиите во црковниот врв продолжуваат, а Синодот на МПЦ е неодлучен Отец Санџакоски му се извинил на владиката Петар за тоа што го кажал против него Билјана Јовановска Наспроти тврдењата на портпаролот на Македонската православна црква дека на завчерашната седница на Синодот воопшто не станало ...

Отец Санџаковски лобира МПЦ да се врати под СПЦ

Дневник

Теолозите ги изгубиле нервите

Дневник

НЕКОИ ВЛАДИЦИ ОД СИНОДОТ НА МПЦ ТРЕБА ДА СИ ОДАТ- ОТЕЦ САНЏАКОВСКИ ГО ВОЗВРАЌА УДАРОТ НА ВЛАДИКАТА ПЕТАР

Канал5

МПЦ се оградува од писмото на Патријархот Павле

А1

Вест Утрински

7 поврзани вести »

ЕСМ ќе гради нови јагленокопи за РЕК Битола

А1 - 10.06.2004

Електростопанство ќе почне со изградба на два нови јагленокопи за РЕК Битола вредни вкупно 130 милиони евра. Денеска управниот одбор на ЕСМ донесе одлука за откоп и изградба на јагленокопите „Брод Гнеотино“ и „Суводол“. Се очекува изградбата да почне летоска, а да трае 7 години таман кога ќе ...

Во пробна работа пуштен првиот агрегат на ХЕЦ "Козјак"

Утрински

Акумулациите се преполни со вода

Дневник

Хидросистемот „Маврово" не е причина за поплавите

Утрински

ЕСМ: „Мавровското езеро не е причина за поплавите во Полог“

А1

Канал5 Вест

7 поврзани вести »

Загинати и повредени во експлозија на автомобил бомба во Багдад

А1 - 13.06.2004

Дванаесет лица загинаа, а 13 се повредени при експлозија на автомобил бомба во Багдад, во близина на т.н. Зелена зона, каде што се наоѓаат и канцелариите на американската цивилна администрација и привремената ирачка Влада, потврди претставник на американските сили во Ирак, додавајќи дека во нападот ...

Автомобил бомба експлодира во Багдад

А1

Терористички напади во Ирак

Време

Бомби на тркала убија 14 луѓе во Ирак

Дневник

Во експлозија во Мосул загинаа 15 цивили

Утрински

А1 Утрински

7 поврзани вести »

,,Ода на радоста" по повод јубилеите на двата оркестра

Утрински - 12.06.2004

Македонската и Софиската филхармонија синоЌа одржаа заеднички концерт Синоќа во Македонскиот народен театар, Македонската и Софиската филхармонија одржаа заеднички концерт изведувајќи ја грандиозната Бетовенова Деветта симфонија "Ода на радоста", под диригентсво на маестро Васил Казанџиев.

Заеднички концерт на Македонската и на Софиската филхармонија

Време

Заеднички концерт на Софиската и Македонската филхармонија

Вест

"Ода на радоста" во изведба на Македонската и Софиската филхармонија

Утрински

Софиската фуилхармонија гостува во Скопје

Вест

Време Вест

7 поврзани вести »

Трет пат: Меѓународното посредништво ја прави Македонија протекторат

Вест - 12.06.2004

Повикувањето претставници од меѓународната заедница да посредуваат во изнаоѓањето компромиси за некои од предложените решенија за територијалната поделба на општините претставува класично уривање на уставниот поредок во државата и ја прави Македонија и формално-правно протекторат, оценува ...

Територијална поделба и се е можно!

Дневник

Протести против територијалната поделба

Време

Третиот пат: „Меѓународното посредништво ја претвара Македонија во протекторат“

А1

Меѓународно посредништво за територијалната поделба

А1

Утрински А1

7 поврзани вести »

Стефанов и Вантерпул уште две години во Монтепаски

Утрински - 11.06.2004

Нашиот интернационалец останува во Сиена до крајот на сезоната 2005/06 Македонскиот репрезентативец Врбица Стефанов и Американецот Дејвид Вантерпул потпишаа нови двегодишни договори со новиот италијански првак Монтепаски, според кој ќе го носат дресот на тимот од Сиена до крајот на сезоната 2005/06.

Стефанов меѓу најдобрите десет во Европа за 2004

Вест

КОШАРКА

Време

Стефанов: Немам зборови како да ја опишам радоста

Утрински

Врбица Стефанов - првак на Италија со Сиена

Дневник

Време Вест

7 поврзани вести »

Бучковски сака да оди во "Прохор Пчињски"

Утрински - 11.06.2004

Министерот за одбрана сака да биде како Шредер АСНОМ стана заложник на проблемите меѓу црквите "Наша интенција не е да преговараме, туку да дејствуваме со согласност со она што се случува во Европа, каде што на 60-годишнината од инвазијата на Нормандија заеднички славеа и оние кои беа дел од ...

Вук Драшковиќ се заложил за прослава во "Прохор Пчињски"

Дневник

Македонија мора да изврши притисок врз Белград

Дневник

Прослава во Пелинце, митинг на Мечкин Камен

Утрински

Бучковски прв за полагање цвеќе во "Прохор Пчињски"

Дневник

Време А1

7 поврзани вести »

Георгиевски ќе прави проба за вонреден конгрес

Време - 12.06.2004

НЕМА ПОМИРУВАЊЕ ВО ВМРО-ДПМНЕ Приврзаниците на поранешниот претседател Љубчо Георгиевски во ВМРО-ДПМНЕ в четврток, на 17 јуни со „мал митинг“ во Универзалната сала во Скопје ќе ја одбележат годишнината на партијата. Митингот треба да биде „голем собир“ на Унијата на младите сили на ВМРО-ДПМНЕ, на ...

Љупчо Георгиевски подготвува митинг во Скопје

Утрински

Груевски и Георгиевски се борат за партискиот печат

Дневник

Георгиевски: „Вонредниот конгрес единствен излез од кризата“

А1

Продолжуваат турбуленциите во ВМРО ДПМНЕ. Деновиве на техничко ниво – каде се партиските печат и документација?

Канал5

Дневник

6 поврзани вести »

Велкова и Чупиќ се повлекуваат од ракометот

Време - 12.06.2004

РАКОМЕТ Милева Велкова и Мирјана Чупиќ, ракометарките на поранешниот европски клупски шампион Кометал Ѓорче Петров и актуелни репрезентативки, најавија повлекување од активното играње ракомет. Ова го соопшти Иван Бојков, претседател на Кометал ЃП.

Кометал се повлече од спонзорство во Студент

Утрински

Вардар В. и Кометал ЃП директно во групите на ЛШ

Време

Вардар и Кометал директно во ЛШ

Дневник

Тешко одат преговорите за Јаковаја и Ализар

Вест

Дневник

6 поврзани вести »