TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-06-07 - 2004-06-13

Пронајдена украдената икона на Пресвета Богородица

Вест - 09.06.2004

ОТКРИЕНИ ПРОВАЛНИЦИТЕ ВО ЦРКВАТА СВЕТИ ВЕЛИКОМАЧЕНИК ГЕОРГИ ВО КИСЕЛА ВОДА Вредна икона е од 1862 година, со потекло од Романија, а полицијата ја пронашла во визбата на еден од осомничените крадци Скопската полиција ги откри крадците кои на 29-ти минатиот месец провалија во црквата Свети ...

Уапсен крадецот на уникатната икона "Богородица"

Дневник

Фатени крадците на украдената икона Света Богородица

А1

На богослужба се повикувало со дрвено клепало и клопотарци

Утрински

Црквата "Света Богородица" повторно да биде соборна

Дневник
5 поврзани вести »

Хари распродава, Пенов реди коцки

Дневник - 12.06.2004

павле траЈанов Господата Хари Костов и Ристо Пенов треба да ја платат испорачаната сметка од ДУИ за претседателските избори, се разбира, на штета на суверенитетот и на територијалниот интегритет на Република Македонија. Долго време се обидувам да објаснам пред домашната и меѓународната јавност, ...

Ристо Пенов ќе се кандидира за градоначалник

Утрински

Во ЛДП се лути поради подземните комбинаторики на сдсм

Утрински

Или Пенов за градоначалник или распад на коалицијата

Време

СДСМ не го сака Пенов за градоначалник

Дневник
5 поврзани вести »

Прва НХЛ-титула за Тампа Беј во 12-годишната историја

Утрински - 09.06.2004

По победата во мајсторката на големото финале против Калгари 2:1 Тимот на Тампа Беј Лајтнинг за првпат во својата клупска историја триумфираше во американската професионална хокеарска НХЛ лига, совладувајќи го Калгари со 2:1 во седмиот решавачки натпревар од финалната серија (4:3).

Тампа Беј прв пат шампион

Дневник

Тампа Беј - најјужен освојувач на Стенли-купот

Време

Тампа Беј по прв пат НХЛ шампион

А1

Тампа Беј го одложи славјето во Калгари

Дневник
5 поврзани вести »

Гуарача за македонската „фамилиа гранде"

Време - 11.06.2004

ЕЛИЈАДЕС ОЧОА НА „ХАЈНЕКЕН ОФ-ФЕСТ" Ангелина Димоска По Омара Портуондо и Ибрахим Ферер, вчеравечер во Скопје, на „Хајнекен оф-фест" имавме можност да го чуеме и „најмладиот" член на легендарниот „Буена виста сосијал клуб", 58-годишниот Елијадес Очоа. Концертот помина во неочекувано мирна атмосфера.

Магичниот и заразен кубански ритам

Дневник

Најопуштена атмосфера, два биса, и женски на сцена

Вест

Елијадес Очоа го затвора "Оффест"

Вест

Елијадес Очоа - уште една ѕвезда на „Буена виста..."

Време
5 поврзани вести »

Грчките власти затворија македонско радио

Утрински - 12.06.2004

Реакција на меѓународната медиумска организација за инцидентот во Грција Виена - Меѓународната медиумската организација за Југоисточна Европа со седиште во Виена, СЕЕМО, е длабоко загрижена околу неодамнешниот инцидент во Грција со Радиото Македонски глас (Макединокос Ицхос) и со приведувањето на ...

Грција затвори радио што емитувало програма на Македонски

А1

На 4 јуни грчката полиција упаднала во радиото “Mакедонски звук“ во Науса ја запленила опремата и го уапсила сопственикот

Канал5

„Македоникос ихос“ замолчена, сопственикот уапсен

Време
4 поврзани вести »

Венера мина низ сончевиот диск

Вест - 09.06.2004

СКОПЈЕ, 9 јуни - Скопјани вчера од 7.20 до 13.23 часот на кејот на Вардар кај Камениот мост преку телескопите на Скопското астрономско друштво го набљудуваа транзитот на Венера низ сончевиот диск. При оваа ретка астрономска појава Венера можеше да се види како црна точка која минува по работ на ...

Венера вчера помина преку сјајниот диск на Сонцето

Утрински

Спектакл на небото, Венера и Земјата во иста рамнина со Сонцето

А1

Венера денеска минува преку Сонцето, гледањето опасно за очи

Вест
4 поврзани вести »

Четвртиот бил кобен

Време - 12.06.2004

ПАЛЕСТИНЕЦ ПРЕЖИВЕАЛ ТРИ НАПАДИ Стотици натажени Палестинци се собраа во погребна поворка зад безживотното тело на Арафат Јакуб (31), кој беше однесен до гробиштата во палестинската населба Каладија заедно со неговата инвалидска количка.

Израелски авиони нападнаа Палестинска база

А1

Арафат со пари од ЕУ финансирал палестински терористи

А1

Израелските војници застрелаа Палестинец

А1
4 поврзани вести »

Неговите пет минути

Дневник - 10.06.2004

Коментар - Роберт Митевски Кога човек од политиката ќе стане шеф на државна институција за безбедност и контраразузнавање, чии принципи на работа можеби ги гледал на каналот "Дискавери" или читајќи ревии што го "третираат" проблемот, шпекулациите и озборувањата за изборот се неизбежни.

Миле Зечевиќ е нов директор на УБК

Утрински

Миле Зечевиќ нов директор на УБК

А1

Миле Зечевиќ е новиот директор на Управата за безбедност и контраразузавање во МВР, дознава Канал 5

Канал5
4 поврзани вести »

Јадранската група со заедничка кампања кон НАТО

Дневник - 09.06.2004

СОРАБОТКА Македонија, Албанија и Хрватска ќе почнат заедничка медиумска кампања за промоција на регионот и на соработката во безбедноста и одбраната, како дел од напорите за влез во НАТО. Портпаролите на министерствата за одбрана на трите земји на вчерашната прес-конференција упатија апел до ...

По самитот во Истанбул, Македонија "силен кандидат" за НАТО

Дневник

Европа нема да биде комплетна без Балканот

Утрински

Промовирана публикацијата за Јадранската повелба

А1
4 поврзани вести »

Словенија ќе ја именува Македонија со уставното име во НАТО

Утрински - 09.06.2004

Митрева во Порторож Порторож - Шефот на македонската дипломатија Илинка Митрева во рамките на седмиот состанок на Регионалната маса на Пактот за стабилност на ЈИЕ во Порторож, вчера се сретна со словенечкиот министер за надворешни работи, Димитриј Рупел, и со еврокомесарот Јанез Поточник.

Состанок на Пактот за стабилност на ЈИЕ во Словенија

А1

Пакт за стабилност

Канал5

Митрева на состанок на Регионалната маса на Пактот за стабилност

А1
4 поврзани вести »