TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-06-07 - 2004-06-13

Културата отвора нови порти за соработка

Утрински - 11.06.2004

Донирани книги и печатен материјал за НУБ „Св. Климент Охридски" "Донацијата од Словенечката Народна и универзитетска библиотека е резултат на Договорот за меѓусебна соработка потпишан меѓу Народната универзитетска библиотека "Св Климент Охридски" и народната универзитетска библиотека на Република ...

Изложба на графики од ДЛУМ

Време

Фондот на НУБ ќе се збогати со 2.000 книги

Време

Со графиките на македонските уметници на ДЛУМ

Вест
4 поврзани вести »

Димушевски на петто место

Дневник - 12.06.2004

АВТОМОБИЛИЗАМ Александар Димушевски (Примо рејсинг), со своето "рено клио" се најде на петтата позиција во генерален пласман во ридско-брзинските трки на ФИА Челинџ, по четирите трки на Водно, Севница, Милбах и Устецка. Во класата до 2000 см3, Група Н, Димушевски и понатаму е втор, зад Валтер ...

Димушевски - петти во ФИА Челинџ-купот

Време

Димушевски петти во генералниот пласман

Утрински

Димушевски петти во рангирањето на ФИА

Вест
4 поврзани вести »

Холандија ќе ни помогне да го пополниме прашалникот од ЕУ

Дневник - 11.06.2004

ПОРАКА ОД ХАГ Не треба да се брза со почнувањето преговори со Европската комисија за да не се разочарате, смета шефот на холандската дипломатија Македонија не треба да брза со почнување преговори со Европската комисија за полноправно членство во ЕУ за да не се разочара ако преговорите траат ...

МИТРЕВА СЕ СРЕТНА СО ХОЛАНДСКИОТ МИНИСТЕР ЗА РАЗВОЈНА СОРАБОТКА

Канал5

Холандија е еден од најголемите поддржувачи на Македонија

Утрински

Холандија ќе не поддржи по моделот на САД

Дневник
4 поврзани вести »

Во Истанбул судење на вселенскиот патријарх и синодот

Вест - 09.06.2004

Истанбул, - Во Истанбул почна судски процес против вселенскиот патријарх Вартоломеј и 12-те членови на Светиот синод на Цариградската патријаршија по тужбата поднесена од бугарската православна заедница во Т Истанбул, - Во Истанбул почна судски процес против вселенскиот патријарх Вартоломеј и 12-те ...

Патријархот Вартоломеј пред турски суд

Време

Вселенскиот патријархќе заглави 12 месеци во затвор?

Дневник

Судски процес против вселенскиот патријарх Вартоломеј

А1
4 поврзани вести »

Ако помогне претседателот на РФМ, Костовски, екипата ќе се консолидира

Утрински - 11.06.2004

Битолскиот суперлигаш Пелистер во крајно незавидна состојба БИТОЛА - РК Пелистер МБ се наоѓа пред сериозни искушенија како да го стабилизира клубот кој е пред вистински банкрот и кој по завршувањето на договорите на повеќемина ракометари може да остане без стандардниот тим во наредното првенство и ...

Сите надежи свртени кон Трифун Костовски

Вест

Мојсоски во странство ако Трифун не му помогне на Пелистер

Време

Трифун Костовски му помага на Пелистер?

Време
4 поврзани вести »

Барселона ја пропушти првата меч-топка

Време - 11.06.2004

КОШАРКА - ШПАНИЈА, ФИНАЛЕ Кошаркарите на Естудијантес на свој терен во Мадрид ја совладаа Барселона со 82-72 и намалија на 1-2 во финалната серија од шпанскиот плејоф, која се игра до три победи. Македонскиот репрезентативец Владо Илиевски беше во стартната петорка на Каталонците, но како и ...

Илиевски на чекор до титулата во Шпанија

Вест

Илиевски промаши само двапати

Време

Илиевски и Наумоски блескаат во финалето

Дневник
4 поврзани вести »

Државата може да ги продаде акциите на ГТЦ само со попуст од 80 отсто

Време - 08.06.2004

РЕАКЦИЈА НА ДУЌАНЏИИТЕ НА ПРЕДЛОГОТ ОД ЈАВНОТО ПРЕТПРИЈАТИЕ Мирче Котевски Градскиот трговски центар во Скопје може да се продаде во целина како акционерско друштво само ако акциите се понудат со попуст од 80 отсто, тврдат во дирекцијата на ГТЦ.

Дуќанџиите бараат прво ревизија на капиталот, па продажба на ГТЦ

Утрински

Продолжуваат преговорите околу продажбата на ГТЦ

А1

Купувачите ќе имаат акции на ГТЦ, но ќе немаат право на одлука

Време
4 поврзани вести »

Македонците од Арачиново ги продаваат куќите за 10 илјади евра и се селат

Вест - 09.06.2004

ТРИ ГОДИНИ ОД БОМБАРДИРАЊЕТО Куќите им ги продаваат на Албанци од Арачиново, но и на Албанци кои доаѓаат од Танушевци или од Брест Со став дека државата не им обезбедила услови за живот во Арачиново, Македонците од ова село, кои три години се раселени по колективни центри, им ги продаваат куќите на ...

Арачиновци ги продаваат куќите 5 до 10 илјади евра

Утрински

Македонците од Арачиново масовно ги продаваат куќите

Дневник

Арачиновци сеуште живеат во колективните центри

А1
4 поврзани вести »

Стружани против промена на границите

А1 - 13.06.2004

Стружани на референдумот во јануари годинава се изјаснија дека сакаат и понатаму да живеат во сегашните граници на општината и дека за нив е неприфатлив предлогот за припојување со уште 5 соседни општини, со што би се сменила и етничката карта на Струга во корист на Албанците.

Струшките советници од СДСМ и од ЛДП се закануваат со оставки

Утрински

Струшкиот Совет против менување на границите на Струга

А1
3 поврзани вести »

Oгромни штети од поплавите во Тетовскиот крај

А1 - 08.06.2004

Водите од Вардар и неговите притоки пополека се повлекуваат во своите корита, но штетите на полињата зафатени од поплавите во Тетовскиот крај се огромни. Ова најмногу затоа што под вода се наоѓаат засеани површини што неможат да се спасат.

Вардар им го одзеде родот на раотинчани

Утрински

Стотина куќи и земјоделско земјиште под вода

Утрински
3 поврзани вести »