TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-06-07 - 2004-06-13

Ако е до партиите, министер може да се биде и со осмолетка

Дневник - 12.06.2004

КАКО СЕ ИЗБИРААТ ДРЖАВНИТЕ ФУНКЦИОНЕРИ Се се сведува на политичката етика на партиите што ги предлагаат кандидатите за државни функции, велат во Владата Политичките партии имаат само морална одговорност за стручноста и за школуваноста на своите луѓе што ги предлагаат за министри и за други високи ...

Никој не проверува какво образование имаат државните функционери

Дневник

Адеми заменик министер со средно училиште?

Дневник
3 поврзани вести »

Завршни испити во четврто и во осмо одделение

Дневник - 10.06.2004

ОБРАЗОВАНИЕ Децентрализацијата во образованието е нужна поради црните точки во таа сфера зашто нашето образование е крајно централизирано, се совпаѓаат надлежностите, наставниот процес е натрупан со фактографија, нема пари, а наставниците немаат мотив за работа поради ниските плати.

Лиценци за директори и наставници

Вест

Училиштата сами ќе се грижат за својата судбина

Време
3 поврзани вести »

Откриен автостоперот кој ограби камионџија од Босна

Вест - 10.06.2004

ПО РАЗБОЈНИШТВОТО НА АВТОПАТОТ СКОПЈЕ - ВЕЛЕС Полиција вчера го уапси автостоперот кој во понеделникот ограбил камонџија во близина на Велес. 28-годишниот велешанец Д.Х.Н. е осомничен за кривично дело разбојништво, а полицијата при личен претрес кај него пронашла и одзела еден гасен пиштол со шест ...

Фатен стоперот што ограби босански камионџија

Дневник

Автостопер со репетиран пиштол ограбил камионџија од Босна

Вест
3 поврзани вести »

МПЦ мора повторно да го отвори дијалогот со СПЦ

А1 - 13.06.2004

МПЦ мора повторно да го отвори дијалогот со СПЦ, согласни се владиците во Синодот. Но, како што дознава А1, тие се плашат дека СПЦ ќе бара отстапки во корист на расчинетиот владика Јован и одметнатите монаси на т.н. Охридска Архиепископија, кои во јануари годинава ги напуштија 3-те манастири во ...

Патријархот го препишал писмото

Дневник

СПЦ бара амин од Костов за Охридската архиепископија

Дневник
3 поврзани вести »

Вечен оган за Мајка Тереза

Вест - 11.06.2004

ЌЕ СЕ УРЕДУВА ПРОСТОРОТ ОКОЛУ СПОМЕН - СОБАТА НА ХУМАНИСТКАТА ОД СКОПЈЕ На еден од sидовите на кулата од надворешната страна во вдлабнатина ќе биде поставен портрет од Блажената Мајка Тереза, а покрај него ќе има факел во кој ќе гори вечен оган Вчера почна уредувањето на празниот простор околу ...

Светилиште во чест на Мајка Тереза пред Спомен-собата

Утрински

Здравко Чолиќ пред Споменикот на Мајка Тереза

Утрински
3 поврзани вести »

Британците "Спиричуалајзд" го оправдаа реномето на фестивалот

Утрински - 11.06.2004

Со концертот на Елиадес Очоа, прексиноќа се затвори третото изание на "Хајнекен Оф-фест" Концертите на кубанскиот гитарист Елиадес Очоа, британските рокери "Спиричуалајзд", перуанската дива Сузана Бака, бразилскиот ди-џеј Долорес и сенегалските рапери "Дара Џеј", помалку или повеЌе ги задоволија ...

"Спиричуалајзд" на стара слава и за нови фанови

Вест

Фантастично звучно и визуелно искуство

Дневник
3 поврзани вести »

Гаудио го повтори успехот на Вилјас од пред 27 години

Утрински - 08.06.2004

По победата над Гилермо Корија во пет сета во финалето на Ролан Гарос Гаудио е првиот тенисер по Куертен во 1997 година што го освоил турнирот, а притоа не бил меѓу носителите Гастон Гаудио е новиот владетел на Ролан Гарос. Тој во финалето на отвореното тениско првенство на Франција успеа да се ...

Гаудио - трет неносител кој стана крал на Париз

Време

Победата во Франција најдобра терапија за Гаудио

Дневник
3 поврзани вести »

Фудбал за уживање во чест на Пинго

Дневник - 07.06.2004

МЕМОРИЈАЛ „ТраЈЧе СтоЈкоски„ Фудбалските работници, љубителите на фудбалот и семејството, положувајќи букети цвеќе на гробот на младиот и прерано починат тетовски фудбалски ас Трајче Стојкоски - Пинго, уште еднаш му оддадоа почит на поранешниот младински репрезентативец.

Успешен меморијал за Пинго

Вест

Панчев и овојпат не дојде

Време
3 поврзани вести »

Уапсениот Мароканец ја презеде одговорноста за нападите во Мадрид

А1 - 09.06.2004

Мароканецот Рабеи Осман Ел Сајед Ахмед, кој беше уапсен во Италија, според шпанските гласила, ја презеде одговорноста за терористичките напади од 11 март во Мадрид, во кои загина 191 лице. „Сето тоа беше моја замисла, а за подготовките ми требаше година и пол“, изјавил Ел Сајед Ахмед, во телефонски ...

Италија го уапси мозокот на нападите во Мадрид

Вест

Организаторот на терористичкиотнапад од Мадрид уапсен во Милано

Дневник
3 поврзани вести »

Роси победи во трката со два старта

Дневник - 07.06.2004

МОТОЦИКЛИЗАМ - ГН НА ИТАЛИЈА Втор низ целта мина Жиберно, а трет Макс Бјаџи Италијанецот Валентино Роси од Јамаха победи на вчерашната возбудлива трка за Големата награда на Италија во мотоциклизам, во гран при-класата. За Роси ова е трета победа едноподруго на патеката Муџело, а втора во ...

Роси најдобар на домашен терен

Време

Нова победа за Роси

Вест
3 поврзани вести »