TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-06-21 - 2004-06-27

Правдата ќе ја бараме од врховните судии

Време - 26.06.2004

ЕВРОПСКИ УНИВЕРЗИТЕТ Факултетот за општествени науки ќе бара од Антикорупциската комисија да испита кои се членови на Одборот за акредитација, а потоа ќе ја бара правдата и до Врховниот суд - рече вчера Бојо Андрески, основач на Факултетот за општествени науки (ФОН).

Турканици на сите факултети

Дневник

"Не откачија поради името"

Дневник

По двајца матуранти ќе се борат за еден индекс

Време

На Правен и на Филозофски конкурираа по 900 кандидати

Утрински

Дневник Вест Утрински Време А1 Вест Дневник Време

23 поврзани вести »

Фиго го пропушти славењето на Португалците на теренот

Утрински - 26.06.2004

Лут на селекторот Сколари поради замената на натпреварот со Англија Додека играчите и службените лица на Португалците ја прославуваа на теренот победата над Англија во четвртфиналето на Европското првенство, забележливо беше отсуството на капитенот Луис Фиго, кој се упати кон соблекувалната веднаш ...

Рикарду го испрати "Гордиот Албион" дома

Дневник

<B>Рикардо нов херој на Португалија, повторно пенал-шок за Англија

Утрински

Рикардо со голи раце ја одведе Португалија во полуфиналето

Време

Португалија е во фудбалска екстаза по триумфот над Англија

А1

Дневник А1 Утрински Дневник Вест Утрински Време Дневник

20 поврзани вести »

Ќе им ги расипам бизнисите на сите

Вест - 26.06.2004

МИНИСТЕРОТ БУЏАКУ ГО ВОЗВРАЌА УДАРОТ Министерот за транспорт и врски Агрон Буџаку се јави во Редакција "Вест" за да даде изјава по повод написот "Список на локации за Буџаку", при што најави дека ќе почне да воведува ред во Министерството.

Буџаку му удри шлаканица на Костов

Дневник

Владата бара раскинување на договорот за локацијата на Плоштадот

Време

Список на локации за Буџаку

Вест

Костов најави одговорност за Буџаку

Утрински

Дневник А1 Дневник Утрински Утрински Вест Вест Канал5

19 поврзани вести »

Вајт: „Децентрализацијата клучен дел од Охридскиот договор и ЕУ интеграцијата“

А1 - 27.06.2004

„Децентрализацијата е клучен дел од Охридскиот договор, но и од процесот на европската интеграција. Не можете да очекувате прогрес доколку тоа не биде завршено. Затоа и мислам дека е подобро на постојните општински совети да им се продолжи мандатот за шест месеци додека не се постигне договор за ...

ЗЕЛС бара вклучување во разговорите за децентрализацијата

А1

ДУИ очекува официјална покана од премиерот за децентрализацијата

Утрински

ДУИ: Премиерот да ги одмрзне преговорите

Дневник

Поделбата на општините ќе ја подели и државата

Време

Дневник Утрински Време Време Утрински Дневник Утрински Време

18 поврзани вести »

Средба на Буш со турскиот премиер Ердоган

А1 - 27.06.2004

Американскиот претседател Џорџ Буш изутринава во Анкара оствари средба со турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган. На почетокот на разговорите Буш ја потцрта стабилизационата улога на Турција, членка на НАТО, како светска муслиманска демократија во еден немирен регион.

Турција задоволна од поддршката на САД за нејзин влез во ЕУ

А1

Адолф Хитлер во изборната кампања на Буш

А1

Самит ЕУ-САД, Унијата даде поддршка за Ирак

А1

Американците сметаат дека војната е грешка

Дневник

Утрински А1 А1 Утрински А1 А1 Утрински Вест

17 поврзани вести »

Директен пренос на резилот

Време - 26.06.2004

Емил Зафировски Пакистанецот-адвокат, хуманитарец, борец за човекови права и уште не знам што, ги изигра и ги изрезили највисоките македонски институции и извршителите на најодговорните функции и покажа дека во земјава секој може да прави што сака, дури и кривично дело, и неказнето да си замине.

Барни наместо 12 бара 60 милиони долари оштета

А1

Пакистанецот со „бубачка“ му влегол на Прчевски

Време

Барни: Владата е виновна што дозволила да избега Бошкоски

Утрински

Хуманитарец, адвокат или 12 милиони долари?

Дневник

Дневник А1 Дневник Време Утрински А1 Дневник А1

16 поврзани вести »

Алави: „Преодната ирачка влада ќе понуди амнестија за Ирачаните“

А1 - 27.06.2004

Преодната ирачка влада ќе им понуди амнестија на сите Ирачани кои од „очајот во кој се нашле поради новата ситуација“ делувале против коалиционите сили, но кои притоа не сториле никакво злосторство, изјави ирачкиот премиер Ијад Алави за лондонскиот весник „Индепендент он Сандеј“.

Нападнато седиштето на партијата на ирачкиот премиер Алави

А1

Ирак колку понезависен, толку поопасен

Време

САД признаваат дека го потценија отпорот на антикоалициските сили

Утрински

Алави најави дека нема да има милост за терористите

Дневник

А1 А1 Утрински Дневник Вест Дневник А1 А1

16 поврзани вести »

САД ги поддржуваат напорите на Македонија за влез во НАТО

А1 - 27.06.2004

Македонскиот претседател Бранко Црвенковски, министерот за одбрана Владо Бучковски и шефот на дипломатијата Илинка Митрева денеска пристигнаа во Истанбул, каде ќе учествуваат на Самитот на НАТО што официјално започнува утре. Црвенковски и Митрева, во Истанбул присуствуваа на свечениот ручек на ...

Демонстрации поради Самитот на НАТО, Истанбул претворен во кафез

А1

Анкара блокирана поради посетата на Буш

А1

Црвенковски ќе се сретне со Буш во Истанбул

Утрински

Балканскиот НАТО автобус мина низ Скопје

Утрински

Време Дневник Вест Утрински Утрински Време А1 А1

15 поврзани вести »

Високатницата на Водно нема да се урива, сопственикот поседува уредна документација, тврди Пенов

Канал5 - 25.06.2004

Високатницата на Водно нема да се руши бидејќи сопственикот поседува уредна документација, тврди скопскиот градоначалник Ристо Пенов, кој по барање на соседите се вклучил во постапката да провери што се случува таму. од друга страна контрадикторно е него Високатницата на Водно нема да се руши ...

Врвот на СДСМ не отстапува од поддршката за Пенов

Утрински

ЛДП бара третина, за СДСМ тоа е преку леб погача

Време

СДСМ и ЛДП ќе прават пазар преку Пенов

Дневник

Пенов ќе мора да си ја плати потрошената вода

Вест

Утрински Дневник Време Вест А1 Канал5 Утрински Вест

14 поврзани вести »

Промовирана книга за Борис Трајковски

Утрински - 26.06.2004

СТРУМИЦА Вчеравечер во центарот за култура "Антон Панов? во Струмица беше промовирана книгата ?Борис Трајковски - македонска тага и гордост" на авторот Иван Василевски, новинар и поет од Струмица. Книгата напишана на македонски и англиски јазик, како што вели авторот Василевски, претставува извесен ...

Доживотни бенефиции за сопругата на загинатиот Трајковски

Утрински

На власта и се брза, опозицијата бара прецизност

Вест

Формирана меѓународна фондација "Борис Трајковски"

Утрински

За Борис ни цвеќе од власта

Дневник

А1 А1 А1 Утрински Дневник Канал5 Вест Време

14 поврзани вести »