TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-06-28 до 2004-07-04

Братке: „Убеден сум дека Македонија ќе стане членка на НАТО“

А1 - 03.07.2004

„Понекогаш тоа оди побрзо, понекогаш побавно. Денес лидерите не сакаа да предвидат кога ќе упатат покана. Сакаме да ја видиме Македонија членка на НАТО“, изјави за А1 Роберт Братке американскиот заменик државен секретар. Г-не Братке, кога мислите дека Македонија ќе добие покана за членство во НАТО, ...

Бугарија ќе и донира радар на Македонија

Утрински

Македонија и Бугарија заеднички ќе го бранат воздушниот простор?

Дневник

Македонија и Бугарија се решени да истраат на патот за ЕУ и НАТО

А1

Бучковски: „Безбедносната состојба е стабилна“

А1

А1 Време Утрински Дневник А1 Вест Утрински Утрински

45 поврзани вести »

Интернетот поскапе двојно

А1 - 03.07.2004

Интернетот поскапе двојно. Ако до пред три дена за 1 час сурфање по интернет сте плаќале 27 денари, сега тоа ќе ве чини двојно повеќе, 60 денари. Ова значи дека новиот тарифник, еден денар за минута разговор, ќе важи и за телефонското приклучување кон сите интернет провајдери, освен кон сопствениот ...

Странски ревизор ќе каже дали телекомот бесправно го поскапе импулсот

Време

Сурферите заложници на Телеком

Вест

Се плаќа и за исклучен телефон

Вест

Телекомот на своја рака ги вклучи телефоните на должниците

Време

Време Утрински Утрински Дневник А1 А1 Вест Време

36 поврзани вести »

Груевски „Формирањето на ВМРО-Народна, обид за разнебитување на ДПМНЕ“

А1 - 04.07.2004

Формирањето на ВМРО-Народна партија не претставува ништо друго туку остварување на лични цели и е во правец на разнебитување на ВМРО-ДПМНЕ, со цел да ги изгуби локалните избори, рече денеска лидерот на најголемата опозициска партија Никола Груевски.

Стојан Андов по четврти пат избран за лидер на ЛП

А1

Група членови на ВМРО-ДПМНЕ ја формираа ВМРО - Народна

А1

Георгиевски останува во ВМРО-ДПМНЕ најмалку до локалните избори

А1

Новата ВМРО на Георгиевски ќе се вика „народна“ или „обединета“

Време

Утрински Дневник А1 Време Време Утрински Дневник Канал5

28 поврзани вести »

Вечерва ќе биде промовиран новиот европски фудбалски шампион

А1 - 04.07.2004

Денеска погледите се вперени кон западниот дел на Иберискиот полуостров. Кулисите се поставени, сцената е подготвена за промоција на новиот европски фудбалски шампион. Во финалето на Еуро 2004 ќе ги нема најдобрите играчи на континентот, но затоа двете најдобри репрезентации на турнирот под водство ...

Грција е новиот европски фудбалски првак

А1

Утре ќе се игра последниот натпревар на ЕП во Португалија

А1

ФУДБАЛ - ЗАНИМЛИВОСТИ ОД ЕП

Време

Сколари или Рехагел за историја

Време

Утрински Утрински Дневник Дневник Време Вест Дневник А1

26 поврзани вести »

Албанците ќе полагаат на својот мајчин јазик

Време - 03.07.2004

ПРИЕМНИ ИСПИТИ НА МЕДИЦИНСКИОТ ФАКУЛТЕТ Албанците-матуранти што во понеделник ќе го полагаат приемниот испит по биологија на Медицинскиот факултет, можат слободно да си побараат прашања преведени на албански јазик ако не ги разбираат македонските.

Тестот ќе биде отпечатен и на албански, а ќе се одговара на македонски

Утрински

Прекин на штрајкот со глад, ветено озаконување на уште два факултети

Време

Медицина и Стоматологија ги преведуваат тестовите на албански

Вест

Приемниот на македонски дообјаснувањето на албански јазик

Утрински

А1 А1 Време Време Утрински Утрински Дневник Дневник

23 поврзани вести »

Нови напади на бунтовниците во Ирак

А1 - 03.07.2004

Петмина припадници на ирачката национална гарда се убиени, а други петмина ранети во денешните напади на бунтовниците врз контролен пункт на полицијата јужно од Багдад, соопштија медицински извори. Американски маринец почина денеска во ирачката провинција Анбар, како последица на повредите здобиени ...

Јордан е подготвен да испрати војници во Ирак

Утрински

Ирак и Авганистан однесоа речиси 1.000 американски војници

Време

Има суверенитет, нема струја

Дневник

BCC: „Наместо во Ирак Британија ќе испрати војници во Авганистан“

А1

Утрински Дневник Утрински Дневник А1 А1 А1 Вест

23 поврзани вести »

Техеран подготви тужба против Хусеин поради војната со Иран

А1 - 04.07.2004

Техеран подготви тужба против поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин поради војната со Иран, што ја покрена во 1980 година и користењето хемиско оружје, соопшти денеска портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Хамид Рез Асефи.

Адвокатскиот тим на Хусеин заминува во Багдад

А1

Жртвите на Садам ја чекаат правдата

Време

Ракетирани хотели во центарот на Багдад

Утрински

Судењето на Садам меч со две острици за САД

А1

Вест Време Утрински Дневник А1 Време Вест Дневник

16 поврзани вести »

Грчките фудбалски богови на прагот на Олимп

Време - 03.07.2004

ФУДБАЛ – 12. ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО ПОРТУГАЛИЈА Трајанос Делас не можеше да одбере подобар момент за постигнување на првиот репрезентативен гол, со кој Грција ја совлада Чешка со 1-0 и стана сензационален финалист на 12. Европско првенство.

Грците сензација, по сензација до финалето

Вест

"Златната" глава на Делас за нов модерен грчки мит

Утрински

Делас е новиот херој на Елините

Дневник

Чешка и Грција во борба за финале на ЕВРО 2004

А1

Вест Утрински Дневник Дневник Дневник Време Вест Утрински

15 поврзани вести »

Нејасно е како Даравелски стекнал српско државјанство

А1 - 03.07.2004

Сеуште е нејасно на кој начин Даравелски се стекнал со српско државјанство, дали тоа го сторил по редовна административна процедура, која не предвидува проверка на судскиот статус на барателот, или српската Владата заклучила дека барателот е од посебен спортски културен, бизнис или научен интерес.

Даравелски од лани имал српско државјанство

Вест

Даравелски имал српски пасош, властите абер немале

Време

Скопје му се лути на Белград за пуштањето на Даравелски на слобода

Утрински

Живот пише романе

Дневник

Дневник А1 Време Утрински Дневник Канал5 А1 Канал5

13 поврзани вести »

Тадиќ идната недела официјално ја превзема претседателската функција

А1 - 03.07.2004

Новоизбраниот претседател на Србија Борис Тадиќ во недела на 11 јули ќе положи свечена заклетва со што и официјално ќе стапи на должноста. Тадиќ во петокот се сретна со претседателот на српското Собрание Предраг Марковиќ, при што се договорија примопредавање на должност да се одржи на 11 јули, ...

На Тадиќ му се закануваа

Време

На Тадиќ мусе заканувале

Дневник

Тадиќ „Хрватска и Србија повторно за границите“

А1

Либералот Борис Тадиќ претседател на Србија

Вест

Време Утрински Дневник А1 Вест Време Утрински Канал5

13 поврзани вести »