TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-07-12 до 2004-07-18

ВМРО-Македонска бара референдум за децентрализацијата

А1 - 18.07.2004

ВМРО-Македонска му предлага на Собранието, независно од иницијативата на Светскиот македонски конгрес за собирање 150.000 потписи, да распише референдум на ниво на целата држава на кој граѓаните би се изјасниле за владиниот предлог за нова територијална организација на локалната самоуправа.

Ставови на пратениците за децентрализацијата

А1

Aлбанија го поздравува договорот за децентрализација

А1

Да игравме поинаку, ќе загубевме со 5:0

Време

Јордановски на 26 јули закажа седница за децентрализацијата

Вест

Време Вест Вест Утрински Утрински Утрински Утрински Дневник

66 поврзани вести »

Нема официјална потврда дека е убиен вториот бугарски заложник

А1 - 18.07.2004

Официјална Софија до синоќа немаше информации дали и вториот бугарски заложник во Ирак е убиен. Доцна попладнето руската агенција Итар Тасс јави дека вториот од грабнатите бугарски возачи бил убиен, при што, како извор наведе „информирани европски извори кои се повикале на премиерот Симеон ...

Филипини: „Животот на филипинскиот заложник е во опасност“

А1

Два трупа извадени од Тигар

Време

Филипинските трупи го напуштаат Ирак

Вест

Филипини почна да ги повлекува своите војници од Ирак

Утрински

Дневник А1 Дневник Време Време Вест Утрински Дневник

23 поврзани вести »

Вардар загуби 5:0 од Шалке 04

А1 - 17.07.2004

Вардар ја продолжи резултатската катастрофа на македонските екипи во европските фудбалски купови неделава. Загуби со високи 5:0 од германскиот Шалке 04 во првиот натпревар од третото коло во Интертото куп. На „Ауфшалке Арена“ во Гелзенкирхен најтрофејниот македонски клуб доживеа вистинска ...

Амбициите на вардарци не завршуваат во Гелзенкирхен

Вест

Аилтон и Крстајиќ сигурни во тимот, Хенкенс со една дилема

Утрински

Вандеир е адутот на Вардар

Дневник

Мотивацијата - предност за "црвено-црните"

Вест

Утрински Дневник А1 Утрински Утрински Вест Утрински Дневник

17 поврзани вести »

Мајкл Хауард се кае за поддршката на Блер за Ирак

А1 - 18.07.2004

Немаше да ја поддржам резолуцијата за војната во Ирак што во Парламентот ја предложи премиерот Тони Блер ако знаев дека податоците на разузнавачките служби на кои таа се потпираше, се несигурни, како што тоа го показа извештајот на лордот Батлер, изјави лидерот на опозиционата Конзервативна партија ...

Бранко се скри

Вест

Децентрализацијата нема да предизвика политичка криза

Утрински

Македонија успешно се справува со корупцијата

Утрински

Извештајот на Батлер го толкува која како сака

Утрински

Утрински Дневник Дневник А1 А1 А1 А1 Вест

17 поврзани вести »

Сметките за вода и автобуските билети на македонски и на албански?

Утрински - 17.07.2004

Засега никој не може да прецизира што ќе значи во практика двојазично Скопје Штембилот на градот Скопје со кој ќе се заверуваат документите ќе биде двојазичен. На македонски и на албански ќе бидат испишани и таблите на седиштето на советот на главниот град и на градоначалникот КАТИЦА ЧАНГОВА Во ...

Фиктивни проценти и фактички макроа

Дневник

Ова не е децентрализација, туку прекројување на картата на Македонија

Дневник

Миленковски и Стефановски против двојазично Скопје

А1

Скопјани против двојазично Скопје

А1

Дневник А1 Утрински Дневник Канал5 Време Време Вест

15 поврзани вести »

Приврзаниците на Георгиевски формираа паралелен ЦК во ДПМНЕ

А1 - 18.07.2004

Приврзаниците на Љубчо Георгиевски денеска формираа паралелен Централен комитет во рамките на ВМРО-ДПМНЕ кој според нив претставува легитимно тело кое може да донесува одлуки. „Ова конституирање на ЦК денеска беше како неизбежна појава за да дојдеме до крајот на развршницата на кризата“, вели Љубчо ...

ВМРО-ДПМНЕ повикува на масовна поддршка на протестите

А1

Свирки за Владата!

Време

ВМРО-ДПМНЕ почна со протестите

Вест

Ѓорчев се повлекува од функцијата портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Утрински

Дневник А1 Утрински Дневник Канал5 Утрински Време Време

14 поврзани вести »

Само национален референдум може да ја спаси Македонија

Време - 17.07.2004

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ ЗА ТЕРИТОРИЈАЛНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА Иницијативата за национален референдум против новата територијална организација мора да успее или Македонија ќе биде поделена и етнички исчистена, изјави Љубчо Георгиевски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, на вчерашната прес-конференција.

Црвенковски му ја даде Македонија под хипотека на Ахмети

Време

Георгиевски: Јас предлагав размена, а Бранко иселува

Вест

ВМРО - ДПМНЕ повикува на масовен одѕив за референдумот

Утрински

Блокади на патиштата и референдумски потписи

Дневник

Дневник Дневник Дневник Дневник А1 А1 Дневник А1

14 поврзани вести »

Владата со ваква политика ќе ја остави државата без леб

Дневник - 17.07.2004

ЖЕТВАРИТЕ ОД ПЕЛАГОНИЈА КАТЕГОРИЧНИ Ако не добиеме 11 денари за килограм пченица, в година никој во земјава нема да сее и Владата ќе биде виновна за тоа што државата ќе ја остави без леб, велат пелагониските земјоделци. Претседателот на Сојузот на земјоделци, Вељо Тантаров, изјави дека на средбата ...

Запрена жетвата на пченицата поради ниската откупна цена

Време

Земјоделците ќе добијат 10,5 денари за килограм

Време

Земјоделците не ја предаваат пченицата

Утрински

"Жито Скопје" подготвен да ја плати цена од 11 денари

Дневник

Вест Дневник Дневник Канал5 Вест Утрински Дневник А1

13 поврзани вести »

Ѕвездени мигови

Утрински - 15.07.2004

Кон отворањето на „Охридско лето" Ратка Димитрова Основано од ентузијасти, вљубеници во високата уметност "Охридско лето° низ целото свое постоење остана верно на темелната идеја - на високите стандарди како програмски, така и исполнителски.

Увертирата 1812 на Чајковски како создадена за Охрид

Време

И охридско лето жртва на децентрализацијата

Вест

Скапоцен камен во културниот мозаик на Македонија

Утрински

Порака за уште еден исчекор на уметноста пред неволјите

Дневник

Дневник Дневник А1 Вест Време Вест Утрински Дневник

13 поврзани вести »

Бункерот на чаирчани издржа 40 минути

Утрински - 17.07.2004

Омонија ја торпедираше Слога Ј со 4:0 во првото коло од Купот на УЕФА Слога Југомагнат е далеку од второто квалификациско коло во Купот на УЕФА колку што е Земјата од Марс по гостувањето на чаирчани на Кипар и враќањето во Македонија со полна мрежа голови.

Слога го плати данокот на штрајкот

Дневник

Бункерот на чаирчани подготвен за Омонија

Утрински

Омонија - потежок противник од очекувањата

Дневник

Чаирчани уште со по две плати

Вест

Утрински Утрински Дневник Време Време Утрински

11 поврзани вести »