TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-07-12 до 2004-07-18

Амбиентално преуредување на „Кермес" во обид за враќање на спомените

Утрински - 13.07.2004

Градот во акција за заживување на едно од најголемите грдотии во Скопје Градот најавува и уредување на објектот на печатницата „Гоце Делчев", а се размислува како да му се врати ликот и на објектот на поранешна Југобанка на улица „Даме Груев" Просторот околу некогашниот ресторан ?Кермес" и неговата ...

Симулација ќе го оживее Кермес

Дневник

Кермес ќе се бои и осветлува

Вест
3 поврзани вести »

Ходорковски: Не постојат докази против мене

Утрински - 17.07.2004

Рускиот магнат се произнесе по обвиненијата МОСКВА - Рускиот мгнат, Михаил Ходорковски, ги отфрли како ?апсурдни" кривичните обвиненија поднесени против него. Во неговата прва изјава за случајот, Ходорковски изјави дека нема докази оти тој не ги плаќал даноците.

Криминалната група на Ходорковски купувала акции со измами

Вест

Ходорковски ќе се откаже од акциите да се исплати доплгот на Јукос

Вест
3 поврзани вести »

Со помошта на странците ја губиме самостојноста

Дневник - 13.07.2004

ХЕЛСИНШКИ КОМИТЕТ Со вклучувањето на странскиот фактор во донесувањето клучни одлуки од доменот на државното уредување, не само што се урива правниот поредок на државата туку таа и фактички ја губи самостојноста, нагласува Хелсиншкиот комитет во месечниот извештај за јуни.

Македонија го губи суверенитетот

Време

Македонија ја губи самостојноста

Утрински
3 поврзани вести »

Обнова на фасадата на „Ибни Пајко"

Утрински - 15.07.2004

Акција Наскоро ќе почне обновата на фасадата на зградата ?Ибни Пајко" на влезот во Старата чаршија, најавуваат од Градот. За таа цел веќе се почнати подготвителните активности за санација на објектот. Обновата на фасадата на ?Ибни Пајко", во која е сместен ресторанот ?Пирин Планина" е дел од ...

Зградата на Ибни Пајко пак ќе биде црвена

Вест

Фасади ќе се бојадисуваат и во Старата чаршија

Дневник
3 поврзани вести »

12 киднапирања во последната година

А1 - 14.07.2004

Киднапирано момче од тетовско Желино, грабнат, малтретиран и ограбен 50 годишен Кумановец, криминалци држеле во заложништво косовски бизнисмен. Ова се само дел од киднапирањата што се случија во последните два месеци. Но полицијата официјално регистрирала 12 од почетокот на годинава до денеска, ...

Мајката плати 10.000 евра за слободата на својот син

Дневник

Три лица обвинети за грабнување и изнуда

А1
3 поврзани вести »

Илјадници капачи во забранета вода

Дневник - 16.07.2004

"ТРЕСКА" ВРИЕ ОД НАРОД УШТЕ НЕОТВОРЕНА Резултатите од испитувањата на квалитетот покажале дека наместа водата е од четврта категорија, поради што езерото официјално се уште е затворено Повеќе од 3.000 луѓе секојдневно се капат во рекреативното езеро Треска иако официјално се уште не е пуштено во ...

Половина лето помина, а рекреативното езеро официјално не проработи

Утрински

Во водите на езерото Треска се удави 19 годишник

А1
3 поврзани вести »

Состојбата на границата кон Косово е безбедна и стабилна

Време - 14.07.2004

СПОРЕД МО И МВР Безбедносната состојба во земјава е стабилна и не се забележани илегални преминувања на вооружени групи од Косово, тврдат министерствата за одбрана и за внатрешни работи во вчерашното соопштение. „Граничната бригада на АРМ нема забележано илегални преминувања на вооружени групи и ...

МО и МВР тврдат дека во Македонија нема вооружени групи од Косово

Утрински

МО и МВР демантираат дека вооружени Косовци влегле во Македонија

А1
3 поврзани вести »

Тајната на доминацијата е во одличната стратегија на тимот

Дневник - 13.07.2004

ФОРМУЛА 1 - ПО ПОБЕДАта во в. БританиЈа Во Франција, Ферари имаше 4 пит-стопа, а другите три, а завчера ги штедеа гумите на квалификациите за да издржат со две влегувања во боксот Германецот Михаел Шумахер по својата 80-та победа во кариерата во трките од Формула 1 што ја оствари на патеката ...

Шумахер освен што победи, стигна и до 100 бода

Време

Чиста десетка за Михаел Шумахер

Дневник
3 поврзани вести »

Промовирани црногорското знаме, грб и химна

Време - 15.07.2004

ЦРНА ГОРА СИ ГО ТРАСИРА ПАТОТ КОН НЕЗАВИСНОСТА Военото знаме на црногорската владејачка династија Петровиќ, заедно со новиот грб и химната „Ој свијетла мајска зоро“ се новите обележја на Црна Гора. Тие беа промовирани на завчерашното одбележување на новиот црногорски празник 13 јули - Ден на ...

Ѓукановиќ вели дека и Србите наскоро ќе побараат независност

Дневник

Ѓукановиќ „Црна Гора ќе биде независна“

А1
3 поврзани вести »

Денот на Бастилја во Нерези без македонскиот државен врв

Вест - 16.07.2004

Француската амбасада во Република Македонија завчера го прослави Денот на француската република, 14 јули, со прием во дворот на манастирот Свети Пантелејмон, во Нерези. Најголемиот француски празник го одбе Француската амбасада во Република Македонија завчера го прослави Денот на француската ...

Британката кралска гарда ја предводеше француската парада на Денот на Бастилја

Вест

<B>Британски војници ја предводеа парадата на Денот на Бастилја

Утрински
3 поврзани вести »