TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-07-12 до 2004-07-18

Само 60.000 Македонци имаат пари да си купат се што им треба

Дневник - 17.07.2004

СПОРЕД АНАЛИЗИТЕ НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ Најпогодени од сиромаштијата се пензионерите и работниците со ниско ниво на образование Само 3,1 отсто од граѓаните во земјава, односно околу 60.000 сметаат дека можат да ги задоволат сите свои потреби со месечните приходи, а дури 69,5 отсто ја немаат оваа ...

Тројца од десет Македонци живеат под линијата на сиромаштијата

Вест

Народот живее под границата на сиромаштијата

Утрински

Со стегната економска политика нема раст на животниот стандард

Дневник

УНДП ГИ ПРОМОВИРАШЕ ГЛОБАЛНИОТ И НАЦИОНАЛНИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ЧОВЕКОВИОТ РАЗВОЈ

Канал5

Утрински

6 поврзани вести »

Мерион Џонс засега е учесничка во Атина само во скок во далечина

А1 - 18.07.2004

Американското изборно атлетско натпреварување за настап на Олимписките игри во Атина некаде меѓу допинг-скандалите и меѓу обидите на Мерион Џонс вистински да се врати на патеките по породилното отсуство, но и по обвинувањата дека и таа користела недозволени стимулативни средства.

Џонс ќе скока во далечина на ЛОИ Атина 2004

Дневник

Мерион Џонс обезбеди место во американскиот тим на ОИ во Атина

А1

Џонс на чекор до "виза" за ЛОИ Атина 2004

Дневник

Мерион Џонс нема да ја брани титулата на 100 метри

Време

Време

6 поврзани вести »

Полесно повредени двајца работници

Вест - 17.07.2004

ДЕТОНАЦИЈА ВО ПОГОНОТ ЧЕЛИЧАРНИЦА ВО "МАКСТИЛ" ВО СКОПСКАТА ЖЕЛЕЗАРНИЦА Силна детонација, завчера вечерта во 19,20 часот одекна во Челичарницата на "Макстил" во скопската Железарница во погонот на електро-лачната печка за топење старо железо, во која полесно биле повредени двајца работници.

Се подобрува здравствената состојба на двајцата повредени

Време

Подметнат експлозив во електропечка на "Макстил"?

Утрински

Избегната катастрофа, повредени двајца работници

Дневник

Работниците повредени во експлозијата во Макстил на домашно лекување

А1

А1

6 поврзани вести »

Поповска воздржана за предлогот на новите општини

Утрински - 16.07.2004

Либералдемократите со тешко срце го прифатија предлогот за двојазично Скопје Либерално-демократската партија, со едвај обезбеден кворум, на завчерашната седница на Централниот одбор го прифати компромисниот предлог за територијалната организација на Македонија.

Лилјана Поповска плачела за Скопје и за Струга

Дневник

Третиот пат ја осуди новата територијална организација

А1

ВМРО-ДПМНЕ не сака пролонгирање на локалните избори

Утрински

Ристо Пенов во глувчешка дупка

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Македонските градежни фирми турбо го градат „Рамстор“

Утрински - 17.07.2004

Под будното око на турските контролори нема одморање во работно време Работат две македонски фирми: „29 Мај“ и „Еурокомпани“ со стотина работници во две смени Сања Наумовска Трговскиот центар ?Рамстор" ќе биде готов за 280 дена, бидејќи динамиката и условите за работа се утврдени со ИСО-стандардите ...

Се копа теренот за изградба на „Рамстор"

Утрински

Градежниците бараат помош од банките за настап на светскиот пазар

Утрински

Градежните фирми се пред пропаѓање

Дневник

Градежните фирми тврдат дека државата им го зема бизнисот

А1

Канал5

6 поврзани вести »

5 загинати, 12 повредени во експлозија во Ирак

А1 - 17.07.2004

Петмина Ирачани загинаа, а 12 се повредени во денешната експлозија на автомобил-бомба пред зградата на Ирачката национална гарда во градот Махмудија, 30 километри јужно од Багдад. Припадниците на Националната гарда го забележале автомобилот кога се приближувал кон зградата и отвориле оган врз него, ...

Автомобил бомба уби 10 полициски службеници

Вест

Во нов бомбашки напад уште 10 човечки жртви

Утрински

Самоубиец бомбаш уби 11-мина во Багдад

Вест

Автомобил-бомба уби 10 луѓе во "Зелената зона " во Багдад

Утрински

А1

6 поврзани вести »

Кинеска донација од 3.300 компјутери

Време - 14.07.2004

МЕМОРАНДУМ Македонскиот министер за образование и наука, Азис Положани, и кинескиот амбасадор во земјава, Џанг Ванксуе, вчера потпишаа Меморандум за разбирање со кој кинеската влада донира 3.300 компјутери за нашите основни училишта, јави МИА.

За основните училишта 3.000 компјутери

Време

Кина донираше 3.300 компјутери за основците

Утрински

Основците ќе добијат 3.300 компјутери

Дневник

Кина и подари на Македонија 3.300 компјутери

А1
5 поврзани вести »

50 милиони долари заем за здравството, социјалата и јавниот сектор

Вест - 16.07.2004

МАКЕДОНИЈА СЕ ЗАДОЛЖУВА Министерот за финансии Никола Поповски и постојаниот претставник на Светската банка во Македонија Сандра Блуменкамп вчера потпишаа договори за заем за прилагодување во управувањето во јавниот сектор ПСМАЛ, за заем за имплементација на социјалната заштита СПИЛ и за заем за ...

Светска банка одобри 50 милиони долари за реформи во јавниот сектор

Утрински

Владата ќе ги финансира надворешниот долг и девизните резерви

Дневник

Македонија доби три заеми од Светската банка

А1

МАКЕДОНИЈА ДОБИВА ТРИ ЗАЕМИ ОД СВЕТСКА БАНКА, ВРЕДНИ 49,8 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Канал5
5 поврзани вести »

Поевтини лекови за граѓаните

А1 - 15.07.2004

Македонските граѓани од денеска можат да купуваат поевтини лекови, но истовремено ќе можат да бираат и поскап лек со определена доплата, соопшти Фондот за здравствено осигурување. Директорот на Фондот Никола Пановски на минатонеделната прес-конференција истакна дека осигурениците ќе имаат за 25 ...

Фондот ветува полни рафтови и поевтини лекови

Време

"Бесплатните" лекови по избор на пациентите

Дневник

Од денес поевтини лекови за осигурениците и лек по избор.

Канал5

Лековите се потрошија како алва

Дневник
5 поврзани вести »

Фелпс "призна" дека ќе плива за осум злата на ЛОИ

Дневник - 16.07.2004

ПЛИВАЊЕ Американскиот пливач Мајкл Фелпс ќе настапи на осум трки на ЛОИ Атина 2004 во обид да го надмине рекордот на неговиот сонародник Марк Шпиц од освоени седум олимписки злата поставен на Игрите 1972 година. Фелпс (19) ќе настапи на пет трки во поединечна конкуренција и во три штафети, но нема ...

Од девет дисциплини фаворит за злато во седум

Вест

Спортски микс

Утрински

Светски рекорди на Пирсол и на Бирд

Дневник

Арон Пирсол го подобри светското најдобро време на 200 метри грбно

А1
5 поврзани вести »