TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-07-12 до 2004-07-18

Цените на енергијата повисоки за 1,6 отсто

Време - 17.07.2004

СТАТИСТИКА Цените на индустриските производи минатиот месец во однос на мај годинава беа повисоки за 0,6 отсто, во однос на ланскиот просек за 1,4 проценти, а во споредба со истиот месец 2003 за 2,3 отсто. Според главните индустриски групи, индексите на цените во јуни во однос на мај бележат пораст ...

Податоците за производството ретроактивно ќе се коригираат?

Утрински

Цените на индустриските производи во јуни повисоки за 0,6%

А1

Нема економија со неспособни функционери

Време

Премиерот и претседателот конечно признаа дека има пад на индустриското производство

Време
5 поврзани вести »

Бунарџик се издава преку оглас во „Фајненшл тајмс“

Време - 15.07.2004

СЛОБОДНАТА ЕКОНОМСКА ЗОНА БАРА КИРАЏИИ „Фајненшл тајмс“ го објави огласот за закуп на локации во Бунарџик испратен од велшката фирма „Глендор естејтс“, која беше избрана на тендерот за основање на слободната економска зона. „Фантастична можност за инвестирање и проширување на бизнисот во слободната ...

"Глендор естејтс" преку оглас во "Фајненшел тајмс" бара закупци за "Бунарџик"

Утрински

Велшаните бараат инвеститори за "Бунарџик" преку "Фајненшел тајмс"

Дневник

„Глендор естејтс“ објави оглас во „Фајненшел тајмс“ за закупци на Бунарџик

А1
4 поврзани вести »

Бесплатна помош во борбата против корупцијата

Време - 15.07.2004

ЦЕНТРИ НА ТРАНСПАРЕНТНОСТ МАКЕДОНИЈА Граѓаните можат да побараат бесплатна помош и совет за случаи поврзани со корупција во четирите центри - во Скопје, Тетово, Штип и во Кавадарци, отворени од Транспарентност Македонија, а во насока на намалување на корупцијата.

Отворени центри за борба против корупцијата

Утрински

Транспарентност ќе дава бесплатна правна помош за случаи на корупција

А1

Транспарентност Македонија во борбата против корупцијата

А1
4 поврзани вести »

Првиот македонски мјузикл „Чија си“

А1 - 17.07.2004

Продуцент на мјузиклот „Чија си“ е Универзална сала, организаторите го најавуваа како прв вистински македонски проект од овој жанр. Мјузиклот е работен според текстот на некогаш популарната пиеса на Сашко Насев, а вклопени се 20-тина музички хитови на композиторот Славе Димитров, осовременети со ...

"Чија си" како мјузикл со хитовите на Славе Димитров

Вест

Прв вистински македонски мјузикл

Утрински

Мјузиклот "Чија си" на Насев премиерно

Дневник
4 поврзани вести »

Во прашање е доведен моралниот кредибилитет на власта

Време - 17.07.2004

МОРАЛЕН СУД НА МАКЕДОНИЈА Моралниот суд на Македонија испрати јавно предупредување до носителите на власта поради отстапување од морално-етичките норми и критериуми во вршењето на функциите во државата. Власта се предупредува за отсуството на одговорност во владеењето и во однесувањето спрема ...

Ќе се продлабочи поделбата на земјата по национална основа

Утрински

Рамковниот се спроведува така за да се подели државата

Дневник

МСМ „Децентрализацијата - поделба на земјата по етничка основа“

А1
4 поврзани вести »

Од понеделник "пелистерка" се враќа на пазарот

Вест - 15.07.2004

ЗАКОПАНИ СЕКИРИТЕ ВО БИТОЛСКИ "ЛОЗАР" По 45 дена штрајк и многу тензии, од вчера вработените во некогашниот ПОС АИК "Лозар" се повторно на своите работни места. На ваквиот епилог му претходеле речиси целодневни преговори во еден од погоните на Меџитлија каде што завчера дошло до договор меѓу ...

„Пелистерката“ од понеделник повторно на пазар

Време

Лозарци се вратија на работа на чело со новите сопственици

Утрински

Лозарци и циповци ги закопаа воените секири

Дневник
4 поврзани вести »

Погребани повеќе од 300 жртви во Сребреница

Утрински - 13.07.2004

По масакрот што се случи пред девет години Годишнината од масакрот беше одбележана и во Хаг, со пуштање воздух бели балони во знак на сеќавање на жртвите СРЕБРЕНИЦА - Илјадници лица се собраа во близина на Сребреница, во Босна, на погребот на повеќе од 300 жртви од масакрот што се случи пред девет ...

По 9 години закопани новите тела од масакрот во Сребреница

Вест

Одбележана деветгодишнина од масакрот во Сребреница

Време

Масовен погреб на годишнината од масакрот

Дневник
4 поврзани вести »

Експлозија на рачна бомба во Драчево

А1 - 18.07.2004

Рачна бомба кашикара била фрлена и експлодирала во мирната населба Драчево, ноќеска 2 и пол часа по полноќ. Некој ја фрлил бомбата пред куќата број 28 на улицата „Јанко Мишиќ“, на стотина метри од поштата во Драчево. Сопственикот на куќата се уплашил од експлозијата, но не знае кој би можел да ја ...

Фрлена бомба "кашикара" во двор на куќа

Вест

Во населбата Топанско поле експлодирала бомба кашикара

А1

Утринава експлодирала бомба во населбата Топанско Поле

Канал5
4 поврзани вести »

Мафијашот Шиптарсе среќавал со Шешељ

Дневник - 15.07.2004

СВЕДОЧЕЊЕ НА ЛЕГИЈА Лидерот на Српската радикална странка, Воислав Шешељ, барем двапати се сретнал со Душан Спасојевиќ-Шиптар, еден од водачите на Земунскиот клан, јави Макфакс. Ова денеска пред Специјалниот суд во Белград го изјави Милорад Улемек-Легија, првообвинет за убиството на српскиот ...

Легија: „Душан Спасојевиќ имаше средби за Шешељ“

А1

Судењето на Легија ќе продолжи во септември

А1

Легија: „Не сум замешан во убиството на Ѓинѓиќ“

А1
4 поврзани вести »

Жителите на Рамина се уште без покрив над главата

А1 - 17.07.2004

Урнати куќи и расфрлен градежен материјал 1 месец е слика на велешка Рамина откако запре уривањето на куќите. Нивните сопственици велат дека Министерството за транспорт и врски се уште им нема доделено локација на која што ќе треба да го пренесат остатокот од градежниот материјал.

Повеќе лица од урнатите куќи останаа под ведро небо

Утрински

Што со Рамина, министре?

Дневник

Им ги урнаа куќите, не им дадоа плацови

Дневник
4 поврзани вести »