TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-07-12 до 2004-07-18

Владата доби аплауз од меѓународната заедница

Време - 17.07.2004

РЕАКЦИИ НА САД, НАТО, ЕУ И НА ОБСЕ ЗА ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈАТА Ивана Серафимова Владата донела храбра одлука за новата територијална организација на Македонија, со тоа што го ставила интересот на граѓаните на прво место и едновремено ги почитувала духот и словото на охридскиот рамковен договор - ова е ...

Договорот ја претставува определбата за мултиетничко општество

Утрински

Договорот ја претставува европската определба на Владата

Дневник

Стејт департментот и Солана сo честитки за децентрализацијата

А1
4 поврзани вести »

Банкарските камати засега не се намалуваат

Утрински - 15.07.2004

Иако спуштањето на стапките на ломбардните заеми е чекор напред во релаксирање на монетарната политика НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА Банкарите го поздравуваат најновиот потег на монетарната власт во земјава за намалување на каматните стапки на ломбардните кредити.

Намалена каматата за кредитите за банките

Време

Каматите на ломбардните кредити намалени од 14 на 11 отсто

Утрински

НБРМ ја намали каматната стапка на ломбардниот кредит

А1
4 поврзани вести »

<B>Дејан СпасовиЌ - скулптор и музичар

Утрински - 17.07.2004

Утрово се будам со дилемата: дали да одам на Галичка свадба или во Врање, каде што со една интересна група-музичари треба да работиме на еден музички проект. Во секој случај, со време треба да ја разрешам дилемата, а несомнено и на едното и на другото место ќе има интересни ...

<B>Мерсиха Шукри - харфистка

Утрински

<B>Томи Стефановски - пливач

Утрински

<B>Гоце Арнаудов - пејач

Утрински
4 поврзани вести »

Ограничувањето на конкуренцијата е според европските критериуми

Време - 14.07.2004

СОБРАНИСКА КОМИСИЈА ЗА ЕВРОПСКИ ПРАШАЊА Комисијата за европски прашања го разгледа предлогот за донесување закон против ограничување на конкуренцијата во делот на неговата усогласеност со европското законодавство. Панче Бардаров, директор на Монополската управа при Министерството за економија, рече ...

Македонија ќе ја ограничи конкуренцијата по европски терк

Утрински

Конкуренцијата се усогласува со европското законодавство

Дневник

Се зголемуваат казните за злоупотреба на монополот

Дневник
4 поврзани вести »

Аргентина втора во групата, и Уругвај се уште се надева

Дневник - 15.07.2004

КОПА АМЕРИКА Аргентина со триумфот од 4-2 над соседот Уругвај се избори за четврт-финалето од Копа Америка, каде што ќе се сретне со домаќинот Перу. Во истата група, Мексико ја задржа првата позиција со победата над Еквадор. Мексико го совлада со 2-1 Еквадор, кој остана на дното од групата Б, без ...

Аргентина избегна рана пресметка со Бразил

А1

Аргентина загуби и од Мексико

Време

Мексико казнува и од две шанси

Дневник
4 поврзани вести »

Декларациите на македонски го стопираа увозот

Вест - 14.07.2004

СТОТИНА КАМИОНИ ЗАГЛАВИЈА НА УВОЗНИОТ ТЕРМИНАЛ ВО СКОПЈЕ Вчера околу стотиина камионџии не можеа да ја царинат стоката, зашто немаа декларации на македонски јазик за стоките што ги превезуваат, што како нова обврска од Законот за царина почна на терминалите да се сп На увозниот царински терминал во ...

Камионџии се враќаат од граница поради немање декларација

Утрински

Царинските терминали денеска беа преполни со камиони.

Канал5

Нема увоз на производи доколку немаат декларација на македонски

А1
4 поврзани вести »

Заканите од Ал Каеда би ги одложиле изборите во САД?

Утрински - 14.07.2004

Според списанието „Њусвик" ВАШИНГТОН - Американските претставници за контратероризам, повикувајќи се на ?алармантните" разузнавачки информации за можен напад на Ал Каеда во САД оваа есен, го разгледуваат предлогот што би можел да доведе до одложување на претседателските избори во ноември во случај ...

САД сакаат да ги одложат изборите поради опасност од терористички напади

Вест

Белата куќа бара начин да гиодложи претседателските избори

Дневник

Њузвик: „Се разгледуваат правни чекори за одлагање на изборите во САД“

А1
4 поврзани вести »

ИЛЈАДА И ЕДНА ЕРОТСКА НОЌ: Секс на работ од креветот

Вест - 16.07.2004

СЕКСИ ЌОШЕ Женското седи на работ од креветот со расчекорени, издигнати и свиткани нозе. Мажот е во средината и се потпира со нозете на подот, а со рацете на креветот. Во ваква поза девојката релативно е ограничена во движењата, а мажот е активен и подоминантен. Овозможена е длабока пенетрација.

ИЛЈАДА И ЕДНА ЕРОТСКА НОЌ: Вкрстени нозе

Вест

ИЛЈАДА И ЕДНА ЕРОТСКА НОЌ: Малку агресивно

Вест

Илјада и една еротска ноќ: Класика

Вест
4 поврзани вести »

Во Русија убиен уште еден новинар

А1 - 17.07.2004

Една недела по убиството на главниот уредник на руското издание на списанието „Форбс“ Пол Хлебников, во Москва е убиен и ерменскиот новинар Паил Полојан. Телото на Полојан, кој работел за весникот на ерменски јазик што излегува во рускиот главен град, било откриено во близина на Москва.

Хлебников искрвавил во заглавен лифт

Утрински

Убиен уредникот на руски "Форбс"

Вест

Милијардерите го вратија ударот?

Утрински
4 поврзани вести »

Изгореа седумдесетина ученици

Време - 17.07.2004

ПОЖАР ВО ИНДИЈА Најмалку 77 деца загинале, а повеќе од 30 се повредени во силниот пожар што зафати училиште во индиската држава Тамил Наду. - Пронајдовме седумдесет и седум тела, а 34 од децата се хоспитализирани во локалната болница - истакна С. Натарајани, претставник на локалната полиција.

Пожар во индиско училиште усмрти 75 деца

Вест

Над седумдесет деца загинаа во пожар

Утрински

Десетици деца изгореа во училиште

Дневник
4 поврзани вести »