TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-07-12 до 2004-07-18

Положани размислува дали да го озакони факултетот за физичко

Време - 14.07.2004

ТЕТОВСКИ УНИВЕРЗИТЕТ Ние сме во фаза на размислување како да го надминеме проблемот за факултетот за физичка култура на тетовскиот универзитет и неговото спојување со факултетот за хуманистички науки. Министерството е спремно да ја разгледа иницијативата од матичната комисија на тетовскиот ...

Положани размислува како да се легализираат двата непризнаени факултета

Утрински

Положани бара ФФК да се врати на Тетовскиот универзитет

А1

Запиши се во Прилеп и во Охрид, студирај во Скопје

Утрински
4 поврзани вести »

Арбен Џафери: Албанците не добија ништо

Утрински - 17.07.2004

Изјава Албанците не добија ништо со владиниот предлог за новата територијална поделба на земјава, изјави лидерот на ДПА, Арбен Џафери, за Радио Слободна Европа. "Со договорот меѓу владините коалициски партнери не е постигнато ништо, бидејќи до 1996 година ја имавме токму оваа територијална ...

Албанците не добија ништо

Дневник

Територијална поделба како во 60-тите

Време

Предложената територијална организација е подобра за Албанците

Утрински
4 поврзани вести »

До Нова година ќе летаат уште 1.000 административци

Вест - 16.07.2004

До вчерашниот последен рок за отпуштање на 1.000 административци, даден од Меѓународниот монетарн фонд, за технолошки вишок се прогласени вкупно 994 буџетари. Од нив, околу 300 се од Министерството за внатрешни работи, околу 400 од образованието, стотина се од финансиските и даночните институции, ...

Отпуштени од работа 994 буџетари

Утрински

Заврши првата фаза од реформата во јавната администрација,

А1

Подготвени списоците за отпуштањата во администрацијата

Утрински
4 поврзани вести »

Пронајдено големо количество вода во барениот колбас на „Солета“

Време - 14.07.2004

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЕКОНОМИЈА Во посебниот барен колбас на „Солета“ е пронајдено присуство на вода, над пропишаното во одредбите на Правилникот за квалитет на производи од месо, потврди Министерството за економија. Според портпаролот Пачемски, пазарната инспекција, во интерес на потрошувачите, со ...

Посебниот барен колбас на „Солета“ со поголемо присуство на вода

Утрински

Само колбасот на Солета не одговара на одредбите од правилникот

А1
3 поврзани вести »

Ќе се градат четири нови јавни паркиралишта

Утрински - 17.07.2004

Ублажување на недостигот од места за паркирање Користењето на паркинзите ќе се наплаќа по симболични цени Градските власти најавуваат дека до крајот на месецов ќе почнат со изградба на паркинзи на четири локации во градов. Планирано е нов паркинг-простор да се гради пред Министерството за ...

Нови паркинзи за помалку нервози

Дневник

Ќе се градат четири нови паркиралишта во Скопје

Вест
3 поврзани вести »

Молотови коктели пред СДСМ

Време - 17.07.2004

ПРИЛЕП Два молотови коктели, кои не предизвикале поголема материјална штета, вчера околу 2 часот утрото експлодирале пред општинската организација на СДСМ во Прилеп. Бил предизвикан мал пожар, кој не ги зафатил просториите на општинската организација, информира Александар Дамески, секретар на ОО на ...

Молотови коктели фрлени врз седиштето на СДСМ

Утрински

Молотови коктели врз зградата на СДСМ

Дневник
3 поврзани вести »

Балетот " Ташула" на Долни сарај

Вест - 14.07.2004

ВЕЧЕРВА НА ОХРИДСКО ЛЕТО Вечерва (21 часот) на "Охридското лето" на сцената на Долни сарај ќе гостува балетот "Охридската робинка Ташула" на Македенскиот Балет и Опера. Автор на музиката на либретото на Миле Волканоски е Стојан Стојков, а со оркестарот на театарот ќе диригира маестро Саша ...

Охридско лето 2004

Време

"Охридската робинка Ташула" на сцената на Долни сарај

Дневник
3 поврзани вести »

Грчките новинари повторно во дводневен штрајк

А1 - 16.07.2004

Од утрово во осум часот до недела во истото време, грчките новински агенции АНА и МПА нема да објавуваат вести поради обновениот 48-часовен штрајк. Денеска излегоа од печат грчките весници и списанија, но утре и задутре повторно нема да бидат достапни за читателите.

Втор ден од штрајкот на Грчките новинари

А1

Штрајк на грчките новинари

А1
3 поврзани вести »

Готова ДНК-анализата на телата од Јама

А1 - 14.07.2004

Во Сараево се готови резултатите од ДНК-анализата на 4-те тела пронајдени во кичевска Јама, тие во Македонија ќе бидат донесени во петок, а за јавноста познати наредната недела, велат во скопската канцеларија на Меѓународната комисија за исчезнати лица.

Жртвите биле застрелани, па фрлени во длабоката јама

Време

Телата од Јама прво биле застрелани

Дневник
3 поврзани вести »

Македонија конечно ќе добие атлетска патека

Вест - 13.07.2004

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ЕВРОПСКАТА АСОЦИЈАЦИЈА НА ОЛИМПИСКИТЕ КОМИТЕТИ, МАРИО ПЕСКАНТЕ, ВО СКОПЈЕ Македонија наесен конечно ќе добие атлетска патека според олимписки стандарди, соопшти вчера претседателот на Европската асоцијација на националните олимписки комитети (ЕАНОЦ), Марио Песканте, кој со ...

"Градскиот стадион" на есен со олимписка атлетска патека

Утрински

Атлетски патеки како подарок за Македонија

Дневник
3 поврзани вести »