TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-07-12 до 2004-07-18

Сведок тврди дека полицајци го малтретирале за да го смени исказот

Време - 17.07.2004

СУДЕЊЕ ЗА УБИСТВОТО НА РОМЕО ЖИВИЌ Сведокот Златко Пановски, вработен во сендвичарницата „Фреш“, на вчерашното рочиште против Јане Павловски-Тица, обвинет за убиство на кумановецот Роме Живиќ, пред кривичниот совет тврдеше дека во текот на истрагата полицајци го малтретирале за да го смени исказот ...

Ромео Живиќ прв пукал, тврди еден од сведоците

Вест

Ромео прв испука четири куршуми, а потоа се струполи на земја

Дневник
3 поврзани вести »

Швеѓанецот Мајкл Салин нов шеф на ЕУ за Македонија

Време - 14.07.2004

ЕВРОПСКА УНИЈА Мајкл Салин е новиот висок претставник на Европската Унија во Македонија. Педесет и деветгодишниот Швеѓанец од 1 август годинава ќе го наследи досегашниот европретставник во земјава, Сорен Јенсен Петерсен, кој од Кофи Анан, генералниот секретар на ОН, е назначен на должноста шеф на ...

Швеѓанецот Микаел Салин ќе го замени Јесен Петерсен

Утрински

Мајкл Салин нов специјален претставник на ЕУ за Македонија

А1
3 поврзани вести »

СФОР категоричен, Караџиќ не е уапсен

А1 - 14.07.2004

„Силите на СФОР не го уапсија Радован Караџиќ. Категорично тврдам дека информацијата за апсењето на Караџиќ е без никаква основа и понатаму не би шпекулирал на таа тема. Ова денеска го изјави портпаролот на СФОР Марк Хопе во изјава за белградскиот весник „Данас“.

Национал: „Уапсен Радован Караџиќ“

А1

СФОР ја неутрализира мрежата на соработници на Караџиќ

А1
3 поврзани вести »

Французинот Виренк триумфираше на Денот на Бастија

Утрински - 16.07.2004

Десетта етапа на Тур Д Франс од Лимож до Ст. Флор (237 км) Французинот Ришар Виренк е победник на десеттата, воедна најдолга етапа на велосипедската трка Тур де Франс. Шест часа и 24 секунди му беа потребни на Виренг за триумф на етапата што се возеше од Лимож до Сент Флор во должина од 237 ...

Виренк славеше на Денот на Бастилја

Дневник

Ришар Виренк победи во најдолгата етапа од годинашната Тур Д Франс

А1
3 поврзани вести »

Оливер Мусовиќ изложува во затворска келија

Вест - 16.07.2004

Македонскиот уметник Оливер Мусовиќ утре ќе учествува на групната изложба насловена "Орхидеја" која ќе биде отворена во зградата на поранешниот затвор во Цетиње. Оливер Мусовиќ во една од ќелиите на затворот ја изложува просторната инсталација "Дигачи на тегови", изработена специјално за оваа ...

Оливер Мусовиќ изложува во Бангкок

Вест

"Тука и сега" на Оливер Мусовиќ во Бангкок

Дневник
3 поврзани вести »

Водачот на АНАдоби 18 месеци затвор

Дневник - 16.07.2004

ОДЛУКА НА СУДОТ ВО ТИРАНА Основниот суд во Тирана завчера го осуди на 18 месеци затвор Идајет Беќири, водач на терористичката група АНА и секретар на Фронтот за национално обединување на Албанците, поради ширење национална омраза.

Политичкиот лидер на АНА осуден на 18 месеци затвор

А1

Политичкиот лидер на АНА Беќири осуден на 1 година и 6 месеци

А1
3 поврзани вести »

Светскиот рекордер Монтгомери не се квалификува на Олимпијадата

Утрински - 13.07.2004

По седмото место на 100 м на олимписките квалификации во Лонг Бич Откако олимписката победничка Мерион Џонс не успеа да обезбеди пласман во трката на 100 м. на Олимпијадата во Атина, истото му се случи и на нејзиниот сопруг, светскиот рекордер на 100 м, Тим Монтгомери.

Монтгомери нема да трча на 100 метри во Атина

Дневник

Тим Монтгомери нема да настапи на Олимписките игри во Атина

А1
3 поврзани вести »

Затвор за судијата кој примил 250 евра мито

Вест - 17.07.2004

ПРЕСУДА ЗА ЗЕМАЊЕ ПОТКУП ВО ОСНОВНИОТ СУД ВО СТРУМИЦА Аксел Сулејманов, извршен судија од Основниот суд во Струмица е прогласен за виновен за кривичното дело примање поткуп и е осуден на една година и три месеци затвор. Така одлучи тричлениот судски совет во струмичкиот суд, со кој претседаваше ...

Судијата Сулејманов обвинет за земање мито тврди дека бил наместен

Вест

Судија примил поткуп од 250 евра за да ја забрза судската постапка

А1
3 поврзани вести »

Линда Батлер врачи шест Награди за дизајн

Утрински - 17.07.2004

Доделени наградите на Вториот годиШен "Маде ин Мацедониа" натпревар во дизајн Во резиденцијата на Амбасадорот на САД, деновиве Претседателката на Управниот одбор на Помош за ракотворби, Линда Батлер, ги врачи наградите на победниците на Вториот годишен "Маде ин Мацедониа" натпревар во дизајн.

Награди за оригинален македонски дизајн

Вест

Доделени наградите за најдобри македонски ракотворби

Дневник
3 поврзани вести »

Полицијата треба да прерасне во сервис на граѓаните

Утрински - 17.07.2004

Прес Полиција способна да одговори на предизвиците во новите услови, поефикасно извршување на задачите, деконцентрација на моќта, поголема техничка опременост, транспарентност во работењето и доближување на полицијата до граѓаните, односно полицијата како сервис на граѓаните се целите кои до крајот ...

Полицијата во служба на граѓаните

Дневник

Полицијата сервис на граѓаните, една од нејзините реформски цели

А1
3 поврзани вести »