TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-07-19 до 2004-07-25

Црвенковски: Децентрализацијата не е федерализација

Вест - 24.07.2004

ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА ПРЕД НВО СЕКТОРОТ ГО БРАНЕШЕ КОНЦЕПТОТ ЗА ТЕРИТОРИЈАЛНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА Нема теорија или експерт кој може да го брани Охридскиот договор и не може сега само за реализацијата на еден сегмент од договорот да се повикуваме на експертски критериуми за организирање на општините, пот ...

Црвенковски: Децентрализација и за рамковниот договор

Време

Црвенковски не поддржува проект кој треба да ги спасува само Струга и Кичево

Утрински

Црвенковски: Поделбата е и по етничка основа

Дневник

Косово ќе се децентрализира

Дневник

А1 А1 Време Вест Вест Утрински Утрински Утрински

40 поврзани вести »

Се стравува дека во Ирак се киднапирани двајца Пакистанци

А1 - 25.07.2004

Се стравува дека во Ирак се киднапирани двајца пакистански државјани, изјави денеска портпаролот на Министерството за надворешни работи на Пакистан. „Се обидуваме да дознаеме детали. Стравуваме дека тие се киднапирани“, рече портпаролот Масуд Кан.

Ал Каеда им се заканува на Австралија и Италија

А1

Во Ирак загина уште еден американски војник

А1

И покрај заканите Австралија нема да ги повлече војниците од Ирак

А1

Пакистан ги соопшти условите за испраќање војници во Ирак

А1

А1 А1 А1 А1 Време Дневник Дневник Вест

38 поврзани вести »

МО демантира дека Бучковски користел службено возило за партиски цели

А1 - 25.07.2004

Министерството за одбрана денеска со писмено соопштение ги демантираше информациите дека министерот Владо Бучковски користел службено возило за извршување на партиски активности при неодамнешната посета на Струга. „Министерството за одбрана упатува остар демант на грубите дезинформации искажани на ...

МВР поднесе кривични пријави за настаните во Струга

А1

СДСМ апелира да не се повтори насилството од Струга

А1

Реакции на Здружението „Кичевчани за Кичево“ и Кризниот штаб

А1

ДПМНЕ „Бучковски намерно предизвика инциденти во Струга“

А1

Вест Време Вест Време Вест Вест Време Време

37 поврзани вести »

Железничарите го прекинаа штрајкот

Време - 24.07.2004

Вработени во Јавното претпријатие „Македонски железници“ вчера го прекинаа тридневниот штрајк, со што железничкиот сообраќај во земјава по тридневен застој повторно функционира, јавува МИА. Железничарите го прекинаа штрајкот откако раководството на претпријатието вчера претпладне ја исплати и ...

Железничкиот сообраќај нормализиран

Утрински

Возовите повторно во погон

Дневник

Прекинат штрајкот на МЖ

А1

Возовите и денес стојат

Вест

Време Утрински Дневник А1 Вест Време Утрински Дневник

24 поврзани вести »

Ефремов негира дека се договарал со Ахмети

Утрински - 24.07.2004

ДЕМАНТ Македонскиот амбасадор во Кина, Георги Ефремов, вчера дематираше дека имал каква било средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за време на конфликтот во 2001 година, ниту пак дека му нудел поделба на Македонија. "Не се познавам со Ахмети и никогаш во животот не сум имал каков било контакт со ...

На Ахмети не сум му предложил поделба на Македонија

Дневник

Ефремов негира дека на Ахмети му понудил договор за размена на територии

А1

Јас ви ја спасив државата, а вие ја растурате!

Време

Ефремов ми понуди да ја делиме Македонија

Вест

Утрински Утрински Дневник А1 А1 Време Време Утрински

24 поврзани вести »

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат

Утрински - 24.07.2004

РЕАКЦИЈА Управниот одбор и Дирекцијата на ?Струшките вечери на поезијата" вчера соопштија дека меѓународната поетска манифестација ќе се одржи во предвидениот термин од 25 до 30 август 2004 година. "СВП е институција што ги надминува не само општинските, туку и државните граници и затоа не смее да ...

Струга не е на распродажба

Дневник

„К'нга Јехо“ ќе ги замолкне „Струшките вечери на отпорот“

Време

Струшките вечери на отпорот три дена во мирување

Вест

Стружани ги прекинаа вечерите на отпорот

Утрински

Дневник Време Утрински Дневник А1 Време Утрински Утрински

21 поврзани вести »

Власта го попречува собирањето потписи

Вест - 24.07.2004

ДОСЕГА 90 ИЛЈАДИ ГРАЃАНИ СЕ ИЗЈАСНИЛЕ ЗА РЕФЕРЕНДУМ Иницијативата за распишување референдум досега има собрано над 90 илјади потписи во 34 подрачни одделенија и 91 месна канцеларија на Министерството за правда, информираше претседателот на СМК, Тодор Петров, кој е оптимист дека ќе се соберат ...

За референдум се потпишале 90.000 граѓани

Дневник

Собрани над 90.000 потписи за референдум

А1

Груевски: На Албанците не им треба референдум, тие го имаат СДСМ

Вест

Граѓаните треба да и кажат „не“ на Владата

Време

Утрински Дневник Вест Дневник А1 Утрински Дневник А1

18 поврзани вести »

Поповски: Буџаку не знае што му се случува во ресорот

Вест - 23.07.2004

КОАЛИЦИОНИТЕ МИНИСТРИ ВО КОНФЛИКТ На правдањето на Буџаку дека и Министерството за финансии продавало земјиште по смешни цени, Никола Поповски му врати оти не сака да демантира министер кој не знае што му се случува во неговиот ресор, а кажува за "Да ја дадеше некој друг министер изјавата, ќе ја ...

Поповски: Падот на индустриското производство е нерално прикажан

Утрински

Не продаваме државна земја во четири очи

Дневник

Поповски: „Буџаку не знае што се случува во неговиот ресор, а не во други“

А1

Поповски продава само парцели на кои има куќи

Вест

Вест Утрински Дневник Дневник А1 Вест Време Утрински

17 поврзани вести »

Повторно блокиран патниот правец Штип-Делчево

А1 - 25.07.2004

Незадоволни од предлог законот за новата територијална поделба, вечерва од 20 часот и 30 минути во целост повторно ќе биде блокиран и патниот правец Штип-Делчево, кај општината Облешево. Членовите на Кризниот штаб на Облешево од утревечер најавуваат 24-часовна блокада на оваа магистрала, доколку во ...

200 жени и деца од Облешево почнаа штрајк со глад

Вест

Повторно рампа на патот кон Штип

Дневник

Деблокиран магистралниот пат Штип-Делчево

А1

Берово ќе бара отштета од облешевци поради блокадата

Утрински

А1 Време Дневник А1 Вест Вест Време Утрински

15 поврзани вести »

Последни подготовки за утрешниот митинг

А1 - 25.07.2004

Здружениот опозициски блок и власта ги вршат последните подготовки пред утрешниот митинг, кој треба да се одржи во 20 часот пред Собранието, оценет и од двете страни како ризичен, по нередите во Струга. Опозицискиот блок се премисли и се откажува од намерата, веќе од утре изутрина да го блокира ...

Опозицијата апелира за мирни и демократски протести

Утрински

Георгиевски: Уште чекам покана за протестот пред Собранието

Вест

Никој не го кани Георгиевски на митингот

Утрински

Георгиевски се потпиша за референдум

Утрински

А1 Дневник Дневник А1 А1 Дневник Утрински Вест

15 поврзани вести »