TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-07-19 - 2004-07-25

МО демантира дека Бучковски користел службено возило за партиски цели

А1 - 25.07.2004

Министерството за одбрана денеска со писмено соопштение ги демантираше информациите дека министерот Владо Бучковски користел службено возило за извршување на партиски активности при неодамнешната посета на Струга. „Министерството за одбрана упатува остар демант на грубите дезинформации искажани на ...

СДСМ апелира да не се повтори насилството од Струга

А1

МВР поднесе кривични пријави за настаните во Струга

А1

Реакции на Здружението „Кичевчани за Кичево“ и Кризниот штаб

А1

ДПМНЕ „Бучковски намерно предизвика инциденти во Струга“

А1

Утрински Дневник Утрински Дневник Дневник Дневник Утрински Дневник

65 поврзани вести »

Црвенковски: Децентрализацијата не е федерализација

Вест - 24.07.2004

ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА ПРЕД НВО СЕКТОРОТ ГО БРАНЕШЕ КОНЦЕПТОТ ЗА ТЕРИТОРИЈАЛНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА Нема теорија или експерт кој може да го брани Охридскиот договор и не може сега само за реализацијата на еден сегмент од договорот да се повикуваме на експертски критериуми за организирање на општините, пот ...

Косово ќе се децентрализира

Дневник

Црвенковски не поддржува проект кој треба да ги спасува само Струга и Кичево

Утрински

Црвенковски: Поделбата е и по етничка основа

Дневник

Црвенковски: Децентрализација и за рамковниот договор

Време

А1 А1 Дневник Утрински Утрински Утрински Време Утрински

45 поврзани вести »

Последни подготовки за утрешниот митинг

А1 - 25.07.2004

Здружениот опозициски блок и власта ги вршат последните подготовки пред утрешниот митинг, кој треба да се одржи во 20 часот пред Собранието, оценет и од двете страни како ризичен, по нередите во Струга. Опозицискиот блок се премисли и се откажува од намерата, веќе од утре изутрина да го блокира ...

Ефремов негира дека се договарал со Ахмети

Утрински

Опозицијата апелира за мирни и демократски протести

Утрински

На Ахмети не сум му предложил поделба на Македонија

Дневник

Ефремов негира дека на Ахмети му понудил договор за размена на територии

А1

Вест Време Дневник Утрински А1 А1 Утрински Време

25 поврзани вести »

Возовите повторно во погон

Дневник - 24.07.2004

"МАКЕДОНСКИ ЖЕЛЕЗНИЦИ" Железничкиот сообраќај во државава по тридневен застој повторно функционира откако вработените во "Македонски железници" вчера го прекинаа штрајкот. Железничарите веќе не штрајкуваат откако раководството на јавното претпријатие вчера ја исплати и втората половина од мајската ...

Железничарите го прекинаа штрајкот

Време

Железничкиот сообраќај нормализиран

Утрински

Прекинат штрајкот на МЖ

А1

Возовите и денес стојат

Вест

Дневник Утрински Време А1 Утрински Дневник Вест Време

24 поврзани вести »

Пакистан ги соопшти условите за испраќање војници во Ирак

А1 - 25.07.2004

Пакистан им соопшти на Обединетите Нации дека ќе испрати војници во Ирак „само ако го замоли ирачката Влада, ако други муслимански земји исто така испратат свои контингенти и ако пакистанскиот Парламент го одобри тоа“. Пакистанскиот министер за информирање и медиуми Рашид Ахмед денеска изјави дека ...

И покрај заканите Австралија нема да ги повлече војниците од Ирак

А1

Во Ирак загина уште еден американски војник

А1

Се стравува дека во Ирак се киднапирани двајца Пакистанци

А1

Лавров „Русија нема да испрати војници во Ирак“

А1

А1 А1 Дневник Дневник Утрински Вест Време Утрински

23 поврзани вести »

Батлер ми ја зеде американската виза

Време - 24.07.2004

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ ТВРДИ Лоренс Батлер, амбасадор на САД во Македонија, му ја одзел американската виза на Љубчо Георгиевски. „На овој чин на Батлер гледам како на континуитет на неговата политика да уништи се за што се бореше Република Македонија во кризата во 2001 година.

САД му ја одзеле визата на Георгиевски

Утрински

Батлер му ја поништи визата на Љубчо

Дневник

Одземена американската виза на Љубчо Георгиевски

А1

Никој не го кани Георгиевски на митингот

Утрински

Утрински Време Вест А1 Дневник Дневник А1 А1

18 поврзани вести »

Не продаваме државна земја во четири очи

Дневник - 23.07.2004

ПЕТРОВ И ПОПОВСКИ МУ ОДГОВАРААТ НА БУЏАКУ Министерот Буџаку завчера изјави дека тој најмалку го користел дискреционото право да продава државно земјиште по пониски цени Министрите за земјоделство и за финансии, Славко Петров и Никола Поповски, демантираат дека продавале државно земјиште во четири ...

Поповски: Буџаку не знае што му се случува во ресорот

Вест

Поповски: Падот на индустриското производство е нерално прикажан

Утрински

Поповски: „Буџаку не знае што се случува во неговиот ресор, а не во други“

А1

Буџаку мисли дека не треба да сноси одговорност за продажбата

Утрински

Дневник Вест Дневник Вест А1 Утрински Време Вест

17 поврзани вести »

Власта го попречува собирањето потписи

Вест - 24.07.2004

ДОСЕГА 90 ИЛЈАДИ ГРАЃАНИ СЕ ИЗЈАСНИЛЕ ЗА РЕФЕРЕНДУМ Иницијативата за распишување референдум досега има собрано над 90 илјади потписи во 34 подрачни одделенија и 91 месна канцеларија на Министерството за правда, информираше претседателот на СМК, Тодор Петров, кој е оптимист дека ќе се соберат ...

За референдум се потпишале 90.000 граѓани

Дневник

Собрани над 90.000 потписи за референдум

А1

Груевски: На Албанците не им треба референдум, тие го имаат СДСМ

Вест

Опозицијата отвора два фронта

Дневник

Дневник Вест А1 Утрински Дневник А1 Утрински Време

16 поврзани вести »

Ал Каеда им се заканува на Австралија и Италија

А1 - 25.07.2004

Група која се претстави како европско крило на организацијата Ал Каеда се закани со напади во Австралија и Италија доколку нивните војници не се повлечат од Ирак. Во соопштението потпишано од „Исламска Тавхид група, Ал Каеда, Европа“ објавено на еден веб сајт, се наведува дека двете земји ќе бидат ...

Бугарски поп се заканувал со Ал Каеда

А1

Ал каеда се уште е сериозна закана за САД

Дневник

Бугарија на готовс

Време

Терористички закани против сојузничките сили во Ирак

А1

Време Вест Дневник Вест А1 А1 А1 Вест

15 поврзани вести »

Повторно блокиран патниот правец Штип-Делчево

А1 - 25.07.2004

Незадоволни од предлог законот за новата територијална поделба, вечерва од 20 часот и 30 минути во целост повторно ќе биде блокиран и патниот правец Штип-Делчево, кај општината Облешево. Членовите на Кризниот штаб на Облешево од утревечер најавуваат 24-часовна блокада на оваа магистрала, доколку во ...

200 жени и деца од Облешево почнаа штрајк со глад

Вест

Повторно рампа на патот кон Штип

Дневник

Деблокиран магистралниот пат Штип-Делчево

А1

Берово ќе бара отштета од облешевци поради блокадата

Утрински

А1 Време Дневник А1 Вест Време Вест Утрински

15 поврзани вести »