TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-07-19 - 2004-07-25

Пораз на Вардар и во реваншот со Шалке 04

А1 - 24.07.2004

Вардар не успеа да ја разубави разделбата од евроспската сцена оваа сезона. Пораз од фаворизираниот Шалке 04 и во реваншот од третото коло во Скопје. Разликата е во тоа што беше минимален со 2:1 за вкупни 7:1, заедно со оние 0:5 од ...

Вардарци ветуваат добра игра

Дневник

Без илузии за сензација, но со желба за надигрување

Утрински

Вардарци ќе је поправаат петката од Гелзенкирхен

Вест

Фудбалерите на Шалке 04 го одржаа првиот тренинг во Скопје

А1

А1 Утрински Вест Дневник Вест Дневник Утрински Утрински

14 поврзани вести »

Костов „Стружани имаат ирационален страв од т.н. Голема Албанија“

А1 - 24.07.2004

„Неуспехот што сега се случува во врска со владиниот предлог за децентрализацијата лежи во тоа што Владата на граѓаните можеби доволно не им го објасни процесот“, изјави македонскиот премиер Хари Костов во денешното интервју за Радио Дојче Веле порограма на македонски.

Костовски нека си поднесе оставка на функцијата

Утрински

Наместо употреба на сила, власта треба да ги сослуша граѓаните

Време

Тупурковски и Трајанов: Власта војува со народот

Вест

Власта нема слух за расположението на граѓаните

Утрински

А1 Вест Утрински Време Дневник А1 Утрински Утрински

14 поврзани вести »

Армстронг прв велосипедист со шест победи на Тур Д Франс

А1 - 25.07.2004

Американецот Ленс Армстронг стана првиот велосипедист кој го освоил Тур Д' Франс шестпати и тоа едноподруго. 91 - то издание на оваа спектакуларна трка е комплетирано традиционално со последната 20 -та етапа во Париз. Харизматичниот тексашанин историски шести пат по ред на париската авенија Шан - ...

Петта етапна победа за Армстронг на Тур Д Франс

А1

Хет-трик на Ленс Армстронг

Утрински

Планински "хет-трик" на Армстронг

Дневник

Армстронг се поблизу до шестата титула

Дневник

Утрински А1 Утрински Дневник А1 Дневник А1 Дневник

13 поврзани вести »

СФОР уапси близок соработник на Младиќ

А1 - 23.07.2004

Силите на НАТО за стабилизација во Босна и Херцеговина (СФОР) утрово во неговиот стан во Бјелина го уапсија Рајко Бандука, кој одржувал тесни врски со поранешниот командант на Војската на босанските Срби Ратко Младиќ, соопштија локалните медиуми.

Ратко Младиќ нема доброволно да се предаде

Дневник

Неуспешна акција за апсење на Караџиќ и Младиќ

А1

Блиц: „Владата на Србија преку посредници разговара со Младиќ“

А1

Србија ќе го уапси Младиќ и ќе го прати во Хаг

Дневник

Утрински А1 А1 Време Дневник А1 А1

12 поврзани вести »

"Макстил" и "Окта" пријавиле раст, а Заводот регистрирал пад

Дневник - 24.07.2004

ВЛАДАТА КОНТРА ЗАВОДОТ ЗА СТАТИСТИКА Службите во Заводот за статистика добиле задолженија итно да ги проверат неточните податоци за производството во повеќе фирми "Макстил", "Окта" и уште неколку фирми во првата половина од годината пријавиле раст во производството, а Заводот за статистика ...

Падот на производството нереално прикажан

А1

Индустриските производи поскапи за 0,6 отсто

Дневник

Статистика бара уште една недела за пеглање на податоците

Утрински

Статистички хаос

Дневник

Дневник Утрински Време Дневник Утрински

10 поврзани вести »

Ало, јавноста чека објаснување!

Време - 24.07.2004

ПО ТЕЛЕФОНСКИОТ ПРЕСТАП НА ВЛАСТА Министерството за одбрана формирало комисија што ќе ги истражи обвинувањата дека од негови телефони е гласано за предлогот на Владата за новата територијална организација во анкетата на емисијата „Чуму“ на телевизијата А1.

И анкетите ги местат со наши пари

Вест

Од владини институции се гласало во анкетата на "Чуму"

Утрински

Власта фатена во телефонски престап

Време

На Бучковски и на Костов им ѕвонат за оставки

Дневник

Време А1 Утрински А1

9 поврзани вести »

Арафат наложи обединување на палестинските служби за безбедност

А1 - 22.07.2004

Палестинскиот лидер Јасер Арафат издаде указ со кој се предвидува обединување на 12-те палестински служби за безбедност во три агенции, соопшти вечерва советникот на палестинскиот претседател, Џибрил ал Раџуб. Обединувањето на службите за безбедност е едно од главните барања на поголемиот број ...

Палестинскиот Парламент бара смена на премиерот Кореи

А1

Палестинскиот премиер ја повлече оставката

Утрински

Судири меѓу Палестинците што му се лојални на Арафат и терористите

Време

Арафат направи уште една смена на воените разузнавачки сили

Утрински

Вест Утрински Време Вест

9 поврзани вести »

Рударите на „Саса" бараат да не се одолжува со продажбата

Утрински - 22.07.2004

По отворањето на понудите за рудникот, во Македонска Каменица расте нервозата Овој месец и на последните рудари им завршува едно и полгодишниот период во кој преку Бирото за вработување примаа по некој денар по одењето на рудникот во стечај Иван Бојаџиски ШТИП - Три крупни работи се случуваат ...

Продолжува потрагата по пет украински рудари

Утрински

Експлозија на гас уби 25 рудари

Дневник

31 рудар загинат во експлозија во Украина

Вест

Во експлозија во рудник загинаа 25 рудари

Утрински

Време А1 А1

8 поврзани вести »

Прилепчани за една недела се вратија во "форма"

Вест - 23.07.2004

ШАМПИОНОТ ПОБЕДА ЕЛИМИНИРАН УШТЕ ВО 1. КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ ПЈУНИК - ПОБЕДА 1:1 (0:1) Ереван. - Стадион на Републиката. Гледачи: 8.000. Судија: Гвидо Вилдхабер (Швајцарија), Стрелци: Петросјан 77' - Др. Димитровски 21'. Жолти картони: Ховсепјан (Пј.), Ѓокиќ, Др.

Реми за експресно збогување од Европа

Утрински

Барем реми во реваншот во Ереван

Дневник

Победа против Пјуник одигра 1:1

А1

Христовски: Полошо од Скопје не може

Утрински

Вест А1 Вест

8 поврзани вести »

Во Авганистан ќе заминат 19 македонски војници

Време - 24.07.2004

СОБРАНИЕ Собранието вчера донесе одлука за испраќање единица на АРМ за учество во мировната операција во Авганистан. Во таа земја ќе бидат испратени дополнителни осум војници, наместо досегашните 11. АРМ во мисијата ИСАФ ќе учествува со 19 војници.

АРМ ќе испрати 19 војници во Авганистан

Утрински

АРМ со 19 војници во Авганистан

Дневник

Одобрена замената на единицата на АРМ во Авганистан

А1

Македонија ги зголемува бројот на војниците во Авганистан

Утрински

Време Време Утрински

8 поврзани вести »