TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-07-19 - 2004-07-25

Камрау и Маурер пак во Охрид

Дневник - 22.07.2004

ПЛИВАЧКИ МАРАТОН Водечките маратонци во светот речиси сите веќе пријавени за 18. маратон Германските маратонски пливачки Брита Камрау и Ангела Маурер, моментално прво и второпласирана на ранг-листата на Светскиот куп на ФИНА, се меѓу првите што се пријавија за учество на годинашниот Охридски ...

Раптис и Карајованов на американска турнеја

Утрински

Досега пријави од 11 земји

Утрински

Елитата повторно нема да изостане

Вест

В година и Скопскиот маратон во Светскиот куп?

Дневник

Вест Утрински Вест

8 поврзани вести »

Десант од летоци со маркирани пратеници

Утрински - 24.07.2004

Вчераутро во центарот на Скопје Центарот на Скопје, вчераутро беше преплавен со летоци дистрибуирани од засега непознати лица или институција, на кои пратениците Јани Макрадули, Андреј Жерновски и министерот за одбрана, Владо Бучковски, се опишани како предавници.

Тортура врз пратениците

Дневник

Закани и летоци за Јордановски, Макрадули и за Жерновски

Време

И домот на спикерот Јордановски цел на демонстранти

Утрински

Власта обвинува за физичките закани и нападите врз пратениците

А1

Време А1

7 поврзани вести »

Бразил финалист и со подмладен состав

Дневник - 23.07.2004

ФУДБАЛ - КОПА АМЕРИКА Кариоките на пенали го совладаа Уругвај (5-3), откако во регуларниот дел мечот заврши 1-1 Актуелниот светски фудбалски првак, Бразил, е противникот на Аргентина во финалето на Копа Америка откако во полуфиналето, по нерешените 1-1 во регуларниот дел, славеше со 5-3 по ...

Аргентина и Бразил во финалето на Копа Америка

А1

Аргентина - прв финалист на Копа Америка

Дневник

Аргентина прв финалист на Копа Америка

А1

Бразил - Уругвај е втората полуфинална двојка

Дневник

А1 Дневник

7 поврзани вести »

Во Охрид на викенд а, на одмор во Бугарија и во Грција

Утрински - 23.07.2004

Најголемата туристичка дестинација во Македонија, Охрид, допрва почнува да се полни со гости. Градот е раскопан, а плажите со разурнати шанкови Најатрактивна плажа "Томато бич" во Градиште Жаклина ЃорЃевиЌ ОХРИД- Време е да се биде во Охрид.

Бугарите им ги презедоа гостите на грчките хотелиери

Утрински

Катимерини: „Грција без туристи пред почетокот на Олимпијадата“

А1

Струга полна со политика, а хотелите празни

Дневник

Во Охрид тројно помалку туристи од лани

Време

Утрински Дневник

7 поврзани вести »

Владата треба да ги врати бегалците во своите домови

Утрински - 21.07.2004

Три години по воениот конфликт Собранието усвои заклучоци конкретно да им се помогне на раселените лица и да се обнови меѓуетничката доверба во кризните реони ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Владата и сите државни институции треба да сторат сў за да ги вратат бегалците во своите домови, да ја обноват довербата ...

Раселените веќе трета година живеат во мизерни услови

Време

Политички надмудрувања меѓу пратениците за раселените

А1

Раселените сместени на хартија

Дневник

Со демагогија не се решава проблемот на раселените

Време

Утрински А1

7 поврзани вести »

Експерти предупредувале дека линијата Истанбул - Анкара е стара

Време - 24.07.2004

ТЕШКА ЖЕЛЕЗНИЧКА НЕСРЕЌА ВО ТУРЦИЈА Најмалку 40 луѓе загинале, а околу 80 биле ранети завчеравечер, кога експресен воз што сообраќал на релацијата Истанбул - Анкара излетал од шините во северозападна Турција. Сите пет вагони, со вкупно 234 патници, излетале од навидум правите шини, на место на кое ...

Во смачканите вагони на експресниот воз загинаа 36 лица

Утрински

36 мртви во излетување на експресниот воз кон Анкара

Вест

Се преврти воз, загинаа 139 патници

Дневник

36 загинати и 81 повредени во железничката несреќа кај Сакарија

А1

А1 А1

7 поврзани вести »

Земјоделците задоволни од рекордни приноси кај пченицата

Дневник - 24.07.2004

ДЕБАР Дебарските земјоделци се повеќе од задоволни од приносите на пченица остварени по единица хектар. Според началникот на подрачната единица на Министерството за земјоделство, Јашар Хама, кај пченицата, која е застапена на 450 хектари, жетвата е завршена на околу 40 отсто.

"Жито Прилеп" купен за 970.000 евра од Џорџ Атанасоски

Утрински

„Жито Прилеп“ ја поскапе пченицата

Време

"Жито Битола“ ќе плаќа 10,5 денари за килограм пченица

Утрински

Доцни откупот на пченицата

Време

Дневник

6 поврзани вести »

Пуштен во употреба реновираниот Стар мост во Мостар

А1 - 24.07.2004

Доцна синоќа свечено беше пуштен во употреба реновираниот Стар мост во Мостар. Во обраќањето на свечента церемонија, што започна со интонирање на химната на Босна и Херцеговина, а заврши со огномет проследен со звуците на „Огномет на вода“ од Хендл, претседавачот на претседателството на БиХ ...

Мостот во Мостар е повторно отворен

Утрински

Мостар повторно го доби Стариот мост

Дневник

Мостар си доби назад Стариот мост

Вест

И сто моста да изградат, Мостар нема да се смени

Време

Утрински

6 поврзани вести »

Танушевци упорни со блокади

Дневник - 22.07.2004

БАРИКАДИ Блокадите на патиштата кон Танушевци, Брест и Малина Маала продолжија и вчера, потврдија во МО и во МВР. Стотина жители на овие погранични села веќе трет ден ги блокираат патот и караулата Кодра Фура на АРМ. Незадоволните селани бараат од Владата до недела да почне да го асфалтира патот ...

Дваесетина Косовци завчера влегле од Дебалде во Танушевци

Време

Трет ден блокади и протести во Танушевци

А1

МО: „Нема никакви инциденти на Танушевци и Кодра Фура“

А1

Танушевчани ја блокираа караулата Кодра Фура

Време

А1

6 поврзани вести »

Македонија не прифаќа царина за извоз во Србија и Црна Гора

Дневник - 24.07.2004

ТРГОВСКИТЕ ОДНОСИ ДОПРВА ЌЕ СЕ РЕШАВААТ Македонија и Србија и Црна Гора не постигнаа договор околу барањето на српската страна за воведување квоти и царини за македонските производи. Во Министерството за економија велат дека немаат намера да ги прифатат барањата на Белград бидејќи нема ...

Квотите се можни, но според принципот "прв дојден, прв услужен"

Утрински

Србија бара 100 отсто царина за македонските производи

Дневник

Црна Гора бара квоти за македонските домати

Утрински

Белград бара квоти за земјоделските производи од Македонија?

Дневник

Утрински

6 поврзани вести »