TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-07-19 - 2004-07-25

Наместо назад во владата, Менделсон на задача во Брисел

Утрински - 24.07.2004

Британската влада го именуваше својот човек во Европската комисија Именувањето на Менделсон е попуштање на Блер пред оние кои се противеа на неговото повторно враќање во владата Од нашиот дописник Томислав Ивановски ЛОНДОН - Британската влада го именува Питер Менделсон за свој човек во европската ...

Опозицијата бара оставка, а јавноста извинување од Блер

Утрински

Блер „Хусеин имал намера да го развие забранетото оружје“

А1

Ирак не претставувал голема закана, тврди британски разузнувач

Вест

Над 50% Британци сметаат дека Блер не ја кажал вистината за Ирак

А1

А1

6 поврзани вести »

Македонија е примамлив пазар за инвеститорите од Лихтенштајн

Утрински - 21.07.2004

Посета Скопје - Стопанските субјекти од Лихтенштајн се заинтересирани да инвестираат во Македонија и регионот, смета министерот за надворешни работи на Лихтенштајн, Ернст Валх, кој вчера имаше средба со шефот на македонската дипломатија, Илинка Митрева.

Лихтенштајн ќе ги истражува условите за инвестирање во Македонија

Време

Средба на Митрева со Ернст Валх

А1

Лихтенштајн сака да инвестира во фирми и во банки

Време

Министерот за надворешни работи на Лихтенштајн во посета на Македонија

А1
5 поврзани вести »

Хрватската на ЛОИ во Атина со 80 спортисти

А1 - 22.07.2004

Хрватската олимписка селекција на претстојните Игри во Атина ќе брои 129 членови, од кои 80 спортисти, одлучи синоќа Олимпискиот комитет на Хрватска. Во составот ќе бидат 65 спортисти и 15 спортистки, кои ќе се натпреваруваат во атлетика, бокс, дигање тегови, едриличарство, кајак, пливање, ракомет, ...

Кина на Игрите со најголем тим досега

Дневник

Словенија во Атина со 75 олимпијци

А1

САД, Британија и Израел ќе ги чуваат своите спортисти на ЛОИ

А1

Македонија со 10, Србија и Црна Гора со 87 спортисти

Утрински
5 поврзани вести »

Купувачи само за "Саса"

Вест - 20.07.2004

ОТВОРЕНИ ПОНУДИТЕ НА ТРЕТИОТ ТЕНДЕР ЗА РУДНИЦИТЕ ЗА ОЛОВО И ЦИНК Со исти понуди како и на претходниот тендер, за рудникот "Саса" се заинтересирани грчкиот холдинг "Митилинеос" и Блажо Тасев од Словенија На третиот тендер за продажба на рудниците "Саса", "Злетово" и "Тораница", понуди за купување ...

Само за "Саса" двајца заинтересирани

Утрински

За „Саса“две понуди, за „Злетово“ и за „Тораница“ нема заинтересирани

Време

"Митилинеос" и Блажо Тасев повторно во трка за "Саса"

Дневник

„Митилинеос“ не се откажува од рудникот Саса

А1
5 поврзани вести »

Буш самиот се амнестира од пропустите на американската одбрана

Утрински - 24.07.2004

По извештајот на Комисијата за нападите од 11 септември 2001 година Американскиот претседател Џорџ Буш изјави дека многу од недостатоците во американската одбрана, идентификувани од комисијата за 11 септември се развиле пред тој да ја преземе функцијата во 2001 година.

САД пропуштиле шанса да ги спречат нападите на 11 септември

А1

Буш и Клинтон не се виновни за смртта на 3.000 Американци

Време

Институционалните недостатоци се виновни за терористичките напади на 11 септември

Дневник

Буш „Би ги превртел и небото и земјата да знаев за 11 септември“

А1
5 поврзани вести »

Природните убавини на Македонија на билборди

Дневник - 21.07.2004

ПРЕД ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО АТИНА Со 40 билборди со мотиви од десет значајни локалитети и со бесплатни автокарти Македонија ќе ги пречека патниците што ќе минуваат низ нашата земја во периодот на одржување на Олимписките игри во Атина во јули, август и во септември.

Земјата од билборди што ја нема

Време

Билборди и бесплатни автокарти за Олимпијадата

Вест

„Чудесна Македонија“ за гостите на Олимпијадата

Утрински

Промовиран проектот „Чудесна Македонија“

А1
5 поврзани вести »

Обвинителот бара затвор за Тица и за Џими

Дневник - 23.07.2004

СУДЕЊЕ ЗА УБИСТВОТО НА РОМЕО ЖИВИЌ Заврши доказната постапка за судскиот процес против обвинетите Јане Павловски-Тица и Љуљзим Рамадани-Џими за крвавата престрелка пред кафе-барот "Блу-кафе" во март годинава. На вчерашното рочиште во скопскиот Основен суд 1 обвинителот во завршните зборови побара ...

Рамадани и Тица биле свесни и сакале да го извршат делото, рече обвинителот

А1

Судот го одби предлогот на обвинителството за реконструкција на настанот

Вест

Револверот на Ромео под клуч, службеникот на одмор

Дневник

Прекинато судењето против Тица и Рамадани

А1
5 поврзани вести »

Печатницата на „Нова Македонија“ повторно на продажба

Време - 22.07.2004

ВТОР МЕЃУНАРОДЕН ТЕНДЕР Имотот на Печатницата на НИП „Нова Македонија“ во стечај од вчера повторно се нуди на продажба преку меѓународен тендер. Според тендерските правила, Печатницата се продава без почетна цена во два пакети.

Повторно се продава печатницата

Дневник

Вработените сакаат да станат газди на Печатницата

Утрински

Тендер за продажба на НИП „Нова Македонија“

А1

Ќе се бојосаат руините од печатницата "Гоце Делчев"

Вест
5 поврзани вести »

Сокот од боровинки на "Фруктал" во Косово е во согласност со стандардите на ЕУ

Утрински - 23.07.2004

Според дирекцијата за земјоделство на УНМИК ПРИШТИНА- Дирекцијата за земјоделство на УНМИК соопшти дека тестираните примероци на овошните сокови на "Фруктал" во Косово се во согласност со стандардите со Европската унија за безбедноста на храната.

"Фруктал" непожелен на Косово

Дневник

Љубљана протестираше до Советот за безбедност на ОН поради "Фруктал"

Утрински

Љубљана протестираше до Советот за безбедност на ОН поради „Фруктал“

А1

Забранет за продажба уште еден контингент сокови на "Фруктал"

Утрински
5 поврзани вести »

Доверителите ќе управуваат со велешката топилница

Дневник - 23.07.2004

ДО СЕПТЕМВРИ До крајот на септември годинава со велешката топилница ќе управуваат доверителите, одлучи Одборот на доверители на МХК "Злетово во стечај". Околу 120 работници ќе бидат ангажирани за обезбедување и одржување на комплексот Металургија, а надомест за работа ќе им се исплаќа од стечајната ...

Велешката топилница ќе ја одржуваат и обезбедуваат 120 работници

Утрински

„Инвестас“ не е газда на велешката топилница

Време

Имотот на Топилницата се враќа на МХК „Злетово“ во стечај

Утрински

"Инвестас" не е газда на велешката топилница

Дневник
5 поврзани вести »