TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-07-19 - 2004-07-25

Кукуречанци го запреа сообраќајот меѓу Битола и Демир Хисар

Дневник - 24.07.2004

БЛОКАДИ Жителите од Општината Кукуречани вчера од 8 до 10 часот, втор ден по ред, со автомобили, трактори и со друга земјоделска механизација го блокираа регионалниот пат Битола - Демир Хисар - Кичево. Двата дена се создаваа километарски колони од запрени возила од двете страни на коловозот.

Жителите на Кукуречани си ги бараат селските меѓи

А1

Кукуречанци ќе го блокираат патот за Кичево

Утрински

Селските меѓи помили од Битола

Време
4 поврзани вести »

Ариел Шарон е непожелен во Франција

Време - 21.07.2004

ПО АПЕЛОТ ДО ЕВРЕИТЕ ДА СИ ЗАМИНАТ ОД ФРАНЦИЈА Франција вчера му порачала на израелскиот премиер Ариел Шарон да не доаѓа во посета, откако тој во неделата ги повика француските Евреи да се повлечат од таа земја поради се поголемото присуство на антисемитизам.

Ариел Шарон е непожелен во Франција

Утрински

На Шарон му се заканува опасност од еврејски екстремисти

А1

Француските Евреи треба да се преселат во Изреал

Утрински
4 поврзани вести »

Побрз проток на камионите преку Блаце

Дневник - 22.07.2004

СО НОВИОТ ЦАРИНСКИ ТЕРМИНАЛ Царинскиот терминал Блаце ќе овозможи зголемување на пропустливата моќ на граничниот премин, што ќе придонесе за подобрување на трговската размена и други форми на соработка помеѓу Македонија и Косово, изјави вчера министерот за транспорт и врски Агрон Буџаку на ...

Отворен нов царински терминал на Блаце

Утрински

Отварање на Царинскиот терминал на Блаце

А1

Отворен царинскиот терминал Блаце

Време
4 поврзани вести »

Рестартирано производството на минералната вода „пелистерка“

Утрински - 20.07.2004

Во сите погони во „Лозар-пелистерка“ производството тече во најдобар ред По две и полмесечните штрајкови и блокади, вработените во погоните кај Меџитлија дисциплинирано се вратија зад машините Гоце Каревски БИТОЛА - Извршниот директор на АД "Лозар-пелистерка°, Тане Николовски, вчера на блиц ...

"Пелистерка" се враќа на пазарот

Дневник

Од вчера повторно се полни „пелистерка“

Време

Во Меџитлија пак се полни "пелистерка"

Вест
4 поврзани вести »

Со Гоце Седлоски против Ерменија

Вест - 22.07.2004

Далечината нема да биде проблем нашиот репрезентативец да стартува во квалификациите Јапонците го избраа македонскиот интернациолец за најдобар свој фудбалер на контролниот мечот со Лацио. Нашата фудбалска репрезентација ќе биде со Гоце Седлоски во составот на премиерниот квалификациски натпревар ...

Канатларовски: Верувам дека Јапонците ќе го пуштат нашиот дефанзивец

Утрински

Пандев и Седлоски ги "вкрстија" копачките

Дневник

Одлична премиера на Седлоски и на Пандев

Утрински
4 поврзани вести »

ОН бараат рушење на израелскиот ѕид

Дневник - 22.07.2004

РЕЗОЛУЦИЈА НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ Израел нема да ја почитува резолуцијата на ОН и ќе продолжи со изградбата на ѕидот - рече Дани Гилерман, амбасадорот на Израел во ОН Генералното собрание на Обединетите нации усвои резолуција со која од Израел се бара да ја почитува одлуката на Меѓународниот суд на ...

Израел ќе продолжи со градењето на ѕидот на Западниот Брег

Утрински

ОН со Резолуција бараат рушење на зидот на Западниот брег, Израел вели не

Вест

ОН усвои Резолуција за рушење на израелскиот безбедносен ѕид

А1
4 поврзани вести »

Крим потврди, со Будуќност во преговори

Вест - 22.07.2004

РАКОМЕТ - КОМЕТАЛ ЃП БАРА УЧЕСНИЦИ ЗА СВОЈОТ ТУРНИР Двократниот европски шампион Крим начелно го потврди своето учество на турнирот што кон крајот на септември во Скопје ќе го организира Кометал Ѓорче Петров, со кој би се прославила десетгодишнината од влегувањето на "Кометал трејд" во клубот како ...

Кометал на три турнира во септември

Утрински

Лето исполнето со контролни мечеви

Вест
3 поврзани вести »

Продадени две третини од дуќаните

Дневник - 24.07.2004

ПО ЧЕТИРИ ЛИЦИТАЦИИ ЗА НОВАТА АВТОБУСКА На четирите лицитации за дуќаните во новата автобуска станица кај транспортниот центар досега се продадени 19 од вкупно 30 локали. Највисоката цена за квадратен метар, 4.050 евра, е постигната за деловниот простор број 9, на приземјето од станицата.

Продадени уште два дуќана на новата автобуска станица

Вест

Се продадоа уште два дуќана

Дневник
3 поврзани вести »

Сараевската "Соба" на битолската сцена

Дневник - 23.07.2004

"БИТОЛСКО ЛЕТО" Театарската претстава "Соба" од Ирфан Хорозовиќ, во режија на Градимир Гојер, ќе биде изведена вечерва во 20.30 часот во Народниот театар во Битола. Играат Зоран Бечиќ, Лана Бариќ, Ријад Љутовиќ. Тој текст претставува важно драмско поглавје на модерната босанска драматургија.

Виолончелистот од САД ќе свири во Даут пашин амам

Вест

Концерт на Џастин Елкинс и Марија Крстевска

Дневник
3 поврзани вести »

„Бали комбтар“ отвора разграноци во Македонија

Време - 22.07.2004

ЛЕТОЦИ И ВО СТРУГА, КИЧЕВО И ДЕБАР Летоци на балистичката организација „Бали комбтар“ освен во Тетовско биле расфрлени и во околината на Кичево, Дебар и на Струга, дознаваме од жители на тие градови. Содржината била иста како и на летоците залепени на бандерите во тетовското село Теново.

Балистите се појавија со летоци

Дневник

Летоци на „Бали комбтар“ со повик за борба против „Славомакедонците“

Време
3 поврзани вести »