TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2004-08-02 - 2004-08-08

Иконому: „Завршена е последната фаза од подготовките за Олимпијадата“

А1 - 08.08.2004

„Културната олимпијада, која е дел од Олимписките игри, и ние сакаме да ја промовираме како таква. Оригинално уште во антиката, културата беше дел од Олимписките игри“, изјави грчкиот конзул во Македонија Јоанис Иконому. За помалку од една неделе почнуваат Олимписките игри во Атина.

Први комерцијални Игри од кои организаторот заработи милиони долари

Време

Премиерот Хари Костов ќе приреди прием за македонската делегација

Време

Возачите и лекарите ќе добијат повеќе пари

Време

Џими Картер со закана не ги пушти Американците на ЛОИ

Време

Време Утрински Време Утрински Дневник Време Дневник Време

41 поврзани вести »

Црвенковски и Костов на гезме во елитен сплав во Белград

А1 - 07.08.2004

Од синоќешната ревијална средба на кошаркарскиот меч меѓу Србија и Црна Гора и САД, можат да бидат задоволни само американските играчи и официјалниот Белград, кој спортскиот спектакл го искористи за една нова врста на дипломатија, која Белградските медиуми веќе ја крстија Постдипломатија.

Синодот не му простува на Јован, а на Бранко...?

Време

Црвенковски и Костов денеска на кошарка во Белград

Утрински

Црвенковски да му даде отчет на г.г. Стефан

Дневник

Црвенковски и Костов во Белград на кошарка

Време

Канал5 А1 Утрински Дневник Утрински Утрински А1 Време

32 поврзани вести »

Македонските партии ја потпишаа повелбата на Струга

А1 - 08.08.2004

Најголемиот дел од македонските политички партии на локално ниво, со исклучок на СДСМ, од каде што според Кризниот штаб на Струга ветиле дека тоа ќе го сторат до утре, денеска ја потпишаа повелбата на граѓаните на Струга, со која се бара таа да остане во постојните граници.

Стружани подготвуваат повелба за независност

А1

Има време за пеење, сега е време за плачење!

Време

Струга се отцепува?

Вест

Андов и Тупурковски ги поддржаа стружани

Утрински

Време Дневник Утрински А1 Вест Дневник Време Утрински

26 поврзани вести »

На Детската клиника нема нови случаи на инфицирани бебиња

А1 - 08.08.2004

На Детската клиника нема нови случаи на новороденчиња инфицирани со стафилококна бактерија. Последните две се примени во текот на вчерашниот ден. Во моментот на Одделението за меонатологија се наоѓаат 16 инфицирани бебиња, кои се родиле во Гинеколошката болница во Чаир.

ВО СКОПСКАТА ГИНЕКОЛОШКА БОЛНИЦА ВО ЧАИР, НЕМА НОВИ СЛУЧАИ НА ИНФИЦИРАНИ БЕБИЊА

Канал5

Нови четири бебиња со стафилокна бактерија

А1

Болницата затворена, директорот на одмор

Вест

Со сепса заразени пет бебиња?!

Дневник

Време Време Утрински А1 А1 Канал5 Утрински Време

16 поврзани вести »

Киднапиран кувајтски возач во Ирак

А1 - 08.08.2004

Ирачките екстремисти вчера во Ирак киднапираа возач на камион со кувајтски регистарски таблички, јавија денеска кувајтските медиуми. Напаѓачите отвориле оган кон камионот, додека еден американски конвој поминувал покрај градот Фалуџа, засолниште на ирачките бутновници, кое се наоѓа 50 километри ...

Објавена снимка од убиство на американски заложник во Ирак

А1

„Не преговараме со терористи!“

Време

Нема попуштање пред киднаперите во Ирак

Утрински

Ослободени двајцата турски возачи во Ирак

Вест

Дневник Дневник Дневник А1 А1 А1 Дневник Време

15 поврзани вести »

Бучковски: Груевски треба да се срами од неговите колонаши

Вест - 06.08.2004

"Груевски треба да се засрами за сето она што вчера неговите колонаши го демонстрираа пред мојот дом. Го поканувам да дојде дома да им објасни на мојата сопруга, на моите деца, на моите родители, братот, снаата и мојата внука што бараа всушност дел од неговите колонаши 15 минути пред мојот дом", ...

Kај "Јаја паша" искршени глави и коли

Дневник

Бучковски ќе им ги сечел главите на Ганка и на Груевски

Време

Кај Јаја Паша препречени контејнери, каменувани возила и повредени

Време

Партијата на Груевски ќе поднесе кривични пријави против Бучковски

Утрински

Дневник Утрински Вест А1 А1 Канал5 Канал5 Време

15 поврзани вести »

Кошаркарските кадети ја забележаа третата победа на ЕП

А1 - 08.08.2004

Нашите кошаркарски кадети продолжија со позитивни резултати на континенталното првенство на селекциите од „Б“ дивизијата во ангискиот град Брајтон. На европскиот шампионат од „Б“ дивизијата за кошаркари до 16-годишна возраст, македонските репрезентативци денеска во третиот дуел триумфираа над ...

Кошаркарските кадети ја остварија втората победа на ЕП

А1

Шведска за посериозен тренинг на стартот

Време

Македонија - Шведска 79-58

Дневник

Македонските кадети денеска стартуваат во квалификациите за ЕП

А1

А1 Дневник Време Утрински Вест Вест Утрински Дневник

14 поврзани вести »

ЈУКОС соголен до копејка

Дневник - 07.08.2004

ПЛАЌАЊЕ НА СТАРИТЕ ДОЛГОВИ Барел нафта чинеше рекордни 44,77 долари во Њујорк Рускиот нафтен гигант ЈУКОС вчера остана без пари на своите банкарски сметки откако стечајните управници ги потрошија последните 900 милиони долари за да ги платат заостанатите даночни давачки, јави Ројтерс.

Јукос нема пари на сметката да го плати долгот

Вест

Нафтата ќе поевтини - в година

Време

Уште колку ќе има нафта?

Утрински

Цената на нафтата скока

Вест

Вест Вест Утрински Дневник Утрински Вест Време А1

14 поврзани вести »

Ал каеда планирала напад врз Хитроу

Дневник - 06.08.2004

ЛОНДОНСКИ ВЕСНИЦИ ТВРДАТ Планот за напад врз Хитроу бил откриен во компјутерот на Мохамад Наим Нур Хан, уапсен пред еден месец во Пакистан Меѓу дванаесетте осомничени терористи уапсени пред три дена во Британија бил и висок оперативец на Ал каеда, кој планирал голем напад врз лондонскиот ...

Пакистан и кажа на Британија каде ќе нападне Ал Каеда

Вест

Британската полиција уапси висок член на Ал Каеда

А1

Британската полиција уапси 13-мина за тероризам

Вест

АЛ КАЕДА ПЛАНИНИРАЛА НАПАД НА ХИТРОУ

Канал5

Време Дневник Време Вест А1 Утрински Дневник Вест

13 поврзани вести »

"Пружи отпор - кажи не!" со нови протести против поскапиот телефон

Вест - 07.08.2004

Граѓанската акција "Пружи отпор - кажи НЕ!" го повикува јавниот обвинител во следните седум дена да се огласи со соодветна акција против самоволието на "Македонски телекомуникаци" и зголемувањето на цените на услугите. Заради арогантното и неодговорно однесување на Владата, пак, бараат оставка од ...

Се бараат оставки на тројца министри

Дневник

Телекомот бесправно ќе заработи милиони евра од поскапувањето

Време

Владата може да му ја одземе концесијата на телеком

Дневник

Според ВМРО-ДПМНЕ, „Телеком" ги зголемил цените спротивно на Договорот за концесија

Утрински

Вест Време А1 А1 Дневник Дневник А1

12 поврзани вести »