TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-08-09 до 2004-08-15

Хари доби олимписка плакета и понуди премии за медалите

Вест - 14.08.2004

ПРИЕМ ЗА ОЛИМПИЈЦИТЕ ВО АМБАСАДАТА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ВО ГРЦИЈА Наш специјален известувач од Атина, Милутин Станковиќ Приемот на премиерот Хари Костов во македонската амбасада во Атина им се посреќи на идните наши медалоносци - 70.000 евра за злато, 50.000 за сребро, 30.000 за бронза.

Хари Костов вети 70.000 евра за секој златен медал

Време

Американците „никаде ги нема“

Време

Циле ги смири страстите на олимпијците

Време

Три олимпијки голи во „Плејбој“

Време

Време Утрински Утрински Утрински Дневник А1 А1 А1

52 поврзани вести »

Игра на нерви околу Струшките вечери на поезијата

А1 - 15.08.2004

Кога политичарите ќе преземат одговорност за случување во културата, тогаш се случува неодговорност и игра на нерви, што не се знае кому му служи. Кризниот штаб на граѓаните на Струга, кој до минатиот четврток категорично одбиваше овој град да биде домаќин на Струшките вечери на поезијата, ...

В понеделник ќе се знае дали ќе има Струшки вечери во Струга

А1

Борбата за Струга да се води преку културата, порачаа писателите

А1

Нови регистарски таблички и возачка дозвола за стружани

Време

Тито во Струга ќе лобира за СВП

Време

Дневник Вест Време Утрински Утрински А1 А1 Вест

47 поврзани вести »

10 лица загинаа во Багдад, обновени борбите во Наџаф

А1 - 15.08.2004

Борбите во светиот шиитски град Наџаф денеска беа обновени. Истрели од тенкови се слушаа околу гробиштата каде што се позициите на шиитските полицајци. Борбите беа времено запрени во петокот за време на преговорите за прекин на насилството во Наџаф, кои пропаднаа.

Ал-Садр преговара со ирачката влада да се повлече од светата џамија во Наџаф

Вест

Водачот на бунтот ранет повикува на борба

Време

Моктада ал-Садр - водач на една поинаква армија

Време

Моктада ал Садр повреден при бомбардирањето на Наџаф?

Утрински

Дневник Дневник А1 А1 А1 Вест Време Утрински

32 поврзани вести »

ДПМНЕ: „Кривични пријави за опструирачите на собирањето потписи“

А1 - 15.08.2004

Опозиционата ВМРО-ДПМНЕ најавува кривични пријави против Министерот за правда како и сите инволвирани што го оспструираат процесот на собирање на потписи за референдум. Според оваа партија владеачката коалиција го минира процесот на собирање на потписи за иницијативата за референдум против законот ...

Опозицијата го зголемува притисокот за собирање потписи

А1

Опозицијата во Куманово ги собира потребните 50.000 потписи

А1

Петров живи ги фатил како му ги крадат потписите

Време

Власта ја мина црвената линија, тврди опозицијата

Утрински

Дневник А1 Време Време Канал5 Утрински Утрински Време

25 поврзани вести »

Резултатите негативни, а изворот на инфекцијата непознат

Време - 14.08.2004

БОЛНИЦАТА „ЧАИР“ ОТВОРЕНА ЗА РОДИЛКИ Министерството за здравство вчера даде виза за отворање на родилиштето и на педијатриското одделение при Специјалната болница за гинекологија и акушерство „Чаир“. Одлуката е донесена откако Државниот санитарен и здравствен инспекторат ја укина наредбата издадена ...

Родилиштето "Чаир" од вчера повторно отворено

Утрински

Повеќе од 12 бебиња имаат бактерија што предизвикува сепса

Дневник

Гинекологија Чаир започна со работа

А1

Чаир од денеска отворен за родилките

Време

Канал5 А1 Време Утрински Канал5 Време Утрински Дневник

22 поврзани вести »

Бучковски ја потцени загубата на семејствата на загинатите кај Љуботен

Време - 12.08.2004

ВМРО-ДПМНЕ РЕАГИРА Најавата на Владо Бучковски, министер за одбрана, дека ќе биде изградено скромно спомен-обележје на загинатите бранители кај Карпалак е шокантна и потценувачка кога се знае дека доаѓа од човекот што беше директно одговорен за трагедијата што се случи пред три години.

Достојно кон спомените на бранителите

Утрински

Парастос за осуммината загинати војници кај Љуботенски бачила

Вест

Солзи и болни сеќавања за помен на загинатите војници кај Љуботен

Време

Бучковски: Мирот тешко се чува, а лесно може да се загуби

Утрински

Дневник А1 Вест Време Време Утрински Дневник Дневник

21 поврзани вести »

Хаг работи на сите пет случаи за можни злосторства во Македонија

Утрински - 13.08.2004

Советникот на Карла дел Понте, Антон Никифоров, за „Утрински весник“ тврди Покрај „случајот Љуботен“, иследниците на Трибуналот собираат информации и за раководството на ОНА, малтретирањето на работниците од „Маврово“, затворањето на браната на Липковското Езеро и за наводните масовни гробници во ...

Високи функционери на Хаг и на НАТО обучувале лажни сведоци за Љуботен

Време

Карла дел Понте до 25 август со обвинение против Љубе Бошковски

Вест

Панчевски: „НАТО и Хаг го конструираа Љуботен“

А1

Бучковски: Генерал Петровски не беше шеф на Генералштабот за време на Љуботен

Вест

Време Вест Утрински Дневник Канал5 А1 Време Вест

18 поврзани вести »

Кошарка: Кадетската репрезентација не се пласираше во „А“ дивизијата

А1 - 15.08.2004

Македонската машка кошаркарска кадетска репрезентација не успеа да избори место во континенталната елита откако како второпласирана во групата го заврши Европското првенство во Брајтон од второрангираната „Б“ дивизија. Неочекуваниот пораз од Финска денеска со 78:75 е втор за нашите кадети на ...

Пораз од Исланд што може скапо да чини

Време

Кадетите убедливи против Австрија

Вест

Пораз што не оддалечува од А-дивизијата

Утрински

Остануваме први, но страхуваме од Исланд

Дневник

А1 А1 Утрински Вест Утрински Дневник А1 Време

17 поврзани вести »

Кисело-весело или весело-кисело

Дневник - 14.08.2004

УВОДНИК - Катерина Блажевска Власта треба да престане да смислува небулозни решенија од типот Облешево-Чешиново или Чешиново-Облешево. Тоа е исто како да ве уверуваат дека има квалитативна разлика помеѓу Александар Гештаковски и Гештаковски Александар Помина новата територијална организација.

Ако Чешиново го блокира патот ќе биде отсечена и Бугарија

Вест

Чешиново не прифаќа уште еден референдум

Време

Облешево задоволно, Чешиново прогнозира војна!

Утрински

Чешиново не го прифаќа понудениот предлог за референдум

А1

Вест Време Утрински А1 Време Утрински А1 Вест

15 поврзани вести »

Курдите се зад терористичките напади во Истанбул

Вест - 14.08.2004

Истанбул, 14 август - "Терористичките напади во Истанбул кои се случија во вторникот се дело на поранешната Курдска работничка партија (ПКК) која минатата година го смени името во Конгра-Гел", изјави вчера портпаролот на турската полиција Рамазан Ер.

Терористичките напади во Истанбул се дело на Конгра-Гел

А1

Курдски терористи им се заканија на туристите во Турција

Време

Курдска екстремистичка група се закани со напади врз туристи

А1

Турција ги обвини Курдите за бомбите во Истанбул

Утрински

А1 Вест Време Утрински Дневник А1 А1 А1

13 поврзани вести »