TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-08-09 до 2004-08-15

Јужна Кореја ќе гради нов главен град

Вест - 12.08.2004

Сеул,- Властите во Јужна Кореја соопштија дека земјата ќе добие нов главен град што ќе се наоѓа во централниот дел на државата бидејќи престолнината Сеул е пренатрупана. "Изградбата ќе почне во 2007 година на место што се наоѓа во покраината Чунгчеонг на околу 160 километри од Сеул", соопшти ...

Јужна Кореја ја преместува престолнината од Сеул

А1

Јужна Кореја ќе врши пренос за Северна Кореја

Време
3 поврзани вести »

Македонска недела на сајтот на УЕФА

Време - 10.08.2004

ФУДБАЛ Европските љубители на фудбалот и посетители на интернет-страницата на Европската фудбалска унија (УЕФА) неделава ќе може да ја запознаат Македонија и македонскиот фудбал, откако од вчера трае „македонската недела“ и презентацијата на нашиот фудбал на страницата на УЕФА.

Презентација во црно-бело и со БЈРМ

Вест

Денови на мак фудбалот на веб-страницата од УЕФА

Дневник
3 поврзани вести »

Животот оди во се поголем минус

Утрински - 12.08.2004

И покрај сезонското поевтинување на дел од производите во потрошувачката кошничка, другите трошоци поскапуваат Вредноста на потрошувачката кошница во летните месеци, по традиција има тренд на опаѓање, меѓутоа, според социолозите, тоа не е доволно македонските граѓани да ги намалат и вкупните ...

Сервисно-финансиска зона по должина на „Илинденска"

Утрински

Ги нема странските гости, а и домашните се ретки

Утрински
3 поврзани вести »

Странците ја намалуваат невработеноста во Битола

Утрински - 14.08.2004

Градот под Пелистер изминативе месеци регистрира нагорен тренд во вработувањето Во изминатите седум месеци 5.789 лица од листата на невработени нашле работа. Ова се должи на интензивирање на процесот на отворање фирми во сопственост на бизнисмени од странство Битола е можеби единствениот град во ...

Од евиденцијата избришани 250 лица ангажирани со договор на дело

Дневник

За шест месеци остварени 30.000 виртуелни вработувања

Утрински
3 поврзани вести »

САД неубедливи и на гостувањето во Турција

Време - 10.08.2004

КОШАРКА - ПОДГОТОВКИ ЗА ЛОИ Иако ја победија Турција со 79-67, кошаркарите на САД уште еднаш прикажаа игра со која не ја убедија јавноста дека се апсолутни фаворити на претстојните ЛОИ во Атина. На само пет дена до почетокот на Игрите, јасно е дека Американците имаат многу проблеми.

НБА-ѕвездите се враќаат во форма

Дневник

САД ја порази Турција во Истанбул

А1
3 поврзани вести »

Победа извлече реми со грчки второлигаш

Време - 13.08.2004

Фудбал Македонскиот шампион Победа играше нерешено, 1-1, со грчкиот второлигаш Левадијакос, на пријателскиот натпревар што завчера се одигра во Прилеп. Гостите, во чии редови играа довчерашните членови на Слога Југомагнат, односно Вардар, Неби Мустафи, Љубиша Савиќ и Влатко Гошев, дојдоа во водство ...

Летово одигравме само едно лошо полувреме

Време

Грчкиот Левадијакос утре и гостува на Победа

Време
3 поврзани вести »

Избрана Мис лето 2004

Вест - 11.08.2004

Слаѓана Цветковска (15) од Скопје е избрана за Мис лето на Македонија, викендов во струшкиот хотел "Дрим". Традиционалната манифестација се одржа по десетти пат, во организација на модното студио "Екслузив" од Охрид. Полуфиналињата се случуваа во хотелот "Европа" во Отешево, и хотелот "Истатов" во ...

Стружанката Ивана -летна убавица 2004

Вест

Избрани мис лето и летна убавица

Дневник
3 поврзани вести »

Порто ќе го именува Виктор Фернандез за нов тренер

А1 - 09.08.2004

Европскиот првак Порто ќе го именува шпанецот Виктор Фернандез за нов тренер обајвува едне португалски весник. Според него управата на Порто и Фернандез кој е без ангажаман се договориле вчера. Од клубот не ја коментираат оваа информација.

Јапонија ја одбрани титулата азиски првак

Време

Нери доби отказ без да седне на клупата на Порто

Дневник
3 поврзани вести »

Еуростандард чека противник од квалификации за ЛШ

Време - 11.08.2004

РАКОМЕТ - ЖДРЕПКА ЗА ЕВРОКУПОВИ Македонските ракометни претставнички во Купот на Европската ракометна федерација (ЕХФ), Еуростандард Ѓорче Петров, во 2. коло ќе играат со поразениот од 2. квалификациско коло од најелитниот европски Куп, Лигата на шампионките помеѓу Мотор Запорожје - ЗМЦ Амикитиа од ...

Две македонско-босански пресметки

Утрински

Нашите ракометни претставници во Европа ги добија своите противници

А1
3 поврзани вести »

Крајот што треба да биде почеток

Дневник - 13.08.2004

ВАНЧО КАРАНФИЛОВ Основа на хаосот во учебникарството е токму Министерството за образование, односно непостоењето каков било концепт во Министерството кога станува збор за учебниците. Во единствената куса изјава на министерот Положани, дадена за печатените медиуми ("Дневник", 4 септември), тој, меѓу ...

Талентите ќе завршуваат две учебни години во една

Дневник

Талентираните ученици ќе завршуваат две години во една

Време
3 поврзани вести »