TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-08-09 до 2004-08-15

Парите од стечајната маса се трошат за награди, работниците страдаат за леб

Време - 14.08.2004

ЗЛЕТОВЦИ ГНЕВНИ НА СТЕЧАЈНИОТ УПРАВНИК Мирче Котевски Зоран Денковски, стечаен управник во рудникот за олово и цинк „Злетово“, од парите од стечајната маса зеде награда од 1,5 милиони денари сосе средства за персонален данок, а на поранешните вработени како доверители од парите не им подели ниту ...

Затвореник од штипскиот затвор осомничен за 15 нови кражби

Вест

Рударите од "Злетово" ќе протестираат во јамите

Вест

Злетовци ограбувале низ Пробиштип

Време

Рудари од ликвидираното „Злетово“ бараат пари од стечајната маса

Време

Утрински Утрински Утрински Дневник А1 Утрински Канал5

12 поврзани вести »

Главниот град со 10 општини и службен албански јазик

Вест - 14.08.2004

СОБРАНИЕТО ГО РЕШИ И СКОПЈЕ ПН 67 пратеници го стиснаа копчето "за" Скопје со 10 општини: Аеродром, Гази Баба, Ѓорче Петров, Карпош, Кисела Вода, Центар, Чаир, Шуто Оризари, и новоформираните Бутел и Сарај, во чиј состав влезе и селото Кондо Пратениците во Собранието со 67 гласа "за" го усвоија ...

Скопје доби два јазика и десет општини

Време

Скопје стана двојазичен град

Утрински

Скопје и официјално двојазично

Дневник

Одмор по напорната децентрализација

Вест

Време Време Утрински Утрински А1 Канал5

11 поврзани вести »

ДУИ го замолкна Велиу, сомнежот остана

Време - 14.08.2004

ГОЛЕМА АЛБАНИЈА - ПОГРЕШНА ИЗЈАВА ИЛИ НАЦИОНАЛНА ЦЕЛ Емил Зафировски <> Фазли Велиу, пратеникот и потпретседател на ДУИ, повторно ги рабранува политичките духови со старата закана за голема Албанија, во време кога власта се обидува да докаже дека Законот за територијалната организација не само што ...

Македонија заедно

Вест

Во ДУИ ги демантираат изјавите на Фазли Велиу

Утрински

Велиу сакал да ги мотивира соборците од ОНА

Дневник

Наша историска задача е да создадеме голема Албанија

Време

Утрински Утрински Време А1 А1 Дневник

11 поврзани вести »

Странците ни честитаа за напредокот во спроведување на Рамковниот договор

Вест - 14.08.2004

ТРИ ГОДИНИ ПО ПОТПИШУВАЊЕ НА ОХРИДСКИОТ ДОГОВОР Лидерот на ДУИ Али Ахмети во понеделник ќе го слави потпишувањето на Рамковниот договор на Попова Шапка заедно со државниот и дипломатскиот кор на земјата Претставниците на меѓунардоната заедница по повод тригодишнината од потпишувањето на Охридскиот ...

Македонија се придвижува кон ЕУ и кон НАТО

Време

Салин и Батлер го поздравија донесувањето на законите

Утрински

Етничките принципи ги нема во рамковниот

Дневник

Охридскиот договор ја носи Македонија кон ЕУ

Дневник

А1 А1 Време Време Канал5 Време

11 поврзани вести »

Во најдобар случај претпоследни

Вест - 14.08.2004

РАКОМЕТ - ЕП ЗА МЛАДИНЦИ ВО РИГА Нашиот машки ракометен национален тим не се прослави на ЕП за младинци во Рига и во најдобар случај, на крајот би бил пласиран на претпоследната, 15. позиција. Во првиот меч од разигрувањето за пласман од 13. до 16.

Денеска со домаќинот за избегнување на дното

Време

Против Летонија за 15 место

Дневник

Филип Лазаров творец на првата победа

Време

Прва победа во петтиот меч

Вест

Време Вест Утрински Дневник Дневник

10 поврзани вести »

Цените на нафтата и натаму над 45 долари

Утрински - 14.08.2004

На берзите во светот Цените на суровата нафта вчера на светскиот пазар се задржаа близу до рекордното ниво поради загриженоста околу новите саботажи на ирачката нафтена индустрија и можните безредија во Венецуела, чиј претседател Хуго Чавез оваа недела го очекува референдум за неговото владеење.

Долго време ќе се возиме со скап бензин

Дневник

Нафтата поскапува и поради огромната потрошувачка

Дневник

Цената на нафтата соборува рекорди во Лондон и во Њујорк

Време

Цените на нафтата соборуваат нови рекорди

А1

Утрински Утрински А1 Време Утрински

10 поврзани вести »

Почнуваат квалификациите на фудбалската репрезентација за СП

А1 - 15.08.2004

Македонската фудбалска репрезентација по три дена ќе почне нов квалификациски циклус. Во трката за Мундијалот во 2006 прв противник на нашата најдобра селекција е Ерменија. Во групата конкуренти ни се уште Холандија, Чешка, Романија, Финска и Андора.

Милошевски пристигнува ден пред дуелот со Ерменија

Дневник

Само со тројца напаѓачи против Ерменија

Време

Шумуликоски и Милошевски ќе доцнат

Дневник

Со проверени играчи против Ерменците

Вест

Утрински Дневник А1

8 поврзани вести »

Бугарски хакер упаднал на сајтот на ал Каеда

Вест - 13.08.2004

Софија, - "Останете великодушни, не бидете одмаздливи, без оглед на искушенијата", напишал еден Бугарин во вторникот на интернет-страницата на Ал Каеда. Тој извршил упад на веб-страницата што терористите ја користеа за прикажување на видео-снимките од погубувањето на корејскиот и бугарскиот ...

Тајмс: „Ал Каеда планира атентати врз британски политичари“

А1

Вашингтон тајмс: „Ал Каеда планира голем напад со двојна цел“

А1

Во Пакистан уапсени 4 Турци поврзани со Ал Каеда

А1

Њујорк тајмс: „Ал Каеда регрутира ново поколение“

А1

А1 Дневник Вест

8 поврзани вести »

Стапува на сила примирјето меѓу Грузија и Јужна Осетија

А1 - 15.08.2004

На седницата на Мешовитата контролна комисија за регулирање на конфликтот меѓу Грузија и сепаратистичката република Јужна Осетија денеска е потпишан протокол, со кој се воведуваа механизам за прекинување на огнот. Во документот се подвлекува дека грузиско-осетиската спогодба за прекин на огнот ...

Грузија и Јужна Осетија договорија примирје

А1

Отворен оган врз конвојот нагрузискиот премиер во Јужна Осетија

Дневник

Се заоструваат грузиско-руските односи

А1

Пак започна војна во Јужна Осетија

Утрински

А1 Време А1

8 поврзани вести »

Изложба на културни богатства на Судан

Дневник - 14.08.2004

ВО БРИТАНИЈА Во Британскиот музеј ќе биде отворена изложба на која ќе бидат прикажани културните богатства на Судан. - Колекцијата на Судан во галеријата е една од најважните колекции надвор од државата - изјавил портпаролот на музејот.

Западот се залета по златото и нафтата на Судан

Дневник

Црнците се протеруваат од "земјата на црнците"

Утрински

Судан негира дека го бомбардирал регионот Дарфур

Утрински

ЕУ бара ОН да оцени дали има геноцид во Дарфур

Вест

Утрински Дневник Вест

8 поврзани вести »