TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-08-09 до 2004-08-15

Владата сака поевтин авион, МАТ нема да се меша

Време - 14.08.2004

СЕ ПОДГОТВУВА ТЕНДЕРСКАТА ДОКУМЕНТАЦИЈА ЗА СЛУЖБЕН АВИОН Владината комисија што ќе има задача да ја подготви тендерската документација за купување авион за потребите на Владата се очекува да биде формирана денеска, потврдија владини извори.

Премиерот не сака да лета со желбите на МАТ

Време

Функционерите ќе летаат со авион од средна бизнис-класа

Утрински

Новинари во комисијата за набавка на владин авион?

Утрински

МАТ одбра авион за Владата

Дневник

Утрински Дневник

7 поврзани вести »

Запленети 370 кила албанска марихуана на пат за Олимпијадата во Грција

Вест - 11.08.2004

АКЦИЈА НА ИНСПЕКТОРИТЕ ЗА НЕДОЗВОЛЕНА ТРГОВИЈА И ШВЕРЦ ПРИ МВР Според првичните лабораториски испитувања, се работи за квалитетна марихуана која требало транзит да ја мине Македонија и да биде дистрибуирана во Грција, каде што наркодилерите процениле дека побару 370 килограми дрога-марихуана, ...

Со камион носел марихуана на Олимпијада

Дневник

Запленети 370 кг. марихуана наменети за грчкиот нарко-пазар

А1

За шест месеци во Македонија запленет половина тон дрога

Време

Откриени и запленети 370 кг. марихуана наменети за грчкиот нарко-пазар

Канал5

Време Вест

7 поврзани вести »

Бразил главен на паркетот и на песокот

Дневник - 14.08.2004

ОДБОЈКА Репрезентациите на јужноамериканската земја се фаворити за освојување на златен медал во машка и во женска конкуренција Бразил е најсериозен кандидат за освојување на титулите во одбојка во машка и во женска конкуренција во сала и на плажа.

Составот на САД им ги зголемува апетитите на конкурентите

Дневник

Драшковиќ: „Во интерес на СЦГ е да ја повлече тужбата против НАТО“

А1

Аргентина катастрофално ја порази СЦГ

Утрински

Со фудбалскиот турнир денеска почнуваат ЛОИ 2004

Време

Време Дневник

7 поврзани вести »

Општината очекуваше економски бум

Време - 13.08.2004

НЕЗАДОВОЛСТВО ВО ЏЕПЧИШТЕ Регионалниот пат Тетово -Јажинце вчера беше прооден по целата должина, откако во средата, незадоволни од новата територијална организација, жители на општината Џепчиште направија четиричасовна блокада на патот Останувајќи на ставот дека треба да имаат општина, жителите ...

Разочарување во Џепчиште од губењето на општинскиот статус

Утрински

И Џепчиште со блокади се бори да ја задржи општината

Вест

Џепчиште не сака со Тетово

Време

Општина Џепчиште не сака да биде придодадена кон Тетово

Утрински

А1

6 поврзани вести »

Концерт за виолина и лисици

Утрински - 13.08.2004

СОСТОЈБИ Антон Бараковски, виолинист од светски глас, покрај тоа Што на скопскиот аеродром наидува на затворена врата од домаЌинот (во овој случај станува збор за државата Македонија, која преку "Охридско лето" го поканила да дојде), доживува и дополнителна бламажа - лисици на неговите раце.

Се вратив поради љубовта спрема Охрид и музиката

Утрински

Младиот виолинист Бараковски ќе учествува на Охридско лето

А1

Концерт на виолинистот Антон Бараковски од Русија

Вест

Виолинстот Бараковски вратен од скопскиот аеродром

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »

Најдените човечки коски биле земени од гробница

Време - 11.08.2004

ПРИЛЕПСКА ПОЛИЦИЈА Човечките коски што беа најдени во саботата покрај патот Битола-Прилеп биле земени од гробница во близина на прилепската црквата „Свето Благовештание“. Полициската истрага утврдила дека момчиња од Радовиш, студенти на Економскиот факултет во Прилеп, ги зеле коските и ги чувале ...

Најдени делови од човечки скелет

Вест

Остатоци од човечки коски најдени во Прилепско

Време

Деца пронашле делови од човечки скелет

Дневник

Пронајдени остатоци од човечко тело во прилепско

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Фаталната рана била нанесена со нож

Време - 12.08.2004

СПОРЕД ОБДКУЦИСКИОТ НАОД Судските вештаци утврдиле дека дваесетгодишниот Дарко Ангелов, кој почина од повреди добиени во тепачка, бил прободен со нож во градниот кош, а не со скршено пивско шише, како што првично беше соопштено. Истражните органи утврдиле дека првоосомничениот И.Р.

Момчето било избодено со нож а не со скршено пивско шише

Вест

Заврши обдукцијата на убиениот Ангелов

А1

Момче убиено во тепачка

Време

Момче прободено со пивско шише и претепано до смрт

Вест

А1

6 поврзани вести »

Без пари и опрема на турнирот во Бугарија

Вест - 11.08.2004

Кошарка - А-селекцијата преполовена на подготовките за квалификациите во септември Покрај Наумоски и Дејан Јовановски ќе го пропушти првиот циклус Македонската сениорска репрезентација преполовена ги продолжува оскудните подготовки за циклусот квалификации во септември за пласман во европската ...

Репрезентацијата никогаш не била во потешка ситуација

Време

Без Наумоски и Јовановски во квалификациите за ЕП

Утрински

Давитков без услугите на Наумоски

Дневник

Јорданчо Давитков: „Финансиската ситуација во КФМ најлоша до сега“

А1

Вест

6 поврзани вести »

Мотор Запорожје прва жртва на ѓорчепетровки

Утрински - 14.08.2004

Кометал ЃП со победа од 31:26 ја почна серијата контролки во Унгарија Кометал Ѓорче Петров успешно ја почна серијата контролни натпревари за време на десетдневните подготовки покрај езерото Балатон, Унгарија, совладувајќи го во Шиофок украинскиот шампион Мотор Запорожје со 31:26 (10:14).

Новата екипа дебитира против Мотор

Вест

Кометал со подмладен состав кон европскиот врв

Време

Младеновиќ и Озел како дома

Утрински

Младеновиќ и Озел доволни за европскиот врв

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Кентерис и Тану ќе бидат повлечени од Олимписките игри

А1 - 14.08.2004

Олимписка Грција и натаму ја тресе допинг скандалот Кентерис - Тану. Двајцата атлетичари ќе бидат повлечени од игрите вели избор близок до грчкиот комитет. Олимпискиот првак на 200 метри и сребрената од Сиднеј на 100 метри во понеделник ќе мора да се појават пред дисциплинската комисија на ИОК и да ...

Грција во шок поради можен допинг-скандал

Време

Кентерис и Тану не се појавија на допинг-тестот, а потоа имаа сообраќајка

Утрински

Грчките херои Кентерис и Тану пред суспензија

Дневник

Допинг скандалот на Кентерис и Тану ја потресува Грција

А1
5 поврзани вести »